AcasăEditorialMai poate fi salvata aceasta campanie de transferuri?

Mai poate fi salvata aceasta campanie de transferuri?

Dinamo a incheiat stagiul de pregatire din Spania, acolo unde echipa noastra a disputat 4 meciuri amicale. Insa discutia in aceasta perioada nu a fost legata de evolutie sau de sistemul de joc ce il va folosi Andone in partea a doua a sezonului, totul s-a legat de campania de transferuri. 

Anul 2016 a fost incheiat triumfator, o victorie cu 4-1 in fata marilor rivali a pus capat unui an complicat pentru Dinamo. Revenirea in top mult asteptata nu s-a produs, dar optimismul conferit de o asemenea victorie, nu era de neglijat. Eram insa cu totii constienti ca este nevoie de o completare calitativa a lotului, aveam o baza solida, trebuia sa construim, visul castigarii campionatului dupa 10 ani de seceta, nu mai parea imposibil.

Insa optimismul a inceput sa se disipe si au aparut semnele de intrebare odata cu primele zile ale anului 2017. Transferul lui Gnohere a fost doar primul semnal, urmat de transferul lui Lazar. Asta a fost doar o prima parte a problemei, deoarece cu adevarat grav in toata aceasta campanie de transferuri, a fost faptul ca Dinamo nu a adus niciun jucator. Desi se discuta de 2-3 transferuri utile, care sa vina in postura de titulari, am auzit asta de minim 15 ori in ianuarie, suntem in situatia de a nu fi reusit nicio mutare la nivel de lot. Asadar, am pierdut 2 jucatori importanti in prima parte a sezonului. Lazar a marcat 8 goluri in toate competitiile si a oferit pe deasupra si 6 assisturi. 14 goluri au fost marcate, ori create de Lazar. Nu mai are rost sa comentez suma de transfer, care nu reprezinta absolut nimic pentru club. Gnohere a marcat 6 goluri, stim ca a fost un jucator problematic, dar era un concurent veritabil pentru Adam Nemec. Indiferent ce se spune despre el, a lasat un gol in echipa. 

Suntem pe finalul lunii ianuarie, maine se va incheia perioada de transferuri in Vest, in Romania se mai pot face transferuri pana pe 20 februarie. Campionatul in mod teoretic cel putin, se reia pe data de 4 februarie, asadar, se pot face transferuri chiar si cu 2 etape inainte de finalul sezonului regular. Tot aud zvonuri, discutii, ca se pregatesc acum cateva mutari pe final de mercatto. Clubul a adoptat in vara o tactica periculoasa, practic transferurile importante au fost realizate pe finalul perioadei de transferuri. Dupa luna septembrie, Dinamo a suferit teribil, pentru ca in prima etapa aveam o formula de joc, iar in etapa a-7-a aveam 3-4 jucatori noi. Ionut Negoita se lauda cu mutarile facute, dar nu pot sa cred ca nu isi asuma si esecul, faptul ca s-a discutat din nou de omogenitate si legarea relatiile de joc, in conditiile in care aveam un lot bun ramas de la Mircea Rednic.

 Stim bine ce probleme am avut in perioada aceea, in care am inregistrat chiar si 3 infrangeri consecutive, in fata unor formatii pe care le vom intalni acum: Craiova, Chiajna si Botosani. Se pare ca si acum s-a procedat la fel, se asteapta finalul perioadei de transferuri in Vest, pentru a convinge niste jucatori sa vina la Dinamo, care nu ar veni in mod normal in Romania. Adica, clubul prefera sa nu pluseze la salarii si bonusuri, astfel ca nu are decat sa astepte. Exista riscul ca acei jucatori sa nu mai ajunga, cum e si cazul lui Ivan Ivanov, care se afla in discutii si cu alte cluburi, care pot oferi mai multi bani la salarii. 

Ce stiu in acest moment, este faptul ca Dinamo este mai slabita fata de prima parte a sezonului. Andone promite ca echipa este mai legata, relatiile de joc sunt mult imbunatatite, insa trebuie sa fii naiv sa crezi ca nu avem probleme. Dupa ceva ani, am putut urmari echipa la lucru in Spania si sunt clare problemele din atac, acolo unde Dinamo are dificultati in a-si crea ocazii de gol, nu mai vorbesc de a marca. Nu avem marcator si de la mijloc in sus suntem tare mediocri. Ori noi avem nevoie de victorii in aceste ultime etape ramase, nu suntem siguri de prezenta in play-off si orice punct pierdut ne va face viata mai grea pe mai departe. Acum sa inchei intr-o nota cat de cat optimista, poate vor semna acei doi jucatori promisi, am auzit la un moment dat chiar de 3, am auzit ceva si de un atacant, vor salva ei situatia? Foarte greu de zis, atunci cand iti asumi un risc, iti asumi si consecinte si cei din club trebuie sa fie dispusi sa le accepte. Riscul ar fi ca transferurile sa vina prea tarziu si sa periclitam obiectivele echipei, iar ei sa nu se adapteze. Sunt foarte multe variabile atunci cand aduci un jucator.

Vreau sa cred ca vom aduce jucatori foarte buni, cu experienta castigarii unor trofee, dornici de performanta si capabili sa intre cat mai repede in primul 11. Imi pastrez aceasta mica speranta, dar pana una alta, stiu ce avem acum, iar cu un lot mai slabit, noi incercam sa atacam pozitiile fruntase. Foarte greu de crezut ca vom reusi, cu ce avem acum la dispozitie.

„Am ieșit cel mai șifonați. Lucrurile n-au funcționat bine”

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

80,000FaniÎmi place
13,500AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare