Meci foarte slab si pierdem Supercupa

CS DinamoEditorialStiri Dinamo

Scris de:

Dinamo a întâlnit în această seară la Alexandria, pe Dobrogea Sud, în Supercupa României la Handbal masculin.

După un sezon perfect în întrecerea internă, în care Dinamo a defilat, obținând titlul și cupa, astăzi am debutat în sezonul 2021/2022 cu posibilitatea de a obține un nou trofeu, Supercupa României. În urmă cu 5 ani de zile, le ofeream pentru prima dată într-un articol numele de ”supercampioni” handbalistilor noștri, care invingeau pe CSM București în Supercupă.

Acum, la 5 ani distanță, Dinamo a devenit nu doar o forță în campionat, echipa care domină cu autoritate competiția internă, dar și o echipă cu pretenții europene, în topul handbalului european. Xavi Pascual avea șansa să debuteze cu o victorie și un trofeu pe banca lui Dinamo. Totodată echipa noastră a avut la startul partidei un număr important de jucători noi, după o campanie de transferuri spectaculoasă.

Noul antrenor al lui Dinamo, Xavi Pascual, a trimis din primul minut o bună parte din noii veniți, iar primul sfert de oră ne-a aparținut în totalitate, Dinamo având un avans de 4 goluri, 7-3. Saeid din nou în formă la primul meci al sezonului, internaționalul algerian Ghebane nu a fost nici pe bancă.

După startul foarte bun de repriză, Xavi a început să ruleze tot lotul și acest lucru s-a simțit, am început să marcăm tot mai puțin și să primim tot mai multe goluri, astfel că la pauză tabela indica 10-10, deși aveam 8-3 după 16 minute de joc. De ce mă temeam, faptul că nu avem omogenitate, s-a simțit din plin.

Repriză a doua nu a început mai bine pentru Dinamo, care a continuat să joace la fel de modest precum în finalul primei reprize. Dobrogenii au reușit chiar să conducă pe tabela de marcaj și în minutul 42 aveau avans minim, 14-13.

Au fost și multe ratări din poziție 1 contra 1, ceea ce nu trebuie să se întâmple în CL, altfel nu avem nicio șansă. Apărarea a funcționat însă destul de bine per total, avem talie, dar pare că suntem și destul de mobili.

A fost un handbal de proastă calitate în sala din Alexandria, erori neforțate, ratări incredibile și așa s-a ajuns ca Dinamo să fie condusă cu două goluri cu 10 minute înainte de final, 16-14. Galeria prezentă în sala din Alexandria a dat tonul revenirii.

Saeid a încercat să ne mențină în joc prin intervențiile sale, rămânea ca și pe faza de atac să începem să marcăm. A fost ireal cât am putut rata însă, lovituri de la 7 metri, ceva de speriat.

Bannour, Negru, Nantes și Pascual au ratat toți, Ghionea a reușit să ne aducă la un gol diferenţă, 17-16 cu 4 minute înainte de final. Finalul a fost de infarct, deși aveau 19-17 cu două minute înainte de final, Dinamo putea egala în mai puțin de un minut, dar aceleași erori incredibile pe faza de atac. Mai aveam însă o șansă cu 40 de secunde înainte de final la 19-18 pentru Dobrogea.

Până la urmă, scorul final a rămas 19-18, un meci de uitat pentru echipa noastră.

 

loading...

Faci un comentariu sau dai un răspuns?