Jonathan Rodriguez, noul ”creier” de la mijloc!

Stiri Dinamo

Scris de:

Dinamo va prezenta astăzi cel mai probabil, un nou transfer pentru ultima parte a sezonului.

După negocieri destul de dure, purtate pe parcursul a mai multe săptămâni, Dinamo a ajuns la o înțelegere cu Jonathan Rodriguez, să se alăture clubului nostru. Negocierile cu Cfr au fost mai simple, deoarece jucătorul nu era în planurile antrenorului Dan Petrescu, fiind scos de pe lista pentru Liga I, însă jucătorul a fost convins într-un final să vină la Dinamo, să se lupte pentru salvarea de la retrogradare.

În vârstă de 31 de ani, Jonathan Rodriguez nu era un nume cunoscut fanilor din Liga I până în 2017, nici nu avea cum, din momente ce evoluase doar în ligile inferioare din Argentina. Însă în 2017 semna cu Botoșani și a fost unul dintre cei mai buni mijlocași centrali la echipa moldoveană.

La Botoșani a avut 4 sezoane foarte bune, în care a fost un titular de bază și cifrele o demonstrează, 126 de meciuri în toate competițiile, 10 goluri marcate și 16 pase decisive. În vara trecută  semna cu echipa campioană, CFR Cluj, din postura de jucător liber de contract și la 30 de ani, părea că se va impune, mai ales că Marius Șumudică îl folosea meci de meci ca titular.

Odată cu plecarea lui Șumudică și venirea lui Dan Petrescu, Jonathan Rodriguez a fost scos din echipă și din toamnă, nu a mai evoluat deloc in campionat, fiind scos și din lista pentru Liga I. A evoluat foarte puțin în ultimele 2 meciuri din Conference League. Interesul lui Dinamo pentru Rodriguez nu este nou, clubul a încercat să îl împrumute și în perioada de mercato trecută, însă jucătorul a refuzat împrumutul, așa cum părea că îl va refuza și de această dată, însă într-un final a acceptat să vină la Dinamo.

Datele lui Jonathan Rodriguez!

Mijlocaș central cu înălțimea de 1.73, Rodriguez este genul de jucător de tip box-to-box, se vede și din meciurile în care a fost folosit în Liga I, că evoluează și ceva mai retras, dar poate fi folosit și în poziție mai avansată.

Poziție în teren Jonathan Rodriguez

Dacă ne uităm la datele lui din ultimul sezon de la Botoșani, observăm că este genul de jucător la care ajunge foarte des balonul, a avut în medie 70 de pase pe meci, cu o medie de 85% reușite, are și 10 încercări per meci de pase lungi, 60% reușite, procentaje mult peste media mijlocasilor noștri centrali. În meciul cu CFR din primăvara trecută, Rodriguez a avut 94 de pase, 80 reușite, dintre care 14 considerate mai lungi de 25 de metri.

Ca să avem și termeni de comparație, Cosmin Matei, considerat jucătorul nostru de creație, are în medie 50 de pase pe meci (84% reușite), 4.55 încercări de pase lungi pe meci (47% reușite). Are mai multe încercări de dribling, 2.47 față de 1.67 încercări pe meci, d ar e clar că Rodriguez vine și cu un plus la creație.

Este genul de jucător care va încerca să dea o altă față jocului nostru de posesie, dar face și ”munca de jos”, are 6,5 intercepții pe meci și 11 recuperări.

Nu apare foarte des la finalizare, are în medie 0.63 șuturi pe poartă, dar e clar că altul va fi rolul lui în echipă. Aveam nevoie de un astfel de pasator, sunt curios cum va arăta jocul nostru odată cu integrarea lui în lot. Să sperăm că va putea intra cât mai curând posibil în echipă, e clar că avem nevoie de un plus de creativitate la mijloc, așa cum bine a spus cineva, avem cărători de pian, mai trebuie să și cânte cineva la el, să sperăm că acel cineva va fi Jonathan Rodriguez.

34 de meciuri, 5 goluri și 4 assisturi a avut Jonathan Rodriguez în sezonul 2018/2019, cel mai reușit din punct de vedere al statisticilor

loading...

Lasă un răspuns