Luptăm de la egal la egal, dar pierdem pe final!

CS DinamoEditorialStiri Dinamo

Scris de:

Dinamo a debutat în această seară în nouă ediție a Ligii Campionilor la Handbal, ediție în care formația noastră caută să meargă în faza următoare, lucru pe care nu l-am izbutit în stagiunea trecută.

Dinamo şi-a întărit lotul în această vară. Au venit jucători valoroşi, cel mai important transfer fiind Ali Zein, de la Barcelona. Alături de el, au mai semnat cu “dulăii”: Alexandru Bucătaru (CSM Bucureşti), Joao Pedro Silva (Puente Genil), Lazar Kukic (Benfica), Stanislav Kasparek (Meşkov Brest), Andrei Akimenko (KS Azoty-Puławy) şi Viaceslau Bokhan (Motor Zaporoje).

Adversara în această seară în Sala Polivalentă a fost echipa germană Magdeburg, campioană ultimei ediții a celui mai puternic campionat din lume, o echipa favorită în disputa din București.

Lotul lui Dinamo pentru EHF Champions League:

  • Portari: Alexandru Bucătaru, Khalifa Ghedbane, Saeid Heidarirad
  • Extreme dreapta: Valentin Ghionea, Vlad Popa, Andrei Akimenko
  • Interi dreapta: Eduardo Gurbindo, Stanislav Kasparek, Javier Humet
  • Centri: Lazar Kukic, Joao Pedro Silva, Octavian Bizău
  • Interi stânga: Dan Racoţea, Ante Kuduz, Ali Zein, Robert Militaru
  • Extreme stânga: Nicu Negru, Aleix Pascual
  • Pivoţi: Călin Dedu, Viacelau Bokhan, Mohamed Mamdouh, Cedric Sorhaindo

Dinamo are în componenţă şase jucători care au în palmares trofeul Ligii Campionilor: Alex Pascual, Cedric Sorhaindo, Ali Zein (Barcelona), Khalifa Kedbane și Christian Dissinger (Vardar Skopje) şi Mamdouh Shebib (Montpellier).

Aproximativ 3000 de dinamoviști au fost prezenți în această seară în Sala Polivalentă,o atmosferă superbă în cea mai mare sală din București.

Dinamo a avut un start foarte bun de meci, în special Ghedbane, care a avut câteva intervenții excelente în primele minute, dar și nemții au ținut aproape, nu degeaba sunt echipa campioană a Germaniei. 6-4 scorul după primele 10 minute. După minutul 10, Xavi Pascual a schimbat toată linia de 9 metri, dar Dinamo continuat să domine, Kuduz și Kasparek au intrat bine pe pozițiile de interi, Kukic a fost principalul coordonator de joc.

Ghedbane a coninuat să aibă o rată excelentă de intervenții și la jumătatea reprizei eram în continuare în avantaj de 3 goluri, 9-6. Kasparek a intrat foarte bine în joc și a avut câteva reușite foarte frumoase la linia de 9 metri. Însă foarte bun jocul defensiv în prima parte, dar Ghedbane a fost în mare formă și asta ne-a permis să rămânem în avantaj.

Din păcate, o serie de eliminări consecutive, dar și câteva repuneri rapide ale oaspeților i-au apropiat la un singur distanță în minutul 23, 14-13. Robert Licu, fostul mare handbalist român, care a evoluat pentru Dinamo și Magdeburg, declara înainte de meci că nu se așteaptă ca Xavi să continue tactică să scoată portarul pe faza de atac, dar Xavi a rămas fidel acestei strategii, chiar dacă nemții sunt recunoscuți pentru rapiditatea acțiunilor de atac. Însă o prima repriză foarte bună a lui Dinamo, împotriva unei echipe de un nivel extrem de ridicat.

Ritmul impus de nemți a fost unul sufocant, extrem de rapizi pe faza a doua și pe contraatac, nu au deloc o echipă masivă, dar sunt extrem de rapizi și astfel nemți au preluat conducerea pe tabelă în minutul 25, 15-14. Am început să avem mari probleme în a marca, mai bine de 5 minute fără gol pe tabelă , Ali Zein a reușit să întrerupă seria negativă. S-a intrat la egalitate la pauză, 16-16 după un gol marcat de Kuduz în ultimele 2 secunde.

Startul reprizei secunde le-a aparținut nemților, Dinamo avea mari probleme în a finaliza acțiunile, joc greoi pentru echipa noastră pe atacurile poziționale, ceea ce le-a permis nemților să se ducă la două goluri avans, 17-19.

O eliminare în tabăra nemților ne-a permis să egalăm la 19, să reintrăm în joc, să reintre și publicul în joc, dar nivelul nemților a început să fie în creștere și să revină la conducere la 21-19.

Din păcate, am avut tot mai mari probleme în a bloca atacurile nemților, care păreau că marchează la fiecare atac și au menținut constant o diferență de 2 goluri pe tabelă înspre mijlocul reprizei secunde, a fost schimbat și Ghedbane, care a avut un start bun, dar pe urmă nu a mai avut șanse în fața atacurilor nemțești.

Meci spectaculos în această seară în Sala Polivalentă, toate premisele pentru un spectacol handbalistic de cea mai înaltă calitate. Cu 10 minute înainte de final, echilibrul era cuvântul de ordine, 25-26 pentru nemți.

Dinamo a avut două atacuri consecutive în care puteam egala, dar Gurbindo a pierdut inexplicabil mingea, foarte slabă prestația interului spaniol. Din fericire, Saeid a început să aibă și el intervenții decisive și speranța că putem obține cel puțin un punct, creștea. 26-26 cu 7 minute înainte de fluierul final. Multe emoții în Sala Polivalentă, dar și o atmosfera superbă în ultimele minute de joc.

Din păcate, cu 5 minute înainte de final nemții aveau din avantaj de 2 goluri, 28-26, trebuia un final perfect pentru a scoate măcar un punct. 27-29 cu un minut și  jumătate înainte de final, greu că Dinamo să obțină măcar un egal. Din pacate, Nicusor Negru a ratat din extrama si Dinamo pierde.

Un meci bun al echipei noastre, care se vede invinsa la limita. Un start promitator si cred ca avem sanse mari sa trecem de grupe!

SCOR FINAL 28-30

loading...

Lasă un răspuns