Justin Stefan, noi informatii despre situatia din Liga I si de la Dinamo: „Nu suntem absurzi”

Stiri Dinamo

Scris de:

Dinamo si Cfr sunt cele mai afectate echipe de coronavirus si finalul de sezon este sub semnul intrebarii.

Justin Stefan, secretarul general al LPF, a vorbit despre situatiile de la Cfr si Dinamo, despre posibilitatea ca sezonul sa fie inghetat, dar si despre viitorul clubului nostru:

„Cei de la CFR Cluj sunt la Mogosoaia, i-am rugat sa ramana izolati. Se vor testa joi, iar vineri dimineata vor veni rezultatele. Abia atunci ne vom da seama ce decizie vom lua. Deocamdata, asteptam. Nu sunt teste neconcludente la CFR Cluj. Dupa o testare pozitiva toti ceilalti se izoleaza, iar retestarea e peste cinci zile.

Am discutat toate scenariile posibile in martie. Inghetarea campionatului este ultimul scenariu si pe care il luam in calcul. Avem o saptamana, acesta, prin care asteptam toate testarile si retestarile. Cu Dinamo nu suntem absurzi, vom decide impreuna…Deocamdata e nevoie sa asteptam”, a spus Justin Stefan, secretarul general al LPF (Liga Profesionista de Fotbal) la ProSport LIVE.

Dinamo nu se stie cand va putea evolua, trei meciuri ale echipei au fost amanate dupa depistarea noilor cazuri de imbolnaviri.

In aceasta dimineata jucatorii si membrii staff-ului vor fi testati din nou, pentru a vedea daca pot reveni la antrenamente. Situatia este insa neplacuta, deoarece 11 jucatori sunt infectati si nu mai pot evolua pana la finalul sezonului.

Au fost multe semne de intrebare cu privire la situatia antrenorului, Gigi Multescu. Acesta spune ca nu vrea sa renunte si asteapta rezultatele testelor. Tehnicianul de 68 de ani se teme pentru sanatatea sa si spera sa nu mai apara cazuri noi printre jucatorii sai.

”Nu comentez treburile astea acum. Suntem la testare acum. Sigur ca toata lumea trebuie sa se teama. Deocamdata suntem aici si suntem ingrijorati pentru sanatatea noastra, speram sa fim in regula. Nu se pune problema deocamdata (n.r. – de plecare).

Suntem la Saftica, suntem afara, ne pregatim sa ne faca testele. A venit echipa de epidemiologii. Normal ca suntem ingandurati si ingrijorati pentru sanatatea noastra. Tot timpul se intra in contact unul cu altul”, a spus Gheorghe Multescu, pentru Digi Sport.

Cine are COVID-19 la Dinamo in momentul de fata: Valentin Lazar (30 de ani, extrema stanga), Filip Mrzljak (27 de ani, mijlocas defensiv), Ricardo Grigore (21 de ani, fundas central), Mihai Popescu (27 de ani, fundas central), Alexandru Rauta (28 de ani, mijlocas defensiv), Stefan Fara (19 ani, portar), Andrei Sin (28 de ani, fundas stanga), Diego Fabbrini (29 de ani, mijlocas ofensiv), Aleksander Mitrovici (17 ani, portar), Dan Talmaciu (19 ani, fundas), Mattia Montini (28 de ani, atacant), un membru al staff-ului.

loading...

Lasă un răspuns