duminică, iulie 21, 2024
AcasăCS DinamoJakov Vrankovic: :"Impreuna putem face istorie"

Jakov Vrankovic: :”Impreuna putem face istorie”

Dinamo intalneste duminica incepand cu ora 11:15, pe Dunarea Calarasi in primul meci din play-off, practic acum incepe cea mai importanta parte a sezonului. Am primit cea mai importanta veste pentru acest final de campionat, sala Dinamo a fost redeschisa, astfel ca fanii dinamovisti sunt asteptati alaturi de echipa. Fiind vorba de un meci atat de important, am discutat cu interul dreapta al echipei noastre, Jakov Vrankovic, pentru a afla care este starea de spirit inainte de acest duel si cum vede el intoarcerea fanilor la sala.

RD1948: Dinamo a primit o veste excelenta, meciul cu Dunarea Calarasi se va juca cu spectatori. Cat de mult conteaza acest lucru pentru voi?

Vrankovic: Fanii reprezinta pentru noi, pentru fiecare jucator sau echipa, un element decisiv. Am putut vedea acest lucru in cadrul meciurilor din Cupa EHF, cand impreuna cu fanii am reusit performante foarte bune.

RD1948: Dunarea este un adversar puternic, am jucat impotriva lor si in sezonul trecut, i-am intalnit si in Cupa Romaniei in acest sezon. Cum vezi acest duel?

Vrankovic: Duelurile cu Dunarea sunt intotdeauna foarte dure, pot spune ca practica cel mai bun handbal atunci cand joaca impotriva noastra, se mobilizeaza foarte bine. Insa noi suntem pregatiti si ne dorim victoria.

RD1948: Am avut o serie lunga de meciuri grele, cate 2 in fiecare saptamana. Cat de mult v-a ajutat aceasta pauza?

Vrankovic: Pauza a insemnat foarte mult pentru noi, ne-a permis in primul rand sa ne revenim fizic, sa tratam accidentarile ce au survenit pe parcurs, dupa un parcurs foarte greu pentru noi.

RD1948: Ai avut un sezon foarte bun, esti printre cei mai buni marcatori din Liga Nationala.Totodata, Dinamo a terminat pe primul loc si tineste campionatul. Cat de mult ar insemna pentru tine un astfe de trofeu?

Vrankovic: Castigarea unui trofeu ar insemna foarte mult pentru mine, mai ales ca sezonul trecut am fost atat de aproape sa ne indeplinim acest vis. Stiu ca ar insemna foarte mult si pentru cei din club. Nu va fi usor, insa am increderea ca putem realiza acest obiectiv.

RD1948: Esti multumit de parcursul lui Dinamo din Cupa EHF?

Vrankovic: Performanta per total a fost una foarte reusita, Dinamo a demonstrat ca are jucatori de nivel european, ce pot juca fara probleme impotriva echipelor puternice. Pot spune ca ghinionul a facut ca Dinamo sa nu poata merge mai departe. Insa partea pozitiva ar fi ca acum ne putem concentra strict pe campionat.

RD1948: Dinamo din pacate, a evoluat in foarte multe meciuri fara suporteri pe teren propriu. Cum a fost pentru tine sa joci in fata salii goale?

Vrankovic: Pentru mine si pentru echipa in general, a fost foarte dificil. Pana la urma acest sport este pentru fani si ma bucur s-a reusit chiar acum inainte de play-off, rezolvarea situatiei, vom avea o motivatie in plus jucand in fata suporterilor, sa castigam acest meci si pe urmatoarele.

RD1948: Un mesaj la final pentru suporteri?

Vrankovic: Profit de ocazie sa-i invit pe toti cei care iubesc handbalul si Dinamo sa ne sprijine in acest play-off. Impreuna putem face istorie!

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

82,000FaniÎmi place
15,100AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare