AcasăStiri DinamoMesajul lui Collins Fai pentru Gigi Mulțescu: ,,Sper că e mândru de...

Mesajul lui Collins Fai pentru Gigi Mulțescu: ,,Sper că e mândru de mine”

Un fost jucător al lui Dinamo este titular în această ediție a Cupei Mondiale.

Collins Fai (30 de ani) a fost integralist în eșecul naționalei sale, Camerun, 0-1, cu reprezentativa Elveției, de la Cupa Mondială din Qatar. Fundașul dreapta a evoluat în trecut timp de 3 ani pentru Dinamo, între 2013 și 2016, și nu a uitat de perioada petrecută în România.

Africanul a avut un mesaj pentru antrenorul care i-a oferit șansa să joace în Ștefan cel Mare, Gigi Mulțescu:

„Vreau să-i mulțumesc pentru tot ceea ce a făcut pentru mine. A trebuit să încep de undeva, am făcut-o la Dinamo, cu el antrenor. Îi urez sănătate și sper că e mândru de mine. Voi păstra un tricoul de la această Cupă Mondială pentru el”, a spus Collins Fai, conform Playsport.ro.

Collins Fai a venit în anul 2013 la Dinamo după un trial organizat de clubul nostru, era începutul perioadei de domnie a lui Ionuț Negoiță și Constantin Anghelache, alături de Gigi Multescu, organizau un trial unde au fost văzuți zeci de jucători. Printre ei și Collins Fai, un jucător care voia să își încerce din nou norocul în Europa.

Gigi Mulțescu, a fost cel care a insistat pentru transferul fotbalistului african. Avea 21 de ani pe atunci, semna un contract pe trei sezoane cu formația din ”Groapă”.

A semnat cu Dinamo, dar a avut un început extrem de ezitant, mulți ne aducem aminte de autogolul din vara anului 2013 cu Steaua, însă jucătorul a progresat și sub comanda lui Mircea Rednic a avut cele mai bune evoluții, ce i-au adus un transfer în Belgia la Standard. Fiind în ultimele 6 luni de contract, Dinamo obținea doar 150 000 de euro. A petrecut 6 ani în Belgia.

  • 51 de prezențe a adunat Fai pentru naționala Camerunului.
  • Camerun face parte din Grupa G, alături de Brazilia, Serbia și Elveția.

Statistici din cariera lui Collins Fai

  • la Standard Liege: 162 de meciuri, 4 goluri și 22 de pase de gol
  • la Dinamo: 66 de meciuri și 9 pase de gol
  • la Al-Tai: 17 meciuri și 3 pase de goluri
loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

82,000FaniÎmi place
15,100AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare