Mesaj dur din vestiar: „Întrece orice limită”

Stiri Dinamo

Scris de:

Dinamo a arătat jalnic la Iași și echipa noastră a pierdut cu ultima clasată, la capătul unui meci în care Dinamo și-a creat foarte puține ocazii.

Dinamo a arătat foarte rău și am părut orice altceva, dar nu o echipă de fotbal. Fiecare a fost de capul lui și efectul s-a văzut. Gigi Multescu are mult de lucrat în perioada următoare, însă unul dintre cei mai experimentați jucători din lot, Vlad Achim, nu a mai rezistat și a răbufnit la finalul partidei, aruncând acuze grave către colegi și ceea ce se întâmplă pe teren. Pentru Dinamo urmează meciul cu Cfr în campionat, dar după o pauză de două săptămâni

„Obiectivul nostru a devenit salvarea de la retrogradare. Va fi greu să ne salvăm dacă vom continua așa. E o indisciplină cum n-am mai văzut niciodată! Am fost la Ceahlăul, unde știam că se va desființa, dar o așa indisciplină n-am întâlnit. Sperăm să se găsească rezolvarea acestor probleme.

Domnul Mulțescu a încercat să găsească un sistem de joc în care să avem superioritate mai ales în zona de mijloc, am avut 2-3 perioade mai bune în joc, dar apoi am dat în spate. Indisciplina de la acel corner s-a văzut, plus contraatacul la care ne-au dat gol. După, n-am mai reușit nimic.

Sperăm să fie binevenită pauza competițională. La ora asta, indisciplina din teren întrece orice limită. Așa ceva nu se poate! Urmează meciul cu CFR, orice echipă te poate învinge, însă la fel de bine poți câștiga”, a declarat Achim la Telelom Sport.

31 ianuarie a fost ziua în care Dinamo a câștigat ultima dată în campionat, 1-0 vs. UTA. De-atunci, „câinii” au înregistrat 6 înfrângeri și două remize în L1

”Am făcut un meci slab, nu am reuşit să luăm cele trei puncte şi asta nu face deloc bine echipei.” a recunoscut Ricardo Grigore, la finalul partidei.

”Nu reuşim să ne trezim, nu jucăm ceea ce trebuie şi asta se vede în rezultate. Sper ca această pauză să vină de bun augur, să ne ajute să ne facem jocul şi la meciul următor să scoatem maximum. Nu am respectat mai nimic din ce am lucrat şi nu am fost deloc în regulă. Este devreme să vorbim de retrogradare, dar într-adevăr suntem într-o zonă periculoasă, care nu ne face deloc bine şi nu ne face deloc mândru”a admis fundaşul lui Dinamo, la finalul jocului.

Poli Iaşi a învins, sâmbătă seară, pe teren propriu, cu scorul de 1-0, echipa Dinamo, într-un meci din etapa a 28-a din Casa Liga 1. Golul a fost marcat de Djuranovic, în minutul 62.

Poli Iaşi: Brănescu – Onea, R. Popa, Baxevanos, Buşu – De Iriondo, Passaglia – Platini (Acosta ’81), Vanzo, M. Stan (Calcan ’12) – Djuranovic (Vega ‘90+3. Antrenor: Nicolo Napoli

Dinamo: Eşanu – R. Grigore (Bani ’72), Puljic, Ehmann – Sorescu, P. Anton, V. Achim, A. Radu (Creţu ’66)– Fabbrini – Blejdea (Nepomuceno ’66), Moldoveanu (Stere ’57). Antrenor: Gheorghe Mulţescu

Cartonaşe galbene: Buşu ’85 / Radu ’36, Achim ’68, Fabbrini ’76, Ehmann ’83, Nepomuceno ‘90+2

20 decembrie 2020 este data la care Iași a câștigat ultima dată în Liga 1, 1-0 vs. Hermannstadt. Pe teren propriu, moldovenii nu s-au mai impus în campionat din 27 septembrie, 5-2 cu FCSB. 

loading...

Lasă un răspuns