AcasăEditorialJucatorii se mobilizeaza fantastic si DINAMO MERGE MAI DEPARTE!

Jucatorii se mobilizeaza fantastic si DINAMO MERGE MAI DEPARTE!

Dinamo a primit vizita celor de la Viitorul in saisprezecimile de finala ale Cupei Romaniei.

La Dinamo s-a discutat foarte putin de fotbal in ultimele zile, mult mai mult despre faptul ca echipa are foarte multe minusuri, plecand totul de la lipsa banilor. Singurii care au oferit o masura concreta pentru jucatori au fost fanii din DDB care au pus in vanzare bilete virtuale. In doar cateva zile, ele au fost vandute toate, dar ne intrebam cu totii, care va fi starea de spirit a baietilor.

Inainte de meci am aflat faptul ca Magaye Gueye nu a vrut sa joace, a spus ca vrea sa fie lasat in afara lotului din cauza problemelor. Dar Cosmin Contra a aliniat un prim 11 foarte interesant, cu Hinojo in poarta, Puljic si Grigore in centru, Isma si Sorescu in benzi, Anton, Rauta la centru, Camara, Magurean si Fabbrini in spatele unicului varf, Adam Nemec.

Meciul a inceput bine pentru Dinamo, Camara, in mare forma in acest meci, a avut primele doua ocazii, in minutele 3 si 4, prima data sutul ibericului a trecut putin pe langa poarta, a doua oara a incercat un sut centrare care a trecut putin pe langa bara lui Cabuz. De remarcat faptul ca pe tricourile de joc a aparut din nou programul DDB.

Deschiderea scorului a venit in minutul 11, Diego Fabbrini a avut o executie cum rar vezi in Romania, un sut cu sete, la colult lung, o executie demna de un jucator care a trecut pe la echipa nationala a Italiei. Insa nu a fost singura reusita de exceptie, dupa o faza de contraatac purtata de Magureanu, Nemec, Camara si finalizata de Sorescu, ultimul a tras si el cu sete la coltul lung. 2-0 si imediat m-am gandit, cum ar fi putut arata echipa asta daca avea parte de liniste? 3-0 putea sa se faca la mijlocul reprizei, dar devierea lui Nemec catre Puljic nu a fost finalizata de fundasul croat. Balonul a ajuns la Anton, care insa a fost putin egoist si a tras la poarta, dar pe langa. O prima repriza extraoardinara entru Dinamo, care a dominat categoric.

La pauza, Contra l-a trimis in teren pe Borja Valle in locul lui Catalin Magureanu, asa cum s-a intamplat si in meciul cu Voluntari. Dinamo a dominat si startul reprizei secunde si au fost cateva oportunitati bune si in primele 10 minute din partea a doua, dominare totala din partea echipei noastre, care a lasat deoparte problemele din club. Insa in minutul 54 trebuia sa se faca 3-0, Cabuz a degajat gresit, contraatacul a fost purtat in viteza, Fabbrini a patruns excelent in careu, a scos bine in centru, de unde Sorescu, foarte ofensiv desi a fost fundas dreapta in acest meci, a trimis si portarul a respins in fata, dar Nemec nu a putut juca balonul. Scor mincinos, deoarece Dinamo trebuia sa aiba cel putin 4-0 pana in acel moment.

Insa dupa acea ocazie, Viitorul a preluat initiativa si Dinamo a decat mijlocul terenului si oaspetii, care au totusi calitate, au venit peste noi si au inceput sa preseze, fara a avea multe ocazii importante. In minutul 70,Luckassen nu a putut sa impinga in poarta balonul centrat de De Noojer. Urmau 20 de minute in care Dinamo trebuia sa gestioneze avantajul de pe tabela, care ne asigura calificarea in faza urmatoare, in optimile de finala, tur care urmeaza sa se joace in 2021.

Garcia a intrat si el in teren in minutul 70, e clar ca nu s-a adaptat la Dinamo, desigur, nici nu putem sa ne dam seama de valoarea lui, deoarece a venit la Dinamo exact cand lucrurile au inceput sa mearga din rau in mai rau.

In continuare Dinamo a cedat initiativa si am preferat sa ne aparam in propria jumatate, i-am lasat pe cei de la Viitorul sa vina peste noi, poate asemanator cu ce s-a intamplat in meciul de acum cateva saptamani, cand Dinamo a fost in cursa de urmarie de la 2-0. Numai ca spre deosebire de acel meci, Dinamo a fost cea care a marcat si s-a facut 3-0 la capatul unei noi actiuni de toata frumusetea a lui Diego Fabbrini, care a sutat din nou la coltul lung, incredibila evolutia italianului, care totusi nu a fost preferatul lui Contra, dar care a fost decisiv in ultimele doua meciuri.

Pentru Dinamo urmeaza o perioada foarte agitata, Contra va pleca dupa acest meci, desi nimeni nu stie in ce conditii, din moment ce Cortacero nu este in stare sa aduca vreun euro in club. Jucatorii se mobilizeaza exemplar in aceasta perioada, asa cum si suporterii o fac, dar vedem daca va fi suficient pentru aceste ultime 4 meciuri ramase de disputate. Vineri avem deplasarea cu FC Arges, unde speram sa castigam al doilea meci la rand in campionat, dar pare o vesnicie pana la acel meci. La cat avem de suferit, meritam o mica bucurie prin acest meci si aceasta calificare, de care trebuie sa ne bucuram in aceasta seara!

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

82,000FaniÎmi place
15,100AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare