Jucătorul lunii octombrie: Profesionalism, siguranță și valoare

EditorialStiri Dinamo

Scris de:

După cum știți deja, am reluat seria de sondaje pentru a determina jucătorul fiecărei luni.

Luna octombrie a adus o serie foarte bună de rezultate pentru echipa noastră, 3 victorii și 3 rezultate de egalitate în toate competițiile. O serie excelentă, neașteptată, dacă ne raportăm la startul sezonului, care a fost ratat, din motive ce nu au ținut neapărat de latura sportivă.

Însă revenirea echipei s-a produs odată cu unele transferuri care au adus un mare plus de valoare. Un astfel de jucător este Filip Dujmovic, portarul venit în vară la Dinamo,din prima ligă a Serbiei. Tânărul portar în vârstă de 23 de ani a fost votat de 63% dintre dinamoviștii care și-au exprimat un vot pe grupul Radio Dinamo1948.

Seria pozitivă nu ar fi fost posibilă fără intervențiile lui Dujmovic ,care a primit doar 2 goluri în 5 meciuri și Dinamo are una din cele mai bune apărări în campionat, lucru care i se datorează în mare măsură și lui Dujmovic.

Pe locul 2 în urma voturilor exprimate este Gabriel Moura, fundașul dreapta care este constant unul dintre cei mai buni jucători ai echipei. Moura evoluează meci de meci la nivel maxim și a primit foarte multe voturi. Un lider al echipei, un alt exemplu de profesionalism pentru cei tineri, Moura este printre puținii jucători care a acceptat să rămână la Dinamo după retrogradare.

Al treilea jucător în topul voturilor exprimate este Ahmed Bani, revelația acestei luni. Un jucător care părea pierdut pentru Dinamo, Bani și-a schimbat atitudinea și evoluțiile sale în luna octombrie au fost excelente, are în cont 2 pase decisive și 2 goluri marcate, cât nu a reușit la Dinamo în 2 ani. Un jucător câștigat de Ovidiu Burcă, care sperăm să continue evoluțiile apreciate.

Sperăm ca luna noiembrie să aducă rezultate la fel de bune, care să ne mențină în lupta pentru play-off!

,,În mod normal nu aș fi acceptat să vin să joc la o echipă din liga secundă, eu am fost jucător de prima ligă, am jucat în prima ligă, nu am fost rezervă. Dar când Dinamo a sunat, am venit aici, nu puteam să refuz. Eu știu cât de mare este acest club, Dinamo este un brand uriaș pentru mine, dar și pentru toți care urmăresc fotbalul european. Voi încerca să ajut echipa să urce în prima ligă, acolo unde îi este locul lui Dinamo.”

,,De aceea am venit aici, acesta este obiectivul meu personal, dar și al echipei, asta m-a motivat să vin aici, să ajut Dinamo să ajungă în primul eșalon.  Sunt surpins de nivelul ligii secunde, toată lumea poate câstiga, sunt câteva echipe bune, dar cred că avem mai multă calitate față de alții, dar trebuie să arătăm asta pe teren. Am încredere în echipă și vom arăta din ce în ce mai bine.”, a declarat Filip Dujmovic pentru Radio Dinamo1948.

,,Când am încheiat sezonul, am retrogradat, am rămas în contact cu Zăvăleanu tot timpul. Când m-a sunat, eram în spital cu soția, mi se năștea al doilea copil. Am avut discuții cu echipe din prima ligă de aici, din liga a doua din Portugalia, dar dorința mea era să rămân aici, știu ce înseamnă Dinamo, ce înseamnă tricoul lui Dinamo.

Ne-am înțeles, am oportunitatea să închei cariera la un club mare. Toți jucătorii se gândesc la viitor, eu sunt la final de carieră, nu știi ce se poate întâmpla pe viitor, când se poate încheia totul, dar mă simt foarte bine la Dinamo, o mare șansă pentru mine și vreau să revin cu Dinamo în prima ligă”, a declarat Moura pentru Radio Dinamo1948.

loading...

Lasă un răspuns