AcasăUncategorizedMesaje de sustinere din toata Liga I

Mesaje de sustinere din toata Liga I

Suntem, din păcate, din nou martori ai unui eveniment tragic în sportul românesc. Din nefericire, încă un fotbalist îşi pierde viaţa pe teren, într-un mediu care prin definiţie promovează sănătatea. Este absolut nefiresc ce s-a întâmplat! Odihneşte-te în pace Patrick Ekeng!”, este mesajul clubului Fotbal Club CFR 1907 Cluj-Napoca.

Dinamo şi CFR Cluj ar fi trebuit să joace marţi 10 mai finala Cupei României, dar FRF a amânat meciul în urma decesului fotbalistului camerunez.

„Odihneşte-te în pace, Patrick Ekeng! Fotbal Club Voluntari îşi exprima regretul şi profunda tristeţe pentru trecerea în nefiinţă a jucătorului celor de la FC Dinamo Bucureşti, Patrick Claude Ekeng, la vârsta de doar 26 de ani. Clubul nostru îşi manifestă în mod public sprijinul moral pentru familia lui Patrick, precum şi pentru colegii şi antrenorii acestuia, care au fost martorii acestui eveniment şocant, petrecut pe terenul de fotbal! Dumnezeu să îl odihnească în pace!”, se arată în mesajul celor de la FC Voluntari, echipă care şi-a disputat cea mai mare parte a meciurilor din acest sezon pe stadionul Dinamo.

„Fotbal Club Botoşani regretă dispariţia fulgerătoare a fotbalistului Patrick Ekeng, într-o seară tristă a fotbalului românesc şi transmite sincere condoleanţe familiei şi clubului Dinamo Bucureşti!”, este un alt mesaj transmis de o echipă din Liga 1.

„Dumnezeu să-l ierte! Este un moment trist pentru noi toţi, pentru fotbal. Suntem profund marcaţi de ce s-a întâmplat cu Patrick Ekeng. În aceste clipe dureroase, transmitem întreaga compasiune şi solidaritate faţă de familie, coechipieri şi faţă de clubul Dinamo Bucureşti”, se arată în mesajul clubului CS Universitatea Craiova.

„Clubul Pandurii Târgu Jiu deplânge momentele triste pentru fotbalul românesc prilejuite de decesul fotbalistului Patrick Ekeng. Profund marcaţi de ceea ce s-a întâmplat pe teren în timpul unui meci de fotbal, în aceste clipe de durere pentru familia jucătorului şi pentru fotbalul românesc, clubul Pandurii transmite public întreaga compasiune şi sincere condoleanţe familiei fotbalistului Patrick Ekeng şi clubului Dinamo! Dumnezeu să-l odihnească în pace!”.

În mesajul clubului FC Petrolul Ploieşti se arată: „Odihneşte-te în pace, Patrick Ekeng! Fotbalul şi-a mai cerut o jertfă, dinamovistul Patrick Ekeng plecând dintre noi mult prea devreme. Condoleanţe familiei! Dumnezeu să-l odihnească în pace!”.

„Clubul Sportiv Municipal Studenţesc Iaşi regretă decesul fotbalistului Patrick Ekeng şi transmite condoleanţe familiei, suporterilor şi clubului Dinamo Bucureşti. Odihnească-se în pace!”.

Clubul ACS Poli Timişoara transmite următoarele: „Gândurile noastre se îndreaptă spre familia, colegii şi prietenii lui Patrick Ekeng, jucătorul lui Dinamo Bucureşti. Fotbalul şi-a mai cerut o jertfă. Odihneşte-te în pace, ne rugăm pentru sufletul tău!”.

De asemenea, echipa de handbal Dinamo Bucureşti, a transmis un mesaj pe Facebook: „O nouă tragedie loveşte fotbalul dinamovist. Vineri seara, în minutul 70 al meciului Dinamo vs Viitorul, Patrick Ekeng a căzut ca secerat pe teren. A fost transportat de urgenţă la spitalul Floreasca, acolo unde s-au efectuat manevre de resuscitare timp de 90 de minute, dar fără rezultat. Odihneşte-te în pace, Patrick Ekeng! Condoleanţe familiei, colegilor şi suporterilor dinamovişti, suntem alături de voi!”.

Şi Clubul Sportiv Dinamo s-a alăturat acestor mesaje emoţionante: „O drama teribila loveşte #FamiliaDinamo! Fotbalistul Patrick Claude Ekeng a decedat în această seară, după ce s-a prăbuşit inconştient în minutul 70 al meciului Dinamo – Viitorul Constanţa. Transportat la spital, jucătorul în vârstă de numai 26 de ani nu a răspuns manevrelor de resuscitare. Clubul Sportiv Dinamo Bucureşti transmite condoleanţe familiei, colegilor şi suporterilor dinamovişti! Odihneşte-te în pace, Patrick Ekeng!”.

Foşti şi actuali fotbalişti au transmis şi ei mesaje pe reţelele de socializare după tragicul eveniment de vineri seara.

Atacantul Ciprian Marica (Steaua), fost jucător la Dinamo, a scris simplu: „RIP Patrick Ekeng!”.

Fostul atacant dinamovist Claudiu Niculescu a fost şi el concis: „Dumnezeu să te ierte, Patrick!”

Gabriel Torje, fost jucător la Dinamo, în prezent evoluând în Turcia, la Osmanlispor, a scris pe Facebook: „Dumnezeu să-l odihnească în pace!!! Patrick Ekeng…. Vei rămâne mereu în inimile noastre!!!”

Fostul jucător rapidist Ovidiu Herea a scris următoarele: „Te-ai retras în lumea celor drepţi şi buni la suflet… Dumnezeu să îţi vegheze somnul de veci, Patrick Ekeng!”

Fostul internaţional stelist George Ogăraru a transmis prin intermediul reţelei de socializare: „Gândurile noastre se îndreaptă către Patrick Ekeng, jucătorul de fotbal decedat în această seară. Ştim foarte bine care poate fi diferenţa dintre viaţă şi moarte atunci când este vorba despre accidente grave pe terenul de fotbal… Dumnezeu să îl odihnească în pacea Sa! Condoleanţe familiei! Le dorim multă putere, sunt alături de ei şi îi îmbrăţişez cu tot sufletul!
Să fim mai buni, mai blânzi, mai atenţi, mai responsabili….împreună!”.

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

78,000FaniÎmi place
12,000AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare