Meciuri cu stadioane pline începând cu 1 august! Singura condiție pusă de autorități

Stiri Dinamo

Scris de:

Suporterii echipelor din România au primit o veste uriașă din partea autorităților, după începutul sezonului 2021 – 2022.

Începând de la 1 august 2021 la meciurile din Liga 1 vor putea participa mai mulți spectatori.  Prezența pe stadioane sau în spațiile închise va crește de la 50% la 75% începând de la 1 august 2021. Mai mult, există posibilitatea să se ajungă și la o capacitate maximă.

Comitetul Național pentru Situații de Urgență (CNSU) a aunțat noi măsuri, iar suporterii pot veni în procent de 75% pe stadioane, dacă incidența este de sub 2%, iar persoanele prezente sunt vaccinate, testate sau trecute prin boală.

Autoritățile au anunțat că stadioanele pot fi ocupate la capacitate maximă dacă toți oamenii care și-au achiziționat tichete sunt vaccinate.

Iată în ce condiții vor fi stadioanele pline în România:

incidenţă sub 2: maximum 75% din capacitate interior/exterior dacă spectatorii sunt vaccinaţi sau testaţi sau trecuţi prin boală SAU capacitate maximă dacă sunt doar vaccinaţi.

incidenţă între 2-3: 50% din capacitate interior/exterior dacă spectatorii sunt vaccinaţi sau testaţi sau trecuţi prin boala SAU capacitate maximă dacă sunt doar vaccinaţi

 

Oportunitate, dar si povară

Dinamo a pierdut aseară la Craiova cu scorul de 1-0.

Trist nu ai cum să nu fii după ce pierde Dinamo, dar situația este de așa natură încât să nu facem o dramă din fiecare înfrângere, cel puțin așa mă simt eu acum după meciul de ieri. O partidă în care s-au văzut clar limitele în  exprimare ale echipei noastre. Limite care au mai multe cauze.

Nu Viitorul/Farul, Dinamo este acum echipa care folosește de departe cei mai mulți tineri în formula de start, dar și tineri jucători care vin de pe bancă. Nu știu de câte ori s-a mai întâmplat în istoria Ligii I că o echipa să încheie meciul cu un cuplu de fundași centrali cu vârstele de 16, respectiv 20 de ani.

Prin jur, alți jucători foart tineri, insuficient obișnuiți cu rigorile Ligii I, aproape că pierzi numărul jucătorilor care au debutat aseară, ori care au fost titulari în premieră.

De la Dinamo II, direct în luptă:  Pe mulți dintre ei, ați avut ocazia să îi vedeți în sezonul trecut în direct la Radio Dinamo1948, în partidele transmise în direct de către noi. Fotbaliști precum Țone, Giafer sau Diniță, în anumite momente chiar și Crețu sau Bani. Jucători care acum sunt aruncați în lupta la prima echipă, cu așteptările de rigoare.

,,Una e să joci 10 minute, alta 90”: Deși există o barieră de comunicare, Dario Bonetti spune lucruri interesante în cadrul conferințelor de presă. Când a venit vorba despre subiectul tineri, nici nu avea cum să nu fie adus în discuție, Dario a spus un lucru interesant, acești tineri sunt dintr-o dată nevoiți să joace multe minute, într-un număr ridicat de meciuri, la un club în care există o altfel de presiune. Aș mai veni cu ceva.

Puțină experiență în jur: Aici suferim cel mai mult și asta se vede în special în compartimentul defensiv, cum bine mi-a spus cineva, câteodată mai ai nevoie de cineva cu experiență pe lângă tine, să mai ”furi” meserie. Gândiți-vă la situația de acum câțiva ani cu Ionuț Nedelcearu,  care avea la un moment dat jucători precum Mevlja, Puljic și Dielna pe lângă el, fotbaliști în plină formă, de la care aveai ce învăța. Tinerii noștri se maturizează la față locului, mai ales că o parte dintre cei experimentați, nu ratează ocazia să spună cât de nemulțumiți sunt.

 Pregătire fizică precară: Cât de bine poți juca, atunci când nu poți alerga? Aici este o chestiune delicată, deoarece și jucătorii au partea lor de vină, în condițiile în care o perioadă au făcut antrenamente și nu prea, iar asta se vede, lucru pe care și Dario îl anunță la fiecare intervenție, Dinamo nu este deloc la parametri optimi fizici. După meciul cu Voluntari, aproape toată săptămâna antrenamentele au fost la intensitate redusă, deoarece efectiv nu erau capabili de mai mult. Cu trecerea timpului se vor regla din probleme, vor ajunge la un nivel mai ridicat, dar până atunci trebuie să tragă de ei.

Am spus și îmi mențin părerea, este o extraordinară oportunitate pentru tinerii noștri din echipă, să fim serioși, în condiții normale, poate nu ar fi avut ocazia Dario să lucreze mult cu un jucător precum Giafer, care a fost foarte lăudat după meciul de ieri, pe bună dreptate, deoarece arată foarte multe calități. Este șansa lui de care vrea să profite, dar nu numai el, mulți alții sunt determinați să lupte pentru un loc în primul 11, însă este și o povară, să joace în condițiile date, o povară pe care și noi putem să îi ajutăm să o ducă.

Susținerea noastră contează enorm, achiziționarea de bilete, nu doar că asigură un sprijin financiar semnificativ, dar totodată le arată lor că suntem alături de ei indiferent de rezultate. Sunt multe lucruri de rezolvat în cadrul clubului, dar haideți să fim noi acea normalitate, să îi ajutăm pe ei să crească, să îi ferim de zgomotul din jur. Nu le este nici lor ușor și susținerea noastră poate conta foarte mult.

,,Am trimis în teren alți jucători foarte tineri, precum Diniță, Tone, jucători cu potențial, care au un viitor strălucit în față dacă vor continuasă muncească. Una este să joci 10 minute, una e să joci 90 de minute. Este diferit să joci câte 20 de meciuri pentru un club precum Dinamo, unul dintre cele mai mari cluburi din România. Ei simt toată responsabilitatea.

Eu când aveam 19 ani, jucam fundaș central la Roma. Problema nu este de vârstă, cât de calitate. În acest moment, îi folosim pe tineri, dar ei au calitate, pot să se descurce foarte bine pe viitor. Problema este condiţia fizică, pentru că este imposibil să alergi după o echipă precum Craiova, pentru că joacă bine, are jucători buni, timp de 90 de minute. Anton şi Sorescu sunt jucători foarte importanţi pentru noi, dar în fotbal se poate întâmpla orice”, Dario Bonetti

DOAR DINAMO BUCUREȘTI

loading...

Lasă un răspuns