Jucatorii au primit rezultatele testelor!

Stiri Dinamo

Scris de:

Dinamo nu a putut fi programata in primele doua meciuri de la reluarea campionatului dupa intreruperea provocata de pandemia de coronavirus.

Aproape trei luni au asteptat fanii dinamovisti sa vada din nou echipa la lucru, dar a trebuit sa mai asteptam inca o saptamana dupa ce s-a descoperit un caz pozitiv in club, mai exact magazinerul clubului a fost depistat pozitiv. Jucatorii, desi au iesit toti negativ la testele efectuate saptamana trecuta, au fost nevoiti sa stea in izolare timp de o saptamana, neavand voie sa se antreneze si ieri au fost efectuate testele, pentru a putea da unda verde echipei sa joace.

Ros-albii au avut parte de multa emotie chiar si dupa ce au efectuat acest set de teste. Ieri dimineata, la ora 8:00, jucatorii au fost la Saftica, dupa care au revenit acasa si-au asteptat un semn vizavi de rezultate si de revenirea la pregatiri.

Dinamovistii au fost informati ca vor avea raspunsul oficial la ora 20:00, doar ca la acea ora au primit o veste enervanta, avand in vedere situatia: „Ne pare rau, dar probleme tehnice nu ne-au permis sa analizam toate testele, credem ca pe la ora 3:00 dimineata vor sosi rezultatele de la laborator”. Pana la urma, in jurul orei 5:30 au venit si rezultatele.

Conform Gazetei, jucatorii au iesit toti negativ si astfel Dinamo poate fi programata la urmatorul meci de campionat, cel cu Sepsi de pe teren propriu de sambata.

Un dezavantaj clar ar fi faptul ca jucatorii au fost nevoiti sa stea in izolare timp de o saptamana, fara a se putea antrena in aceasta perioada, dar vor avea doua zile la dispozitie pentru a reintra in forma de joc si avem incredere ca vom putea obtine primele trei puncte de la reluarea competitiei.

Portarul dinamovist, Riccardo Piscitelli, a declarat ca nu este o problema faptul ca au fost nevoiti sa stea in izolare acasa o saptamana, cu adevarat problematic ar fi fost daca li s-ar fi cerut sa stea mai mult: „Cred ca daca va ramane doar aceasta saptamana de izolare si ne antrenam cat putem acasa, mult cardio, este un pas inapoi, dar nu ne putem pierde forma fizica de tot.

Daca vom sta doua saptamani, atunci vorbim de cu totul altceva. Sper sa nu! Primul meci va fi foarte important, cu toate ca, atentie, sa nu ne luam dupa doar o partida, indiferent de rezultat. Am facut doua luni de pauza, chiar mai mult, mai punem si zilele acestea de acum din izolare. Trebuie sa fim focusati. Desi e un fotbal mai mult decat ciudat

Acest sezon, acest an, a fost nebun. In astfel de situatii trebuie sa gasesti solutii rapide si inteligente. Ne antrenam acasa, OK. Atunci cand se da “verde” trebuie sa fim pregatiti urgent pentru antrenamente, pentru meciuri. Indiferent de situatie, suntem aici, suntem focusati pentru orice situatie posibila. Chiar daca va trebui sa schimbam “drumul” de cateva ori si nu vom mai sti unde suntem.” a declarat ieri Riccardo Pisictelli.

Dupa meciul cu Sepsi de sambata, pentru Dinamo urmeaza marele duel cu Fcsb din semifinalele Cupei Romaniei, prima mansa de pe teren propriu. Partida, care se va disputa din pacate fara spectatori, se va juca joi seara, de la ora 20:00. Pentru echipa noastra urmeaza un ritm infernal de disputare al partidelor, cu meciuri din trei in trei zile, astfel ca vom avea o serie lunga de meciuri pana in luna august, cand se va incheia competitia din play-out.

loading...

Lasă un răspuns