Mesajul conducerii după despărțirea de Anton

Stiri Dinamo

Scris de:

Dinamo a anunțat în mod oficial despărțirea de Anton în această dimineață.

Dinamo București anunță încheierea raporturilor contractuale, pe cale amiabilă, cu mijlocașul Paul Anton, a declarat administratorul special Iuliu Mureșan pentru pagina oficială de Facebook a clubului din Ștefan cel Mare.

„Ne-am despărțit amiabil de Paul Anton și îi mulțumim pe această cale pentru evoluțiile în tricoul echipei noastre. Paul Anton rămâne un dinamovist, un susținător al clubului și nu putem decât să îi transmitem mult succes în carieră”, este mesajul lui Iuliu Mureșan pentru toată suflarea dinamovistă.

65 de minute a evoluat Paul Anton în acest sezon competițional pentru Dinamo București, în victoria cu FC Voluntari, în prima etapă din Liga 1, scor 3-2 pentru echipa din Ștefan cel Mare.

90 de meciuri a jucat Paul Anton pentru Dinamo București în toate competițiile, în trei perioade (septembrie 2015-iulie 2016, iulie-decembrie 2017 și octombrie 2020-august 2021), marcând 15 goluri în tricoul alb-roșu.
7 este numărul echipelor la care a evoluat Paul Anton în carieră: Delta Tulcea, Gloria Bistrița, Pandurii Tg. Jiu și Dinamo București (România), Getafe (Spania), Anzhi și Krylya Sovetov (Rusia).

12 selecții are Paul Anton pentru echipa națională a României și 6 meciuri pentru reprezentiva sub 21 de ani a „tricolorilor”. 30 de ani a împlinit Paul Anton în urmă cu trei luni, pe 10 mai.

Deznodământ previzibil

Paul Anton nu mai este jucătorul lui Dinamo începând de aseară, un final trist al unei ”telenovele” care părea la un moment dat fără sfârșit.

Însă ca orice telenovelă, la un moment dat și finalul a devenit pe parcurs previzibil, deși au fost introduse în poveste și anumite intrigi, anumite variabile, finalul părea mai mereu că va fi același, Anton va pleca de la Dinamo. Nu pot să spun că am fost surprins, poate și unde administratorul judiciar al clubului, Răzvan Zavaleanu, anunța acest lucru cu câteva ore înainte la Matinalul Radio Dinamo1948. Cum s-a ajuns totuși aici?

Paul Anton a revenit la Dinamo în toamna trecută, era printre ultimii jucători transferați în acel mercato spectaculos, dar care s-a dovedit a fi unul falimentar, la figurat, dar aproape și la propriu. Nu a primit cel mai mare salariu, dar cu siguranță a fost în top și 19 000 de euro nu este o sumă de neglijat.

Nu mai trecem in revistă intreaga poveste, o știm cu toții, cert este că a acceptat diminuarea salariului pentru partea a doua a sezonului, a rămas la Dinamo într-un moment greu, dar și salariul a revenit la valoarea inițială.

Dorința expresă a jucătorului de a pleca: Anton și-a manifestat odată cu intrarea în insolvență a clubului, dorința de a pleca. PIerderea posibilitățîi de a-și recupera banii a contat, deși din ultimele informații, Dinamo a depus eforturi mari ca banii din urmă să îi fie achitați sub o formă sau alta. Insuficient.

Oferta lui Dinamo refuzată: Dinamo, aici mă refer la conducerea clubului, nu a stat degeaba în aceste săptămâni și a depus eforturi considerabile pentru a-l convinge pe jucător să rămână în club, fiind vorba de un jucător extrem de important în angrenajul echipei. Anton a fost însă setat pe modul ”plecare” de ceva vreme și a refuzat orice propunere din partea clubului.

Salariul enorm al jucătorului: Așa cum am spus și inițial, Anton a venit în toamna trecută pe un salariu enorm pentru Liga I, 19 000 de euro, mult peste ceea ce poate Dinamo acum să achite. Este imposibil ca un club aflat în insolvență să plătească un asemenea salariu, când trebuie să ai grijă cu fiecare leu pe care îl ai la dispoziție, nu te poți juca cu asemenea sume.

Oferta clubului era oricum peste plafonul salarial impus, deoarece puteai face acest lucru, țînând cont de numărul mare de tineri din lot, care au salarii oricum mici și foarte mici, dar pentru Anton a fost insuficient. Ne putem împăca cu gândul că nu va semna în România din câte se pare, are o ofertă din străinătate. E îmbucurător și faptul că nu vom achita nimic din urmă, este o despărțire pe cale amiabilă. Însă nu poate fi neglijat următorul aspect.

Pierdere importantă: Aici orice am spune despre jucător, dacă s-a dat accidentat, aici este între el și Dumnezeu, eu unul plec de la premisa că nu a vrut să păcălească fotbalul, îi dau credit lui Paul, dar din punct de vedere sportiv este o uriașă pierdere. Dinamo are mari probleme ca exprimare în teren, suntem limitați din punct de vedere al jocului de creație, ar fi fost mintea limpede de la mijloc care putea să îi ajute pe tineri. Jucătorii care acum fac pași în prima ligă, ar fi avut nevoie de un fotbalist precum Paul, care este peste media campionatului.

Îmi pare rău că s-a ajuns aici, recunosc că personal așteptam un mic miracol, ca într-un final el să rămână la Dinamo, dar știam de poziția jucătorului și practic de asta cam era nevoie, de un miracol ca el să rămână în club. Îmi pare rău că s-a ajuns aici, dar eu îi urez succes lui Paul la următorul club și cine știe, poate ne vom revedea în Ștefan cel Mare.

loading...

Lasă un răspuns