Mesaj pentru Serdean: ,,Când ai de gând să îți asumi rolul de acționar majoritar?”

Stiri Dinamo

Scris de:

În această seară a apărut un mesaj pentru acționarul majoritar al clubului, Dorin Serdean, din partea PCH.

,,Asumați-vă responsabilitățile!

Prin definiție, acționarul majoritar este o persoană fizică sau entitate juridică ce deține mai mult de 50% din totalul acțiunilor unei societăți. Acționarul majoritar este adesea fondatorul companiei sau, în cazul întreprinderilor cu activitate îndelungată, moștenitorii fondatorului care au acumulat părți importante din capitalul social. În virtutea controlului asupra mai mult de jumătate din interesele de vot ale societății, acționarul majoritar are o influență foarte importantă în operațiunile și conducerea strategică a companiei.

Cu toate acestea, nu toate societățile au acționari majoritari, respectiv, posedă sub 50% din părțile sociale. În timp ce unii acționari majoritari continuă să fie puternic implicați în operațiunile zilnice ale companiei, identificandu-se cu funcția de conducere, alțîi ar prefera să aibă o abordare mai distantă și lasă conducerea companiei în mâinile directorilor și managerilor din eșalonul secund.

Ne-am permis să copiem cuvânt cu cuvânt această explicație pentru a nu lasă loc interpretărilor și pentru a răspunde, pe cât posibil, unor viitoare întrebări. De obicei, este de la sine înțeles faptul că procentul acțiunilor aduce cu sine responsabilitatea de a aduce același procent de investiții. La Dinamo, în schimb, se pare că funcțiile și investițiile sunt 2 lucruri separate care pică în responsabilitatea a două entități care acționează în mod diferit. De fapt, doar una acționează, în timp ce cealaltă doar cere.

Vorbim aici despre acționarul majoritar, Dorin Serdean, care a ales să se țină de scaunul confortabil de la biroul din Parcul Sportiv Dinamo fără a se achita de responsabilitățile care îl mențin pe acel loc de cinste. Mai mult decât atât, acționarul majoritar fără investiții s-a declarat nemulțumit când i-a fost luat acest confort ca urmare a faptului că suma investită de acesta în activitatea clubului Dinamo nu a putut umple nici măcar un rând din caietul unui elev de clasa 1 care abia începe să deslușească tainele adunării.

Ca să vă dăm un exemplu elocvent, dacă vă plimbați prin Parcul Sportiv Dinamo și pierdeți din portofel 1 RON, iar un sportiv găsește banii respectivi și își cumpără o pungă de plastic pentru a-și căra echipamentul, ați investit mai mult decât acționarul majoritar al echipei de fotbal. Sătui de lipsa de implicare a celui care ar trebui să asigure nu doar ziua de mâine, ci întreg viitorul clubului nostru iubit, am dori să îl întrebăm următoarele:
Când ai de gând să îți asumi rolul de acționar majoritar?
Când ai de gând să plătești primul salariu?
Când ai de gând să achiți prima factură în club?

În același timp, ne adresăm și canalelor formatoare de opinie, cele care joacă rolul de a patra putere în stat. În repetate rânduri, acestea și-au direcționat atacurile către suporterii care au investit bani, timp și nervi în echipa lor iubită, indiferent de rezultatul acestor investiții. Astfel, entitatea care nu a adus cei mai mulți bani la Dinamo, ci care a adus SINGURII bani care au venit la Dinamo a fost discreditată în spațiul public prin vocile și cuvintele mai multor publicații, sportive sau nu.

Cu toate acestea, niciodată nu am auzit un singur ziar, website sau canal de știri întrebând acționarul majoritar ceea ce l-am întrebat noi mai sus. De ce s-a ajuns ca vinovați pentru existența, fie ea și precara, dar palpabilă, a clubului Dinamo să fie cei care și-au dorit cu adevărat ca echipa lor să nu moară? De ce li s-a pus în cârcă orice eșec, atât sportiv, cât și financiar, uitând că există un acționar majoritar care are responsabilitatea de a asigura resursele necesare performanței, dar care nu a plătit până acum nici măcar o factură de curent emisă pe numele clubului? Aceste detalii sunt extrem de importante în cazul celui ce poate fi considerat cel mai titrat club de fotbal din România la ora actuală, ținut în picioare în mod exclusiv de oamenii care îl iubesc sincer.

Prin urmare, încheiem prin a relua cererea formulată la începutul acestui text și îl invităm pe acționarul majoritar al clubului Dinamo să se achite de responsabilitățile specifice funcției sale sau să facă loc unora dispuși să își asume material această sarcină. De asemenea, rugăm și presa să își îndrepte atenția către acest acționar și să îi ceară să formuleze în mod public explicații pentru lipsa de activitate care nu face altceva decât să îngreuneze situația în care se află echipa noastră.

Pentru noi, lupta continuă aici: https://programddb.f230.ro/28xx a fost mesajul PCH

loading...

Lasă un răspuns