AcasăCS DinamoMAGISTRAL!!!! DINAMO INVINGE PE VESZPREM!!

MAGISTRAL!!!! DINAMO INVINGE PE VESZPREM!!

Dinamo și Veszprem s-au întâlnit în această seară în sala Dinamo, într-un nou duel de foc pentru echipa noastră în cea mai importantă competiție intercluburi.

Sala Dinamo ar fi fost un adevărat vulcan cu aproximativ o jumătate de oră înainte de meci, am fi auzit din partea a mii de câini celebrul strigăt de luptă: ,,ASTĂZI BATE DINAMO!”. Însă o sala goală i-a așteptat pe campionii noștri și doar niște jurnaliști și fotografi prezenți. Un astfel de meci ar fi meritat mult mai mult, dar viața bate sportul.

Dinamo avea doar o singură victorie, cea din runda inaugurală obținută cu polonezii de la VIVE Kielce, neinvinsi după acea înfrângere, în vreme ce Veszprem venea din postura echipei care învinsese pe PSG și Barcelona în grupa, o formație cu un obiectiv clar: FINAL FOUR la Koln!

Din păcate, Dinamo a avut o serie de absente, Racotea, Humet și Alouini au fost în tribune, însă Mousavi a fost în premieră pe banca în actuală stagiunea a EHF Champions League. Khairi a început meciul pe postul de conducător de joc, Pascual și Gavriloaia extreme, Cedric pivot, Ghedbane în poartă și interi Nantes alături Gurbindo.

Începutul de meci a fost unul echilibrat, în care ambele echipe au început fără a-și asuma mari riscuri, Dinamo încerca să compenseze lipsa fanilor din tribună printr-o agresivitate sporită și atenție cât mai mare în plan defensiv. Cu riscul de a-i laudă excesiv, Veszprem este o formație de top a Europei, care au în componență jucători care au evoluat la cel mai înalt nivel și asta s-a văzut în prestația lor. 6-4 în primele 12 minute de joc, în care Dinamo a ținut bine, am avut șansa de a face 5-5, pe un contraatac, dar ne-am grăbit și astfel oaspeții și-au dublat avantajul, în loc să egalăm.

Ghedbane a fost în formă în prima jumătate a reprizei și Dinamo a reușit să egaleze la 6 și să producem și o eliminare în tabăra oaspeților. Părea că vom avea un meci cu puține goluri marcate în această seară, puține reușite pe contraatac, chiar și ungurii au preferat atacurile poziționale.

După ce ungurii au fost la conducere, Dinamo a avut momente excelente și am reușit chiar să ne distanțăm la trei goluri avans pe tabelă, 11-8, Ghionea fiind din nou în mare formă, a marcat de două ori. Veteranul din extremă a fost cel mai bun marcator în Ucraina, dar și în victoria de la Timișoara.

În minutul 25, a fost un moment important, Adrian Sipos de la maghiari a primit cartonaș roșu pentru o intrare dură, la Bannour. Dinamo a profitat din plin de superioritatea numerică și ne-am dublat avansul pe tabela, 13-9, o prima repriză excelentă a băieților noștri, mai ales în plan defensiv, dar era clar că Veszprem urma să dea totul pentru victoria în a doua repriză.

Din păcate, nu am reușit să ținem prea mult de avansul de 4 goluri și Veszprem a reușit să reducă din diferență foarte repede, de la -4 extrem de rapid la -1, ba chiar la 0, fiindcă am primit 4 goluri în 2 minute. Am intrat în avans la pauză de un gol, după o nouă lovitură de la 7 metri executată de Ghionea, 14-13 scorul pauzei. Meci foarte bun, puteam avea măcar 2-3 goluri avans, dar ne ridicam la nivelul adversarilor, o echipă de altfel foarte bună.

Repriză a două a început la fel de echilibrat, cu Dinamo ținând aproape de o echipă Veszprem, care are un portar de clasa mondială, Vladimir Cupara, a arătat acest lucru în două rânduri, la două intervenții de excepții la Nantes și Cedric. Dar avem și noi jucători de superclasa și am revenit la conducere, 19-17 în minutul 38, după o faza de toată frumusețea, finalizată de Cedric.

La meci a asistat din tabăra lui Veszprem și fostul mare jucător, Laszlo Nagy, care a scris istorie pentru Veszprem, acum este oficial al ungurilor. 

În minutul 40, Dinamo avea un avans de două goluri, 20-18, dar ungurii nu se mulțumeau în niciun fel să plece învinși de la București, mai ales că puteau profita de pasul greșit al lui PSG și să meargă în fruntea grupei alături de Barcelona și Kielce.

La 21-18 pentru Dinamo, a devenit și arbitrajul un factor, având parte de o dublă eliminare. Dar Shebib a fost extrem de inteligent și a scos o eliminare la pivotul advers, Blagotinszek. Echilibru, dar trebuie să recunosc faptul că Ghedbane a făcut un meci magistral, demn de portar de Final Four. 23-19 la jumătatea reprizei secunde și ungurii au cerut un time-out, neașteptat de bun jocul băieților noștri!

Repet, poate sunt subiectiv, dar arbitrajul nu a fost deloc ok, din nou dublă eliminare în tabăra noastră la 24-20 și astfel au revenit în joc, 24-22, greu să le faci față ungurilor în condițiile date, când joci mereu în inferioritate.

Din fericire, am gestionat foarte bine inferioritatea și am rămas cu avans de 3 goluri, 25-22. Ba chiar am avut 26-22 în minutul 50, după un nou gol al veteranului Valentin Ghionea. Însă și ungurii aveau să crească ritmul de joc pe final, ar fi fost mare păcat să pierdem din nou puncte, evoluând atât de bine, împotriva unei forțe a Europei. Deși nu a avut un procentaj bun, Nantes a fost principala armă a noastră de la 9 metri.

Dar de fiecare dată când ne distanțam la 4 goluri, mai venea o eliminare în tabăra noastră. Militaru a primit a treia eliminare în minutul 52 și nu mai putea reveni în joc, a fost eliminat definitiv. După o faza de atac în care nu a dictat 7 metri pentru Dinamo, deși era evident, ungurii au marcat pe contraatac după ce s-a fluierat pasiv și Veszprem se apropia  din nou la 2 goluri, 27-25.

Din păcate, s-a făcut 27-27 în minutul 55 și Xavi Pascual a cerut time-out, aveam mare nevoie de gol pe atacul nostru. Din fericire, după un atac foarte prelungit, Bannour a marcat și el de la 9 metri, 28-27.

La 28-28, într-un final arbitrul sârb a luat decizia de a elimina un jucător de la oaspeți, după foarte multă vreme, puteam profita de momentul de superioritate. Ghionea a făcut 29-28.

GHEDBANE APĂRĂ O ARUNCARE DE LA 10 METRI și DINAMO avea o șansă uriașă de a câstiga!

ACELAȘI GHIONEA MARCHEAZĂ PENTRU 30-28!

SCOR FINAL: 31-29!!!

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

80,000FaniÎmi place
13,500AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare