La multi ani, Cornel Dinu!

EditorialStiri Dinamo

Scris de:

Astazi este ziua de nastere a lui Cornel Dinu, marea legenda dinamovista. 

Nascut in acelasi an in care clubul nostru a luat fiinta, performantele lui Cornel Dinu nu au cum sa mai fie egalate de vreun jucator pe viitor, in fotbalul modern cu siguranta nu vom mai avea parte de asa ceva. O viata dedicata lui Dinamo, 18 ani, peste 450 de meciuri in campionat, 75 de selectii la prima reprezentativa, ales de 3 ori fotbalistul anului, 6 titluri de campion doar ca jucator. 

Evident, nu l-am prins evoluand pe jucatorul Cornel Dinu. Insa primele mele amintiri cu Dinamo sunt legate de antrenorul Cornel Dinu, cum multi il considera singurul “Mister” din fotbalul romanesc. O prezenta aparte, copil fiind, eram fascinat de el, de discursul sau, desi evident era peste puterea de intelegere a unui copil de 8-9 ani. Era diferit, era “Procuroru”. In sezonul 1998/1999 o imagine demna de pus in rama, este cea cand a luat un prosop pentru a simboliza umilirea adversarului, vorbesc de victoria 4-1 din Giulesti. 

Nu este suporter dinamovist care sa nu se fi intersectat in vreun moment al vietii de suporter cu Dinu, fie ca jucator, fie ca antrenor, poate chiar cu amandoua. Dinu a fost si va ramane o legenda a vietii dinamoviste. O viata dedicata lui Dinamo! 

Cifrele jucatorului CORNEL DINU

– 454 meciuri / 53 goluri in prima liga, toate pentru Dinamo
– 75 meciuri / 7 goluri la echipa nationala
– A participat cu nationala Romaniei la Cupa Mondiala din Mexic, 1970
– 33 meciuri / 3 goluri in cupele europene
– de 3 ori cel mai bun fotbalist roman al anului (1970, 1972 si 1974)
– de 6 ori campion cu Dinamo
– de 2 ori castigator al Cupei Romaniei cu Dinamo

Cifrele antrenorului CORNEL DINU

– Calificarea in semifinalele Cupei Campionilor Europeni, cu Dinamo, in 1984, ca secund al lui Dumitru Nicolae Nicusor
– Tot ca secund la Dinamo a castigat eventul in 1984
– Campion cu Dinamo in 2000 si in 2002
– Castigator al Cupei Romaniei, cu Dinamo, in 2000 si 2001
– A mai antrenat CS Targoviste, Metalul Bucuresti, ASA Tg. Mures, Otelul Galati, “U” Cluj si FC Olt
– Selectioner al echipei nationale in campania de calificare la World Cup 1994

loading...

Lasă un răspuns