LIVETEXT: Amical Concordia Chiajna-Dinamo București

Stiri Dinamo

Dinamo dispută în această dimineață, începând cu ora 10:00, primul amical al perioadei de pregătire de vară.

Fără antrenor principal și cu un lot total schimbat față de ce aveam în teren în urmă cu aproximativ o lună de zile, Dinamo joacă astăzi împotriva divizionarei secunde, Concordia Chiajna. Meciul trebuia să se dispute inițial pe terenul de la Săftica, dar s-a mutat la Chiajna, de la ora 10:00.

Meciul nu se va juca pe stadionul central, acolo unde gazonul se reface și va fi înlocuit terenul sintetic cu unul hibrid. După cum știți deja, Gică Mihali nu mai este antrenor principal, acesta a ales să plece la Dunărea Călărași, echipa de liga a treia, asta deoarece nu i-a fost garantat postul de antrenor principal pentru sezonul următor.

AVEM PRIMUL 11 TRIMIS DE IULIAN MIHĂESCU:

MIHAI ESANU- ALIN BULEICĂ, MARCO EHMANN, ALIN DUDEA, COSTIN AMZAR- NELUT ROȘU, STAN CLAUDIU, ANTONIO BORDUSANU, BOGDAN GAVRILĂ, ANDREI FLORESCU- CĂTĂLIN MĂGUREANU

Rezerve: Fara Ștefan, Gabriel Moura, Deniz Giafer, Răzvan Patriche, Demci Alin, Tone David, Antoni Ivanov, Geani Crețu, Ahmed Bani, Valentin Lazăr, Dinu Daniel, Ionescu Cristian, Sutru Mario

CONCORDIA CHIAJNA-DINAMO: 1-0 (A DOUA REPRIZĂ)

La meci este prezent și fostul antrenor temporar și tehnician al echipei U19 în ultimii doi ani, Gică Mihali. Cornel Țălnar este și el prezent la meci.

MINUTUL 15: Meci echilibrat, cu o ușoară posesie pentru Chiajna. O singură ocazie la o fază fixă, lovitura de cap a fost reținută de Esanu. Nelut Roșu s-a integrat bine în echipă, Florescu este activ în bandă. Gavrilă joacă ca număr 10, coordonator.

MINUTUL 25: Pauză de hidratare, este foarte cald la ora meciului. Meci foarte echilibrat, Chiajna are mai mult posesia, Dinamo încearcă mai mult pe contraatac. La două minute distanță, Chiajna a fost aproape să deschidă scorul, o centrare din flanc a fost deviată de Buleică în bara lui Esanu. Două minute mai târziu, o nouă ocazie pentru Chiajna, lovitură de cap din mijlocul careului a trecut puțin pe lângă poarta lui Esanu.

Ocazie mare pentru Concordia. Șutul unui fotbalist din tabăra gazdelor se duce în bara transversală, iar apoi peste poartă.

MINUTUL 35: Deschidere de scor, Chiajna deschide scorul după o fază fixă, învălmășeală în careu, mingea ajunge la un jucător al gazdelor și echipa gazdă deschide scorul. Chiajna a avut ocaziila mai mari în prima parte. Azdren Llullaku a marcat.

Replică a lui Dinamo imediat după deschiderea scorului, Bogdan Gavrilă a șutat bine, dar portarul gazdelor a respins balonul. Thomas Chesneau este portarul gazdelor.

MINUTUL 40: Din nou bâlbâiala în careul lui Dinamo, dar Marco Ehmann a reușit să respingă din fața porții.

1-0 scorul la pauză pentru Concordia Chiajna

DINAMO ÎN A DOUA REPRIZĂ: FARA ȘTEFAN- GABRIEL MOURA, RĂZVAN PATRICHE, DENIZ GIAFER, DEMCI ALIN- TONE DAVID, ANTONI IVANOV- VALENTIN LAZĂR, AHMED BANI, GEANI CREȚU- DINU DANIEL. Pe parcurs vor mai intra Mario Sutru și Ionescu Cristian.

MINUTUL 60: Ocazie mare Dinamo, centrare Vali Lazăr în careu, șut în blocaj din 10 metri al lui Geani Crețu. Câteva minute mai târziu, Crețu a avut o acțiune în flanc, a scos la 16 metri pentru Ahmed Bani, care a trimis pe lângă poartă. Vali Lazăr a avut și el un șut periculos după o acțiune a lui Moura, dar portarul gazdelor a respins cu dificultate.

MINUTUL 65:Ocazie uriașă pentru Dinamo, Valentin Lazăr centrează din partea dreaptă, dar Ahmed Bani trage pe lângă poartă din 4 metri!

MINUTUL 70: Corner executat de Valentin Lazăr din partea dreapta, mingea ajunge la Daniel Dinu, care trimite cu capul din 6 metri lateral dreapta, dar portarul reține.

REZULTAT FINAL: CHIAJNA-DINAMO: 1-0 (1-0)