AcasăEditorialLiniște și neliniști!

Liniște și neliniști!

Este liniște în familia Dinamo în această perioadă, sărbătorile ne-au găsit cu o stare de spirit bună, echilibrați și calmi înaintea finalului de sezon, unul care sperăm ne readucă în prima ligă.

Nu mai suntem amenințați de spectrul falimentului, echipa este în creștere evidentă de formă, scandalurile se țin departe de Dinamo, există o emulație care a fost demonstrată din plin la ultimele acțiuni ale echipei noastre.

Liniștea de la Dinamo este stresantă pentru rivali, sâcâitoare pentru o parte a presei, enervantă pentru cei care adoră can- canurile și tensiunile.

Frustrarea, stresul, neliniștea sunt elementele care definesc mâna de „rivali” pe care o să îi întâlnim miercuri în Ghencea.

Încearcă se motiveze sperând la o lege imposibil de aprobat și adoptat pentru sezonul în curs, încearcă propage haosul pe care ei l-au generat în propriul club și la Dinamo. Imposibil, atunci când este vorba de confuzie și lipsă de disecernamant, sunt absolut inegalabili.

Într-o incercare disperată de a capăta recunoaștere și a nu fi numiți clone, cei de la As47 au solicitat un istoric al clubului Dinamo, apoi au reușit, absolut apoteotic, le arate tuturor cât de ignoranți sunt, reușind citească prost o explicație firească și simplă.

Pentru e le alunga frustrările și neliniștile provocate de starea de „clonă nefericită” , le oferim o traducere simplă, pe care și „eternii frustrați” ar putea să o înțeleagă.

Pasul 1- Secția de fotbal s-a desprins din CS Dinamo în 1994, atunci când s-a înființat Asociația Fotbal Club Dinamo, cu actul constitutiv și statut autentificate sub nr. 20530/17.05.1994

Pasul 2- Până în 1999, Asociația Fotbal Club Dinamo, entitate cu personalitate juridică înființată în temeiul Legii 21/1924 pentru persoanele juridice, a funcționat în subordinea M.A.I.

Pasul 3- În 2000 a luat ființă societatea care deține acum echipa din liga a 2-a, societate care a preluat ÎN MOD LEGAL identitatea Dinamo cu tot ceea ce înseamnă elementele unei mărci sportive. De altfel, Asociația Clubul Sportiv Fotbal Club Dinamo, care preia de la CS Dinamo identitatea, este acționar, cu un procent de 7.03% din SC Dinamo 1948.

Nimeni nu a contestat IDENTITATEA ȘI CONTINUITATEA echipe Dinamo, de altfel declaratatiile oferite de comandantul clubului Dinamo în acest sens, sunt extrem de edificatoare.

„Atâta timp cât suporterii sunt alaturi de echipa din liga a 2 a, nu intenționăm nici o clipă  avem o altă echipă de fotbal care  concureze cu ea, pentru  fotbalul este acolo unde sunt suporterii. În Romania, in sport, in afară de statul roman și suporteri nimeni nu baga bani și nu se implică, noi dorim  performam în celelalte sporturi mai puțin în fotbal.

Noi vrem să existe un singur Dinamo pe linie de fotbal, iar aportul nostru să fie materializat prin academie și stadion”  a transmis comandantul clubului sportiv Dinamo, domnul Ionut Popa.

Lucrurile sperăm să fie clare  acum și pentru cei care au reușit să își distrugă identitatea propriului club , emigrând către o entitate care a fost înființată acum câțiva ani.

Felicitări, sunteți „inconfundabili” și, în ignoranță, nu aveți limită.

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

78,000FaniÎmi place
12,000AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare