Meciul in care banateanul a facut legea

Editorial

Deian Sorescu este in aparenta un copil timid, asezat, genul de provincial venit sa munceasca serios pentru a isi face un nume la Dinamo.

Deian Sorescu a avut serios de munca pentru a se impune la Dinamo. Saltul de la o echipa mica, din liga secunda, la Dinamo Bucuresti, nu este unul usor, presupune efort sustinut si timp pentru adaptare. Nu este genul de pas usor de facut, cerintele mai mari, presiunea uriasa, sunt aspecte cu care te obisnuiesti in timp.

Am fost mirat cand a aparut in presa informatia ca Dinamo, l-a transferat pe Sorescu de la ASU Poli Timisoara. Recunosc vazusem doar cateva meciuri ale banatenilor si asta pentru ca acolo evolua, pe atunci, Raul Krausz, fost jucator la Dinamo2. Curios sa aflu despre cine este vorba, l-am sunat pe Raul sa imi spuna cum este coechipierul lui. Mi-a spus atunci ca este un fotbalist ce dezvolta o explozie foarte buna, are viteza si daca se va focusa pe fotbal, va avea un viitor frumos.

Debutul lui la Dinamo a fost foarte bun, a fost folosit de Florin Bratu inca din startul sezonului, in meciul contra celor de la Voluntari. Introdus in minutul 60, in locul lui Robert Moldoveanu, Sorescu a dinamitat jocul echipei reusind sa inscrie golul victoriei in minutul 75.

Venirea lui Rednic a insemnat reprofilarea lui Deian pe postul de fundas dreapta. Nu s-a adaptat deloc usor cerintelor noului post, dar evolutia lui a fost una in permanenta crestere. Am realizat cu totii cat ne-a lipsit Sorescu, in meciul contra celor de la Botosani, meci in care Rednic a fost nevoit sa il foloseaca pe Aliji in banda dreapta si sa joace cu Mustoe in stanga.

Deian Sorescu a fost votat “omul meciului”, in sondajul facut pe grupul de fb. Radio Dinamo1948, dupa meciul disputat in ultima etapa impotriva celor de la Concordia Chiajna. A avut o evolutie foarte buna in acel meci, a avut o actiune fabuloasa in minutul 45, cand a driblat central 3 jucatori ai Chiajnei si a tras pe spatiul portii, apoi a reusit sa inscrie superb pentru Dinamo si sa duca scorul la 2-0.

Cu cateva zile inainte de meci, la sediul PCH a fost invitat Dan Nistor pentru a i se inmana premiul pentru cel mai bun jucator al lunii februarie, premiul oferit de Radio Dinamo1948. Dan a venit atunci insotit de Deian Sorescu. Tanarul banatean, un baiat timid, care vorbeste putin in public, a intrebat atunci cum functioneaza votarea si daca el a fost nominalizat in acele jocuri. I-am explicat ca am centralizat doar primele trei optiuni, dupa fiecare meci si ca din pacate nu a fost printre ele .

Ei bine, copile, de data asta ai fost nominalizat si ai strans cele mai multe voturi.