AcasăEditorialMetaloglobus-DINAMO: Oportunitate și calificare! Ce variante are Ovidiu Burcă

Metaloglobus-DINAMO: Oportunitate și calificare! Ce variante are Ovidiu Burcă

Dinamo și Metaloglobus se întâlnesc în această seară la Târgoviște în play-offul pentru accederea în grupele Cupei României.

Încă pare ciudat să spun grupele Cupei României, dar acesta este sistemul competițional pentru a doua competiție, unde Sepsi este dublă câștigătoare în ultimii doi ani. Miza este clară pentru echipa noastră, calificarea în faza grupelor. Obiectivul asumat pentru Cupa României este chiar depășirea fazei grupelor, ceea ce nu am reușit în stagiunea trecută.

Dar până să ajungem în grupele Cupei României, trebuie să trecem astăzi de un adversar modest la prima vedere, dar pe care trebuie să îl tratăm foarte serios. Metaloglobus o știm din sezonul trecut, o echipă arțăgoasă, agresivă, am învins-o în sezonul trecut al ligii secunde cu 2-1 la Clinceni, un meci sângeros, cu mulți accidentați în tabăra noastră, Bordusanu a părăsit terenul cu ruptură de ligamente, Bani, Bena și Giafer au plecat cu arcadele sparte, a fost o victorie muncită, s-a vărsat sânge la propriu. Așadar, în mare știm ce să ne așteptăm de la o echipă care nu a cunoscut gustul victoriei în liga secundă.

Dinamo va oferi astăzi o formulă de joc total schimbată față de ce am avut parte în Superligă, e foarte greu de determinat o formulă de joc, dar cu siguranță vor fi menajați mulți jucători pentru partida cu Rapid de vineri seară, din Giulești. Totodată, va fi un meci în care Ovidiu Burcă să dea minute și unor jucători care au evoluat mai puțin, ori chiar deloc.

În poartă îl vom vedea în premieră în acest sezon pe Filip Dujmovic, care îl va avea rezervă pe Răzvan Began. În dreapta este un semn de întrebare, deoarece atât Costin, cât și Moura, au nevoie de pauză și este posibil să îl vedem acolo pe tânărul David Irimia. În stânga, Amzar nu are rezervă pe post, nu cred că va fi folosit Serafim de la juniori, dar e posibil să vedem o improvizație cu Geani Crețu poate acolo. În apărare în mod normal o să îi vedem pe Rici și Giafer.

La mijloc nu sunt multe variante după accidentările lui Nelut, Alex Irimia,  Dani și Gorka, astfel că Iulian Roșu ar trebui să fie titular în premieră, așa cum mă aștept să îl vedem și pe Borcea din primul minut, cum și Bordusanu ar putea fi titular, el se antrenează de câteva săptămâni cu echipa. Este posibil să vedem și un sistem cu 2 atacanți, cu Țîră și Hakim, asta din lipsa de soluții la mijloc, ori să fie Bena titular lângă Iulian Roșu, iar Borcea să joace avansat în spatele lui Hakim probabil. Atât Țîră, cât și Hakim, au mare nevoie de gol, să vedem pe cine va prefera Ovidiu în avanposturi.

Cu siguranță vor fi multe nume noi, mă aștept la o victorie clară a băieților, pentru că sunt convins că vor trata meciul cu seriozitate și atunci nu ar trebui să se pună problema calificării mai departe.

Ne vedem pe stadion, acolo unde fanii dinamoviști vor fi prezenți în număr cât mai mare, sperăm!

Bilete pentru meciul de Cupă! Cum pot fi achiziționate

Pentru partida din aceasta seară, clubul gazdă, a scos spre comercializare tichetele de acces. Acestea pot fi achiziționate de pe platforma de ticketing: myticket.ro, doar la tribuna 1 și peluza oaspete (25, 35 și 50 de lei).

Biletele de acces, se pot cumpăra și direct de la casele de bilete ale stadionului, din strada Justiției și strada Aleea Coconilor, în intervalul orar: 12:00 – 19:45.

https://www.myticket.ro/evenimente/18129/fc-metaloglobus-bucuresti-dinamo-bucuresti-29-august-2023-stadionul-eugen-popescu-targoviste.html

Marți, 29 august

 • FC Bacău – Oțelul Galați, 17:30 (FRF.tv)
 • CSC 1599 Șelimbăr – FC Voluntari, 17:30
 • Phoenix Buziaș – Chindia Târgoviște, 17:30
 • CSM Deva – Gloria Buzău, 17:30
 • Metaloglobus – Dinamo, 19:00 (Digi Sport, Prima Sport)

Miercuri, 30 august

 • FC Bihor Oradea – FC Argeș, 17:00 (Digi Sport, Prima Sport)
 • CS Mioveni – FC Botoșani, 17:30
 • Progresul Pecica – Viitorul Șimian, 17:30
 • CSM Alexandria – Concordia Chiajna, 17:30
 • Unirea Dej – CSA Steaua, 17:30
 • Viitorul Ianca – CS Tunari, 17:30
 • Corvinul Hunedoara – Csikszereda, 17:30 (FRF.tv)

Joi, 31 august

 • Ceahlăul Piatra Neamț – U Cluj, 17:00 (Digi Sport, Prima Sport)
 • SCM Zalău – Politehnica Iași, 17:30 (FRF.tv)
 • Unirea Slobozia – Hermannstadt, 17:30
 • CSC Dumbrăvița – UTA, 20:00 (FRF.tv)

,,Suntem foarte motivați pentru că ne va vedea toată România”

„Tratăm acest meci ca un bonus, favorita e clar Dinamo. Dar nu ne vom da la o parte de la fotbal, vrem să lăsăm o impresie bună, este o șansă de afirmare pentru jucătorii noștri. Va fi un meci bun, veți vedea! E bine că se joacă la Târgoviște, în nocturnă, pe un stadion nou și bun, jucătorii mei vor fi motivați mai mult. Nu avem nimic de pierdut. Din experiența mea, echipele considerate mai mici se supramotivează.

Mi-aduc aminte acum de un duel, tot în Cupă, în 2008, cu Rapidul lui Peseiro, eu fiind la Petrolul. Și nu aveam stadion cu nocturnă, am zis că decât să jucăm la Urziceni, mai bine evoluăm chiar în Giulești. Și Rapid ne-a învins cu greu, 3-2, gol Cesinha în minutul 120. Nu trebuie să lucrez foarte mult la factorul psihic, echipa cu șansa a doua e mereu motivată în astfel de confruntări. Pentru noi e ca o sărbătoare, vrem să facem o figură frumoasă”, a explicat Eusebiu Tudor pentru GSP.ro.

,,Suntem foarte motivați pentru că ne va vedea toată România! Este o expunere mai mare. Vedem la ora jocului cu cine vom vedea, nu avem un lot numeros, dar poate vor mai fi schimbări în formula de start. Partea bună e că avem meci abia duminică împotriva Piteștiului”

,,Am amintiri și frumoase, și neplăcute cu Dinamo. Cu Petrolul am învins, scor 3-2, în Ștefan cel Mare, după 25 de ani la București, cred că fix înainte de a se întâmpla ce s-a întâmplat cu Cătălin Hîldan. Niciun jucător de la Dinamo nu va avea parte de tratament special. Căutăm să jucăm ce antrenăm, nu ne schimbăm în funcție de niciun adversar”Eusebiu Tudor, antrenor Metaloglobus

 

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

80,000FaniÎmi place
13,500AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare