Mioveni-DINAMO: Două goluri primite în prelungiri și Dinamo pleacă învinsă

Dinamo a întâlnit în această seară pe Mioveni, într-un adevărat derby al suferinței.

Victoria cu Chindia de runda trecută ne-a oferit o gură de oxigen atât de necesară, după 4 luni de suferință, în care nu am simțit gustul victoriei. Dar nu a fost timp să savurăm prea mult victoria, deoarece astăzi am avut un nou duel foarte important în lupta pentru salvarea de la retrogradare.

Am întâlnit o echipă aflată pe loc de baraj, împotriva căreia trebuia să practicăm un fotbal mult mai bun față de rundă trecută, pentru a putea obține ceva. Deși spunea în cadrul conferinței de presă că nu are de gând să schimbe prea mult, Rednic a operat ceva schimbări în garnitura de start:

DINAMO: Iliev – A. Radu, Pinto, Ehmann, Kainourgios – Itu, Răuță, Carp, Torje – Țîră, Sorescu
REZERVE: Eșanu, Gluhakovic, R. Grigore, R. Popa, Amzar, Măgureanu, Ivanovski , Nunic, Bordușanu

A comenta ceva despre jocul prestat de Dinamo în prima repriză, este realmente foarte greu. Să spun că am jucat prost, nu prezintă toată povestea. Așa că o să spun că am jucat extrem de prost. Din punct de vedere ofensiv, nu am arătat nimic, Torje și Sorescu inexistenți, mai ales Torje, care nu a făcut absolut nimic. Țîră, un indolent care nu avea ce să caute în teren.

Dacă în atac am arătat rău, același lucru îl putem spune și despre defensivă, care a fost pusă în dificultate în mult prea multe rânduri, mai ales în primele 20 de minute. Cel mai ineficient atac din Liga I ne-a oferit multe momente de panică și trebuie să recunoaștem faptul că scorul de 0-0 cu care s-a intrat la cabine, era absolut mincinos. Mai ales ocazia lui Blanaru din ultimele minute a fost imensă, noroc că atacantul gazdelor a luftat incredibil din poziție 1 contra 1 cu Iliev.

Era clar că formula aleasă de Rednic nu era deloc inspirată și nu aveam nicio șansă să obținem ceva din acest meci, evoluând de o asemenea manieră, speram că la pauză să vedem cât mai multe schimbări, pentru a avea vreo șansă să obținem ceva.

Așa cum era de așteptat, Ivanovski l-a înlocuit pe Cătălin Țîră, care nu a jucat absolut nimic. În rest, Rednic a așteptat ca restul jucătorilor să arate altceva în partea a doua. Dinamo a părut în primele 10 minute că vrea să iasă mai mult la joc, dar fără a pune poarta adversă în pericol real.

De apreciat sutele de dinamoviști care au venit la Mioveni pentru a- încuraja pe jucători într-un meci atât de important, chiar dacă s-a jucat la mijlocul săptămânii de la 17:30

Momentele mai bune de joc au dus la deschiderea scorului pentru Dinamo. Deian Sorescu a avut o acțiune bună în flangul stâng, a fost faultat evident în atac și același Deian a marcat al 8-lea gol al sezonului. 1-0 și Dinamo avea șanse să obțînă primele puncte din deplasare, chiar și în urmă unui joc foarte slab per total.

În minutul 65 a intrat și Marko Nunic în locul lui Cătălin Itu, destul de șters mijlocașul venit de la CFR. Urmau oricum minute în care Dinamo trebuia să țină de rezultat, sincer a contat foarte mult că și impotența ofensivă a gazdelor a fost foarte evidentă în partea a doua, dar și noi ne-am apărat mult mai bine, mult mai corect.

În minutele de prelungiri, Plamen Iliev comite aceeași eroare pe care a făcut-o și în meciul cu Chindia, comite penalty pentru o intrare stupidă și Sanoh marchează. 1-1 în minutul 92. Foarte stupid golul marcat, precedat de un corner acordat foarte ușor de Sorescu, care a realizat și el după dictarea loviturii de pedeapsă.

Bogdan Rusu ne da lovitura de grație în minutul 95 și Dinamo pierde încă o dată în deplasare. Norocul din meciul cu Chindia s-a întors împotriva noastră. Un final de meci incredibil, în doar câteva minute, am trecut de la extaz la disperare.