Mai mult decat onorabil!

CS DinamoEditorialStiri Dinamo

Scris de:

Dinamo a întâlnit în această seară pe Barcelona în deplasare, în grupele Champions League.

Pentru Dinamo a fost poate cel mai greu meci din acest sezon, am întâlnit în deplasare deținătoarea trofeului, echipa pe care Xavi Pascual a antrenat-o timp de 10 sezoane. Un duel special, în celebra „Palau Blaugrana”. După înfrângerea la 11 goluri diferența de la Paris, Dinamo încerca astăzi să lase o impresie mai plăcută.

Dinamo a cedat mai mult decât onorabil, 36-32. Cel mai bun marcator al lui Dinamo a fost Valentin Ghionea cu 7 reușite, cel mai bun marcator român din istoria Champions League. Alex Pascual, Shebib și Nantes au marcat de 4 ori, Gurbindo și Sorhaindo de 3 ori.

O diferența care demonstrează faptul că echipa noastră se bate cu echipele de top din Europa și chiar avem șanse de a merge mai departe din grupa și vom putea obține puncte din disputele cu Flensburg, Porto sau Motor! Felicitări și fanilor dinamoviști prezenți în sala din Barcelona, suporterii noștri au dominat de multe ori fondul sonor. Împreună sunt convins că vom putea încheia grupa pe un loc care să ne asigure prezența în faza următoare a competiției!

Dinamo rămâne cu 2 puncte după 4 etape, păcat de înfrângerea cu Porto, dar suntem peste Flensburg în clasament și la egalitate cu Motor. În runda următoare, Dinamo o va întâlni chiar pe Motor în deplasare, un meci extrem de important pentru calculele noastre de a merge mai departe din grupa. Partida se va disputa joia viitoare.

Următorul meci de pe teren propriu pentru Dinamo va fi pe 28 octombrie, cu Veszprem, în sala Polivalentă!

Felicitări, băieți!

loading...

Lasă un răspuns