AcasăEditorialMeci groaznic la Iași și mergem la baraj!

Meci groaznic la Iași și mergem la baraj!

Politehnică Iași și Dinamo s-au întâlnit în această după-amiază într-un meci extrem de important pentru echipa noastră.

Politehnică Iași și Dinamo s-au întâlnit în această după-amiază într-un meci extrem de important pentru echipa noastră.

Cu promovarea pe masă s-a jucat astăzi, dar nu doar la Iași, dar și la Galați, acolo unde s-a disputat de la aceeași oră și meciul dintre Oțelul Galați și Unirea Dej. Dinamo avea nevoie de o victorie cu Poli Iași, dar avea nevoie și de un rezultat favorabil la Galați.

Ovidiu Burcă a schimbat în primul 11 față de meciul cu Steaua, a schimbat sistemul de joc, dar i-a reintrodus în formula de start pe Costin Amzar și Nelut Roșu.

FILIP DUJMOVIC- DAVID IRIMIA, DENIZ GIAFER, RAZVAN PATRICHE, GABRIEL MOURA- GORKA LARRUCEA, DANI IGLESIAS, NELUT ROSU- LAMINE GHEZALI, AHMED BANI, COSTIN AMZAR

Rezerve: Oncescu, Bena, I. Rosu, Borcea, A. Irimia, Serban, Buleica, Pop, Florescu

Arbitru central: Cătălin Buși (Râmnicu Vâlcea). Arbitri asistenți: Erchian Ionus (Medgidia) și Cosmin Bojan (Târgu Mureş). Arbitru de rezervă: Dragoș Ionuț Țurcanu (Piatra Neamţ). Observator de arbitri: Zoltan Tamaş (Odorheiu Secuiesc). Delegat de joc: Bogdan Gheorghiță (Vaslui).

A fost un start horror de meci pentru Dinamo, Filip Dujmovic a comis o eroare uriașă precum la Buzău, a făcut cadou primul gol al ieșenilor, după o pasă neinspirată și de la Patriche. Câteva minute mai târziu s-a făcut 2-0, o noau eroare în apărare, mingea a rămas la gazde și s-a făcut 2-0. Imediat după Burcă a făcut și o primă schimbare, Patriche a acuzat probleme musculare și a fost înlocuit cu Bena. David a fost trecut mijlocaș dreapta, Moura în dreapta și Amzar stânga.

Dinamo a revenit în joc după o fază lucrată de Bani, care i-a pasat excelent în centrul careului pentru Ghezali, 2-1 pentru Iași și timp suficient pentru Dinamo să revină. Bani a primit cartonaș galben și va fi suspendat.  Minute foarte proaste de joc după minutul 25 pentru Dinamo, care nu a reușit să își mai creeze ocazii, dar și Iașiul extrem de periculoasă pe contraatac. Ahmed Bani a acuzat dureri la umăr și i-a lăsat locul în teren lui Florescu.

Doar pe final de repriză a început și Dinamo să joace iar, am obținut o lovitură liberă la marginea careului, Gorka a tras în forță, mingea deviată s-a dus în transversală. 2-1 la pauză pentru Iași, în vreme ce la Galați era 0-0. Urmau 45 de minute de foc în care Dinamo caută să întoarcă rezultatul, măcar să facă ce depinde de noi pentru a nu trăi cu regretul că în cazul unei victorii am fi putut promova.

Ovidiu Burcă a schimbat la pauză, a fost introdus Alexandru Pop în locul mijocasului central Nelut Roșu, 45 de minute de speranță pentru Dinamo. Din păcate însă, Dinamo a început foarte prost repriza a doua și primim gol după o eroare colectivă în apărare. Dinamo, din nou de nerecunoscut. Coșmarul continuă pentru Dinamo, Quentin iese și el accidentat, intră Iulian Roșu, pierdem doi fundași centrali, ireal ce se întâmplă. Putem avea 3 jucători de bază accidentați la meciul cu Argeș la baraj. Dinamo putea reveni în joc la David Irimia, care a scăpat singur cu portarul, a șutat la colțul lung, dar mingea s-a dus pe lângă.

Oțelul a deschis scorul în minutul 70 și dintr-o dată rezultatul de la Iași nu mai contează. Din păcate însă foarte îngrijorător modul în care am suferit 3 accidentări, rămâne de văzut câți dintre ei vor putea fi recuperați. 4-1 s-a făcut în minutul 80, Gorka putea să faulteze, dar riscă să ia galben și să fie suspendat.

Este clar, vom merge la baraj, urmează duelul dintre FC Argeș și Dinamo, mâine va avea loc tragerea la sorți și vom afla unde se va disputa prima manșă.

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

82,000FaniÎmi place
15,100AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare