MECI PERFECT SI CALIFICARE IN FATA RIVALILOR!

CS DinamoEditorialStiri Dinamo

Scris de:

Dinamo a inceput anul 2020 cu un meci extrem de important in sferturile de finala ale Cupei Romaniei, chiar impotriva rivalilor de la Steaua.

Dinamo cedase in tur la o diferenta de 5 puncte, desi pana pe finalul partidei eram la conducere, insa o cadere in sfertul patru le-a adus rivalilor victoria. Insa meciul retur s-a desfasurat in sala Dinamo, unde baietii lui Tudor Costescu au fost sustinuti de aproximativ 1000 de spectatori in tribune si cu PCH la datorie.

Dinamo a inceput decisa sa intoarca soarta calificarii si la pauza mare deja se refacuse diferenta de 5 puncte, 41-33. Sfertul trei a fost la fel de bun, mult mai agresiva si determinata echipa noastra si diferenta s-a marit la 15 puncte, 57-42, insa in baschet totul se poate intoarce rapid, nu ai voie sa te relaxezi.

Dinamo a marcat 5 puncte fara a primi replica din partea oaspetilor si diferenta s-a marit la 20 de puncte, cea mai mare, 62-42. Au urmat doua minute in care Dinamo nu a mai marcat si Steaua s-a apropiat la 14 puncte, 62-48. Ba chiar diferenta s-a miscorat la 10 puncte, moment in care Costescu a cerut time-out. Dinamo a revenit din nou la conducere si Jeremic, super jucatorul transferat in acest sezon, si-a pus amprenta asupra finalului de meci si a marcat prin doua aruncari de 3 puncte care au scuturat plasat, aruncari ce au refacut diferenta de 16 puncte. Dinamo a preferat sa duca atacurile pana la limita de 24 de secunde, pentru a nu le permite suficiente atacuri oaspetilor sa refaca diferenta, astfel ca tabela indica 72-60 cu 1 minut si 20 de secunde inainte de final.

Jeremic insa a fost demential in aceasta seara, a depasit borna de 30 de puncte marcate, cu 6 aruncari de 3 puncte. Javon Masters a avut si el 15 puncte, iar tanarul Badiu a marcat si el 10 puncte. Scor final: 78-66! 

BRAVO, CAINILOR! ASTA E SPIRITUL LUI DINAMO!

Dinamo merge pentru al doilea sezon consecutiv in Final Four-ul Cupei Romaniei. Urmeaza duminica un nou duel cu Steaua in campionat si ne trebuie victoria, pentru a ne asigura in mare masura prezenta in primele 6 la finalul primei faze a campionatului.

loading...

Lasă un răspuns