AcasăEditorialMetaloglobus-DINAMO: Calificare amară! Joc foarte modest

Metaloglobus-DINAMO: Calificare amară! Joc foarte modest

Metaloglobus și Dinamo s-au întâlnit în această seară la Târgoviște, în play-offul pentru calificarea în faza grupelor în Cupa României.

Un stadion din Târgoviște unde Dinamo s-a simțit ca acasă, aproximativ 2000 de fani dinamoviști după estimările mele au fost prezenți pe frumoasa arenă din Târgoviște, care a găzduit un singur meci din play-out în sezonul trecut. Gazonul, impecabil, fără discuție, mult peste ceea ce am avut parte pe Arcul de Triumf.

Ovidiu Burcă așa cum era de așteptat, a schimbat mult în formula de start, a trimis mai mulți jucători în primul 11 care nu au evoluat în campionat, ori care au evoluat puțin în ultimele săptămâni. O surpriză a fost prezența lui Nelut Roșu în formula de start.

Metaloglobus: Avram – Koudio, Iacob, Issah, Sava – Cruceru, Honciu – Zakir, Huiban, Bogdan – Krstevski
Antrenor: Eusebiu Tudor

Dinamo: Dujmovic – D. Irimia, Giafer, R. Grigore, G. Crețu – I. Roșu, N. Roșu, Bordușanu – Ghezali, Țîră, Borcea
Rezerve: Began, Moura, Bena, Ilic, Politic, Abdallah, Bani, Homawoo, Amzăr
Antrenor: Ovidiu Burcă

Un start destul de modest al echipei noastre, Metaloglobus a avut mai mult inițiativa și un prim șut destul de periculos de la distanță, puțin peste poartă lui Dujmovic, Dinamo cu probleme în a ieși din propria jumătate de teren. Un sfert de oră destul de modest al băieților noștri, așa cum era de așteptat, Metaloglobus s-a aparat destul de grupat și destul de jos. Bordusanu a încercat un prim șut de la distanță, dar fără a-i pune mari probleme lui Avram.

Culmea, trebuie să recunosc faptul că cei de la Metaloglobus chiar au avut minute bune de dominare, puțin de neînțeles atitudinea jucătorilor noștri, parcă în anumite momente arătam noi a formație de liga secundă.

Din păcate, în minutul 20 am pierdut un jucător, din fericire nu un titular de bază, Ricardo Grigore a făcut semn că nu mai poate continua, așa cum era de așteptat, în locul lui a intrat Josue Homawoo. Dinamo nu s-a trezit și Metaloglobus a fost aproape de deschiderea scorului, un șut superb în transversala lui Dujmovic din partea lui Huiban, care a trimis un rumor de nemulțumire în rândul fanilor dinamoviști. Pauză de hidratare a fost că un time-out pentru Ovidiu, care trebuia să îi trezească la realitate pe jucători.

Suporterii din ce în ce mai nemulțumiți, cumva incredibil cât de slab am arătat în primele 30 de minute, au început să strige la jucători din dorința de a-i trezi, dar părea că nu funcționează deloc această formulă.

Sincer, îmi vine și greu să scriu, să explic ce am jucat în prima repriză, nici măcar în liga secundă nu am văzut un Dinamo atât de slab, nu ai cum să justifici că într-o repriză să nu ai un șut pe poartă, o ocazie, o faza de atac mai legată. 0-0 la intrarea la cabine, norocos rezultat am putea spune țînând cont de numărul de ocazii, ei avut și o bară, mult mai activi în treimea noastră. Au fost destul de multe reproșuri la pauză, când jucătorii s-au îndreptat spre cabine.

Ovidiu Burcă a fost mort de nervi și a schimbat 4 jucători la pauză, tot ce avea la dispoziție practic. Au intrat Amzar, Bani, Politic și Ilic. Au ieșit Borcea, David Irimia, Țîră și Bordusanu. Cu toate schimbările, prima ocazie le-a aparținut gazdelor de astăzi, un șut de la distanță scăpat în față de Dujmovic, dar nimeni nu a profitat de eroare și am scăpat fără gol. Dar nu același lucru s-a întâmplat în minutul 51, Metaloglobus deschide scorul și fanii au rămas șocați. Așa ceva nu credeam că este posibil, Metaloglobus nu doar că avea 1-0, dar avea 1-0 meritat după ce se jucase.

Dinamo parcă nu voia să joace astăzi, să se califice. Faze de cascadorii râsului în apărarea noastră, Crețu trimite o pasă înapoi către Dujmovic, dar ajunge la atacantul advers, care se pierde în dribling din fericire pentru noi și rămâne 1-0. Dar în acel ritm, Dinamo mai primea gol, nicidecum nu revenea. Cu 30 de minute înainte de final, Dinamo nu își trecuse în cont nicio ocazie, incredibil, o divizionara secundă ne-a dominat în prima oră. A fost o adevărată tortură să vezi în seara asta jocul nostru de construcție, zici că s-au transformat jucătorii noștri și nu pot să nu mă întreb dacă nu va fi final de drum pentru anumiți jucători, care astăzi au fost GROAZNICI!

În minutul 70, au încercat și cei 2000-2500 de fani prezenți la Târgoviște să-i impulsioneze puțîn pe jucători, în speranța că poate, poate nu vom asista live la o umilință total neașteptată.

Dinamo a început să arate semne de viață după acel moment, dar nu de fotbal, dar de heirup, de atac și de retragere a celor de la Metaloglobus. Mult spus ocazii, dar câteva oportunități care au creat ceva panică.

Golul a venit de la Ahmed Bani, cu o execuție neașteptată, greșită la prima vedere, doar foarte inteligență, șut centrare la colțul scurt și DINAMO EGALEAZĂ! A venit un gol neașteptat, nemeritat la ce s-a jucat, dar mai aveam de tras pentru a obține calificarea în faza următoare.

La faza imediat următoare, Nelut Roșu pierde un balon neașteptat, șut de la marginea careului, dar Filip Dujmovic respinge bine în corner. Ce meci greu pentru Dinamo…

La ultima faza vine si golul calificarii, acelasi Bani marcheaza, dar Ilic a creat excelent faza, 2-1 pentru DINAMO si mergem mai departe. Insa o calificare deloc glorioasa.

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

80,000FaniÎmi place
13,500AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare