Locul rusinos ocupat de Dinamo in clasamentul asistentelor din Liga I

Stiri Dinamo

Scris de:

Dinamo traverseaza un sezon foarte modest si doar acum vedem ceva semne de revenire, insa singurul obiectiv real al echipei este calificarea in play-off. 

Toate problemele de la echipa s-au resimtit si in numarul spectatorilor prezenti pe stadionul Dinamo. In acest moment, echipa noastra ocupa un modest loc 9 in ceea ce priveste media suporterilor de pe teren propriu, in spatele unor echipe precum Sepsi si Viitorul. Un semnal de alarma ce ar trebui inteles si de oamenii din conducerea clubului. Nu doar evolutia echipei mentine Dinamo la un nivel de 1000-1500 de spectatori la meciurile de acasa, este si problema stadionului Dinamo. Indiferent de numele adversarului, acesta nu mai atrage. 

Vasile Miriuta a spus ca isi doreste ca din februarie Dinamo sa joace toate meciurile de pe teren propriu pe Arena Nationala. Sa ne aducem aminte ca in sezonul trecut, Cosmin Contra  a cerut acelasi lucru si s-a vazut, Dinamo nu a avut meci pe cel mai mare stadion al tarii fara un numar substantial de suporteri, chiar si in momentele mai putin bune. Totodata, 7-8000 de suporteri pe Arena Nationala creeaza o atmosfera cu mult peste ceea ce se intampla pe stadionul Dinamo. Sa ne gandim ca echipa noastra a pierdut deja 5 meciuri pe teren propriu, aici cu siguranta intervine si factorul asistentei. 

In februarie Dinamo va juca acasa cu CSU Craiova si FCSB, doua meciuri cruciale in perspectiva calificarii in play-off si trebuie sa jucam pe Arena Nationala, unde vor veni cu siguranta peste 20 000 de spectatori. 

In sezonul trecut, Dinamo a avut a doua medie de spectatori, 6900, dar asta s-a intamplat doar dupa ce ne-am mutat pe Arena Nationala, in a doua parte a sezonului. 

CLASAMENT LIGA 1 SPECTATORI

Echipa / Medie acasă

1. FCSB 7.900 de spectatori

2. Craiova 6.400

3. CFR 5.500

4. Poli Iaşi 3.900

5. Botoşani 3.800

6. Timişoara 3.300

7. Viitorul 2.500

8. Sepsi 2.400

9. Dinamo 2.100

10. Astra 1.600

11. Chiajna 1.400

12. Juventus 1.200

13. Gaz Metan 1.000

14. Voluntari 900

loading...

Lasă un răspuns