Mai aproape de retragere, decat de Dinamo

EditorialStiri Dinamo

Scris de:

George Tucudean este una din tintele lui Dinamo pentru aceasta perioada de mercato, dar situatia atacantului nu este deloc simpla.

Fotbalistul care a trecut in doua randuri pe la Dinamo, are o situatie speciala. Fotbalistul este liber de contract dupa ce intelegerea cu CFR Cluj a expirat. In ultimul sezon a evoluat extrem de putin, in doar 6 partide. In vara trecuta parea aproape de retragere, dar pe finalul anului a revenit treptat in teren. Insa se pare ca jucatorul si-a schimbat din nou optiunile, dupa declansarea pandemiei de coronavirus.

Tucudean pare sa nu mai fie cu gandul la fotbal si din cauza problemelor medicale la inima pe care le-a avut. Asa cum v-am informat in exclusivitate, Tucudean este una din tintele echipei noastre din perioada de mercato. Din informatiile noastre, Cosmin Contra a fost cel care a incercat sa il convinga pe Tucudean sa vina la Dinamo, mai ales ca sub comanda lui, a si debutat la echipa nationala, dar Tucudean pare decis sa nu mai joace fotbal, desi in discutia initiala parea incantat de ideea de a reveni la Dinamo. Probabil vor mai purta discutii ,dar sansele ca el sa mai joace fotbal sunt aproape nule in momentul de fata.

De altfel, Tucudean a oferit un interviu in Prosport acum saptamani si explica faptul ca nu ar avea niciun regret sa se retraga acum din fotbal si pare determinat sa faca acest lucru:

„De putut mai pot juca, daca mai vreau. Dar sunt cu semnul intrebarii. Am trecut peste perioada cu problemele la inima. M-au asigurat ca e totul ok, ca pot face efort. Dar am eu un semn de intrebare. Am fost la multi medici. Ma intreb, asa, ce rost mai are?… Am familie am copii, trebuie sa-i iei peste tot cu tine. Cu aceasta pandemie nu stii. Peste jumatate de an, un an, sa merg undeva si sa se inchida iarasi tot… In situatia mea nu stiu daca mai merita.

Eu in doi ani sau trei, hai, cinci, tot acolo o sa ajung. Eu si daca mai joc nu cred ca voi castiga Campionatul Mondial sau Champions League. Sunt multumit cu ce am realizat pana acum. Asa ca ma stie lumea de Tucudean fotbalistul, nu Tucudean fiul fostului fotbalist…

Acum sunt in vacanta si probabil voi lua o decizie in curand. Am asa ganduri ca imi pare rau daca ma las, dar familia ma asteapta acasa si vor sa fiu sanatos. Eu sunt sincer, probabil de aia ma si apreciaza multi, dar si deranjeaza uneori. Eu spun lucrurile asa cum le vad.” a spus Tucudean.

Daca George Tucudean nu va semna cu Dinamo, cei din conducere se vor reorienta catre un alt atacant. Adam Nemec a efectuat vizita medicala si va fi prezentat oficial in curand.

10 meciuri a strans Tucudean in tricoul nationalei Romaniei, pentru care a inscris 3 goluri;

62 de meciuri si 27 de goluri a strans Tucudean la CFR Cluj, club unde a cucerit trei titluri de campion;

5 titluri de campion al Romaniei are Tucudean in palmares: trei cu CFR, unul cu Viitorul si unul cu FCSB;

Pentru Dinamo a marcat 24 de goluri in 93 de partide

loading...

Lasă un răspuns