La vremuri noi, tot noi!

EditorialStiri Dinamo

Scris de:

Ne aflăm pe ultima sută de metri înaintea startului de an competițional, un nou an, trei meciuri rămase de jucat, nevoie mare de puncte și un lot aproape neschimbat, însă cu o pregătire centralizată alături de același staff tehnic care a pregătit echipa și în prima parte a acestui sezon.

Practic acest aspect este un mare punct în plus, în comparație cu anii precedenți în care schimbam 1-2 antrenori până la pauza competițională. Celălalt aspect pozitiv pe care-l observ este legat de omogenitatea lotului, este adevărat, n-am avut dreptul de a face transferuri, de a legitima noi jucători, iar legat de plecări numărăm patru jucători, care din păcate n-au reușit să ajute echipa pe durata sezonului regular, iar un al cincilea se pregătește cu echipa de juniori antrenată de Ionel Augustin.

Sunt de părere că lotul pe care-l avem la dispoziție este unul echilibrat și de o anumită valoare care se pliază pe cerințele ligii secunde. Am mai spus-o, în prima parte a campionatului, pe lângă problemele de ordin fizic, am suferit destul de mult la capitolul omogenitate, iar odată cu trecerea etapelor, exprimarea echipei a crescut în mod vizibil tocmai pe acest fond al omogenizării lotului și a relațiilor de joc dintre jucători, iar odată cu această pregătire de iarna, mă aștept să fi atins un apogeu al nivelului de omogenitate în cadrul lotului antrenat de Ovidiu Burcă.

Am avut parte și de o surpriză plăcută în această săptămână! În cadrul primei etape, Dinamo revine în București și va evolua pe „Arcul de Triumf”, un stadion modern, situat într-o zonă accesibilă din capitală unde suporterul dinamovist se poate deplasa atât cu autobuz, troleu sau tramvai cât și cu Metroul, stația fiind aproape de stadion. Biletele au fost scoase în vânzare, iar prețul biletelor este unul decent, acestea începând de la 20 lei la peluză sau 40 de lei la tribuna a II-a.

Desigur, ora 17 nu este tocmai „prietenoasă” cu suporterii din București, însă trebuie să privim situația și din altă perspectivă…cât de ușor era să ajungem la Giurgiu sau la Clinceni, în cazul în care s-ar fi jucat pe unul din stadioanele situate în cele două localități? Oare câți bani ar fi trebui să mai scoatem din buzunar pentru a achita deplasarea noastră, a suporterilor până acolo?!

Prezența noastră în număr cât mai mare este esențială pentru un parcurs cât mai bun al băieților noștri! Energia pe care peluza o da jucătorilor este de nedescris! Trăirea unui jucător profesionist care pătrunde pe stadion plin, cu o peluză vie și neîncăpătoare este de neegalat. Sunetul tobelor care dictează ritmul miilor de voci care-i poartă pe jucători spre victoria mult dorită de sute de mii de suflete românești care bat necondiționat pentru culorile sfinte purtate acum de ei!

Aceste culori care îmbracă echipamentul pentru care s-a vărsat sânge și s-a murit de-a lungul istoriei clubului nostru. Steagurile înalte de câțiva metri aflate pe primele rânduri ale peluzei vor crea un peisaj demn de cărțile de inspirație ultras, iar piepturile noastre vor răsuna deschiderea „balului” cu clasicul „Dinamo, luptă Dinamo!”. Știu că nu e bine să vorbești dinainte, însă deja-mi imaginez cum la finalul celor 90 de minute, jucătorii împreună cu întreg staff-ul tehnic vor veni în fața noastră, mulțumindu-ne pentru spectacolul creat și pentru aportul pe care l-am adus și noi în obținerea celor 3 puncte extrem de vitale în această cursă pentru Play-Off. Ard de nerăbdare și cred că rar vreunul dintre noi a așteptat cu sufletul la gură o zi de luni!

S-au iscat multe discuții în ultimele săptămâni în jurul potențialilor noi investitori și a unei posibile cedări de acțiuni ale lui Dorin Șerdean. Iată c-această vânzare a devenit într-un final realitate! De asemenea noi, suporterii reprezentam în momentul acesta singura constantă certă care nu se va dezice niciodată de Dinamo. Jucătorii, antrenorii sau președinții vin și pleacă, acționarii se schimbă în funcție de posibilități și interese, însă noi, suporterii dinamoviști, tribună și peluză vom rămâne mereu fideli principiilor și clubului nostru iubit.

Anunțul vânzării a venit de nicăieri pentru atât de încercatul suporter dinamovist, ba chiar privindu-l cu scepticism. Important este ca noi sa ne facem datoria luni începând cu ora 17:00 pe stadion, indiferent de situația clubului sau de schimbările care au să vină. Noi trebuie să ne facem datoria, lucrul la care ne pricepem cel mai bine, sa fim alături și să susținem necondiționat clubul nostru iubit!

SUNTEM UNDE AM FOST ȘI RĂMÂNEM UNDE SUNTEM, IAR LA VREMURI NOI, TOT NOI!

loading...

Lasă un răspuns