Istvan Kovacs: Istoricul nostru cu el la centru. Avem motive de ingrijorare?

Stiri Dinamo

Scris de:

Istvan Kovacs a fost ales pentru a conduce cel mai important meci din fotbalul romanesc: Dinamo – FCSB. Marele derby se va disputa duminica, 11 noiembrie, de la ora 21:00

Istvan Kovacs a avut parte de o saptamana importanta. Acesta a arbitrat pentru prima data in cariera un meci din grupele UEFA Champions League. Kovacs a fost la centru in partida dintre Valencia si Young Boys, scor 3-1, iar prestatia a fost una buna.

11 ani 2 luni si 24 de zile au trecut de la debutul oficial al lui Kovacs in Liga 1, pe 11 august 2007: Poli Timisoara – Pandurii 3-1.
2010 e anul in care Kovacs a debutat pe lista FIFA si cum luna trecuta a implinit 34 de ani, el mai are dreptul sa oficieze pe plan european pana in decembrie 2029.

Istorie complicata cu el la centru! Istvan Kovacas a arbitrat de mai multe ori pe Dinamo, anumite partide au fost cu probleme, in special cele in care a vrut sa iasa in evidenta mai mult decat era cazul. Primul meci al echipei noastre cu Kovacs la centru a fost in 2008, intr-un meci Vaslui-Dinamo, 1-2. Interesant este ca atunci tot Mircea Rednic era antrenor. Meciurile cu probleme au fost prin 2013/2014, spre exemplu intr-un meci Astra-Dinamo, 2-1,  l-a eliminat pe Matei, care s-a dus sa aplaude galeria, care atunci il contesta chiar pe arbitru. Un an mai tarziu, a vrut sa iasa in evidenta la meciul Chiajna-Dinamo (0-0), meci disputat in 2014. Atunci a vrut sa scoata echipele de pe teren din cauza injuraturilor. 

Acesta ne-ar arbitrat in trei randuri, in partidele cu Fcsb. Prima data a fost in returul semifinalelor Cupei Romaniei, in sezonul 2013/2014, meci incheiat la egalitate, 1-1. Dinamo avea de recuperat un deficit de trei goluri. Urmatoarele doua meciuri cu Fcsb, in care el a fost la centru, au fost doua infrangeri pentru echipa noastra, 2-1 in play-offul sezonului 2016/2017 si 1-0 in sezonul regular 2017/2018, primul meci cu Vasile Miriuta pe banca noastra. 

El a fost arbitru si in meciul de trista amintire cu Astra, ultima etapa din sezonul regular, cand s-a pus in discutie faptul ca a lasat meciul sa se dispute, desi conditiile meteorologice nu erau deloc grozave. Per total, Dinamo are 16 victorii cu Kovacs la centru, 14 infrangeri si 8 meciuri s-au terminat la egalitate. In acest sezon ne-a arbitrat in doua randuri, victoria de acasa cu Viitorul, 1-0, si infrangerea cu Astra tot de pe Stefan cel Mare, 1-2. 

”Nu numai ca e un derby, dar e un meci important pentru noi, avem nevoie de puncte. Vom incerca duminica sa castigam. Intalnim un adversar bun, cu jucatori cu mare calitate. Vrem sa-i surprindem pe contraatac si sa inscriem. La fiecare meci trebuie sa luam maximum de puncte. Dintre jucatorii noi doar unul singur va fi pe banca pentru ca e pregatit. Ceilalti spun ca sunt pregatiti, dar nu sunt” Mircea Rednic

loading...

Lasă un răspuns