AcasăEditorialLa mâna altora

La mâna altora

Dinamo a ratat sâmbătă seară o nouă oportunitate de a obține al doilea succes din play-out.

Echipa lui Zeljko Kopic caută și găsește modalități diverse de a pierde partide, de a irosi cu nonșalanță puncte. Sâmbătă a fost un nou episod din coșmarul numit acest sezon, care se apropie de final. Un lucru este cert, Dinamo este la mâna rezultatelor și în funcție de ceea ce se va întâmpla astăzi, vom avea o imagine clară înainte de ultima etapă.

Practic, Dinamo poate ocupă un loc de baraj când se trage linie, doar în cazul în care reușim să învingem și nu doar un rezultat indirect să ne ajute, ar trebui să fie mai multe. În primul rând, Iași să nu obțină mai mult de 3 puncte în partidele cu Hermannstadt și Petrolul. Petrolul este deja salvată după succesul cu Oțelul. Practic, dacă astăzi Iași pierde, măcar față de ieșeni suntem în avantaj înainte de ultima etapă și ar mai fi nevoie de încă o echipă pe care să o punem sub noi. Aici lucrurile se complică teribil.

Craiova are astăzi meci la Arad, suntem la egalitate de puncte momentan, dar egalitatea îi avantajează pe olteni. Pentru că am irosit atâtea puncte și nu i-am învins în meci direct, acum oltenii dacă obțîn trei puncte din meciurile cu UTA și Hermannstadt termină peste noi, indiferent ce facem. Craiova nu trebuie să învingă pe UTA și Hermannstadt în ultimele două etape, să obțină maxim două rezultate de egalitate.

Dacă Craiova va reuși trei puncte, ne mutăm la următoarele două echipe. Botoșani are meci în deplasare la Galați în ultima rundă, împotriva unei echipe care se gândește la finala cupei și nu cred că vor avea prea mult de tras. Dacă nici aici nu avem câștig de cauză, ne mutăm la Voluntari care ar trebui să piardă acasă cu Universitatea Cluj pe teren propriu.

Dintre toate aceste scenarii, poate cel mai greu este cel în care Dinamo învinge pe UTA, să nu uităm faptul că echipa noastră are un singur succes în opt etape de play-out și nu pare capabilă să ducă un meci la bun sfârșit. Într-adevăr, acum chiar putem vorbi de minuni, pentru că din prostia noastră când am avut șanse peste șanse, le-am irosit.

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

82,000FaniÎmi place
15,100AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare