AcasăEditorialJoc foarte prost, dar cel mai important: DINAMO REVINE ÎN PRIMA LIGĂ!

Joc foarte prost, dar cel mai important: DINAMO REVINE ÎN PRIMA LIGĂ!

Dinamo și Argeș s-au întâlnit în această seară pe stadionul din Mioveni, în ultimul meci al sezonului, meciul care trebuia să aducă Dinamo din nou în prima ligă.

La adăpostul unui avantaj de 5 goluri, 6-1, Dinamo venea încrezătoare la Mioveni că poate obține fără probleme biletele pentru Liga I. Deși e mega clișeu, dar a fost o vreme câinească la Mioveni, ploaia a început cu aproximativ 6 ore înainte de fluierul de start. Asta nu a oprit însă cei 3000 de dinamoviști prezenți la Mioveni să umple zona rezervată fanilor dinamoviști la Mioveni. Deși se credea inițial că vor fi doar fani dinamoviști, totuși la T1 au fost foarte mulți fani ai gazdelor.

Am avut plăcerea să mă întâlnesc înainte de meci cu fani veniți din Bihor, Sibiu, Cluj, Sighișoara, chiar și UK, toți din dragoste pentru Dinamo și din dorința de a revedea echipa noastră în primul eșalon.

Ironia face că înainte de fluierul de start al lui Sebastian Coltescu, cu aproximativ 20 de minute, au început problemele cu instalația de nocturnă, carea funcționa la 50% din capacitate.

Fanii dinamoviști au început să anime atmosfera încă dinainte de fluierul de start și au cântat din adâncul inimii, în ciuda ploii cel puțin neplăcute.

Până la urmă problemele cu instalația de nocturnă s-au rezolvat și meciul a putut începe fără probleme, atmosferă de meci important până la urmă pe ”Orasenescul” din Mioveni. Au fost însă probleme cu nesimțirea și organizarea nesimțită, până și cameramanul nu a fost lăsat să între, doar cu intervenții a putut Ovidiu Grămadă să intre. Și Alexandra Soigan, fotografă cu acreditare din partea noastră, aprobată de clubul Argeș, nu era lăsată să intre pe gazon. Comportament jalnic.

Așa cum era de așteptat, cei de la Argeș au avut inițiativa în primele minute, au forțat, dar Dinamo a gestionat bine în primele 5 minute presiunea, fără ocazii la poartă lui Dujmovic, era clar că echipa noastră va încerca un joc de contraatac.

În galeria dinamovistă a fost prezent în această seară și Răzvan Zăvăleanu, administratorul judiciar al clubului.

În minutul 10 a venit și prima ocazie a partidei, Garita a reluat cu capul puțîn peste poartă după un corner, primul moment de panică la poartă noastră.

Momentele de panică au anunțat ceea ce urmă, 2 goluri în 2 minute și situația se complica teribil pentru noi, 2-0 în minutul 15 și fanii dinamoviști au fost reduși la tăcere. Incredibil ce se întâmpla, gol după o eroare a lui Dujmovic, chiar dacă șutul a fost deviat, dar și Dinamo cu reacție foarte modestă, foarte temătoare.

Dinamo a început să mai și paseze, dar în minutul 23 ne-a trecut iar glonțul pe la ureche, foarte aproape de 3-0, dar mingea trimisă din mijlocul careului s-a dus peste poartă. Bena cu o greșeală incredibilă, Dinamo de nerecunoscut, chiar arătam a echipă de liga a două în acele momente.

Prima oportunitate a lui Dinamo a venit în minutul 26, centrare din flancul stâng, Pop a reluat cu capul, însă pe lângă poartă, destul de departe de poarta lui Straton. Ghezali a încercat și el cu un sut în minutul 32, un șut superb la vinclu, dar pe lângă poarta lui Straton. Totuși toate mingile în careul nostru creau panică. Dinamo încerca să țină un dezavantaj de 2 goluri până la pauză măcar, o repriză incredibil de slabă.

Ghezali însă face o acțiune INCREDIBILĂ și face 2-1! CE GOL SENZAȚIONAL, ÎNCEPEM SĂ RESPIRĂM! Cum a venit golul și ce acțiune a lui Ghezali, ireal ce jucător avem și cum ne-a salvat dintr-un moment crunt.

Până la urmă este 2-1 la pauză, un joc oribil al băieților noștri, foarte temători, dar o execuție extraordinară a lui Ghezali ne oferă un scor excelent în perspectiva reprizei secunde, rămânea ca Dinamo să ridice nivelul în partea a doua, nepermis cât de slab ne-am aparat. Părea că și entuziasmul publicului s-a mai dus, dar trebuia să îi ținem departe pe piteșteni de careul nostru.

Dinamo iese din nou ”excelent” de la vestiare și reușim să primim gol în 2 minute, din nou corner, din nou Garita. Jalnic ne apărăm și jucăm azi. NU E POSIBIL CE JUCĂM!!!Primim o gură de oxigen în momentul în care Calcan primește al doilea galben și este eliminat.

Alexandru Pop marchează pentru 4-2 și readuce entuziasmul în tabăra noastră, moment cheie, dar cel mai important moment a fost la eliminarea lui Calcan. Argeșul părea terminată din acel moment,totuși incredibil cum am putut să jucăm de prost. Nici eu nu am fost cel mai inspirat când m-am bucurat la golul nostru din mijlocul fanilor argeșeni, dar pentru câteva secunde nu am realizat unde sunt. Ups…

Iulian Roșu putea închide meciul definitiv pentru 4-3, dar nu șutează din prima și ratăm o oportunitate imensă, dar Argeșul părea că și-a consumat toată energia după golul lui Pop. Ahmed Bani e introdus in minutul 70.Cătălin Straton a primit roșu în prima instanța, dar arbitrul a revenit și a dat galben după ce a consultat VAR.

Un joc foarte prost, oribil până la eliminarea lui Calcan, dar cel mai important: DINAMO REVINE ÎN PRIMA LIGA! ASTA E CEL MAI IMPORTANT

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

82,000FaniÎmi place
15,100AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare