Intre ingrijorare si drama

EditorialStiri Dinamo

Scris de:

Dinamo a inceput cum nu se poate mai rau in primul meci oficial pentru formatia noastra, de la reluarea competitiei.

Speram intr-un rezultat pozitiv, astfel incat sa iesim din zona minata a clasamentului, dar nu a fost deloc asa, am primit o lovitura ieri si sunt intr-adevar multel motive de ingrijorare.

Jocul a aratat foarte rau 11 contra 11: Probabil ca mesajul lui Leo Grozavu a fost catre jucatorii lui sa ne ia tare inca din primul minut si asa a fost, s-a vazut ca au venit peste noi tocmai pentru ca stiau ca va fi o diferenta de ritm de joc. Apararea a fost foarte slaba ieri si Dinamo a inceput de la 0-1 ieri, cum nu se putea mai prost in conditiile date. Din pacate, Dinamo a fost cvasiinexistenti in primele 38 de minute. Poate si atitudinea nu a fost cea potrivita, nu au parut pregatiti baietii nostri si parea in anumite momente ca singura actiune de creatie sunt baloanele lungi care inevitabil ajungea la Niczuly.

Ne-a lipsit totusi sansa: Chiar si cu jocul slab, am beneficiat de o lovitura de la 11 metri, bonus si o eliminare in tabara oaspetilor. Nu ii iau capul lui Perovic pentru ratare, dar m-a dezamagit putin prin faptul ca a tras la alibi, pe mijlocul portii, o executie care nu a fost cea potrivita. In loc sa fie 1-1, s-a intrat cu 0-1 la cabine. In primele 20 de minute din repriza secunda, Dinamo a ratat din toate pozitiile, 4 ocazii uriase ratate de Sorescu doua, Popa si Lazar. Era clar ca pe masura ce se scurg minutele, nici noi nu am fi putut continua „asediul” la poarta oaspetilor.

Arbitraj potrivnic: In dulcele stil clasic al lui Coltescu, acesta a dictat un penalty eronat impotriva lui Dinamo, care a anulat orice sansa a formatiei noastre de a putea reveni in joc. Nu stiu daca am fi putut marca in ultimele 10 minute, jucatorii nostri pareau fara pic de energie pe final.

Forma fizica precara: Poate era de asteptat ca din punct de vedere fizic, Dinamo sa arate rau. Am vazut ca nu a fost o ingrijorare din acest punct de vedere, dar acum stau sa ma intreb cam de cate meciuri vom avea nevoie pentru a ajunge la un nivel decent. Dar cu tot ce s-a intamplat ieri, nu este o drama! 

Dinamo este pe penultimul loc in clasament cu 17 puncte, dar si cu un numar mai mic de partide disputate in comparatie cu adversarele noastre. Pentru Dinamo mai sunt 11 meciuri ramase de jucat, in care nu stim cum va arata echipa noastra dupa ce vom avea si noi un oarecare ritm de joc. Nu spun ca dintr-o data vom rupe norii, dar cred ca avem capacitatea necesara pentru a iesi din aceasta zona.

Am spus ieri inainte de meci in avancronica, anticipand oarecum ca nu vom inregistra cel mai bun rezultat pozitiv, ca nu este cazul sa facem o drama dupa meci daca nu vom castiga. Desigur, am pierdut de o maniera categorica. Pe Mihalcea nu l-as acuza foarte mult, unii va purtati cu el de parca omul nu stie ce inseamna Dinamo, uitati ca a fost un atacant de clasa pentru echipa asta. Da, nu are experienta de partea lui, dar sa ii cerem capul dupa un singur meci, disputat in conditii speciale, este cam mult.

Sa nu creada cineva ca scriu acest articol cu zambetul pe buze. Sunt ingrijorat si voi fi in continuare pana cand nu vom iesi din aceasta situatie, dar nu stiu daca este solutia ideala sa incepem un razboi intre noi, ori cu jucatorii si Mihalcea. Vor fi nopti deloc odihnitoare pana cand nu vom iesi din aceasta zona a clasamentului, dar daca si noi renuntam la lupta, atunci cu siguranta echipa va fi condamnata.

A fost o zi neagra, totul a mers impotriva noastra, dar de saptamana aceasta avem meciuri importante si trebuie sa le aratam un minim de sustinere si baietilor. Prosti sau buni, cu ei vom defila pana in luna august, cand se va trage linie. Am inteles si voi intelege in continuare starea de suparare, dar trebuie sa ne ducem crucea pana la capat. Sunt convins ca impreuna putem sa iesim din aceasta situatie groaznica. Doar impreuna, DOAR DINAMO BUCURESTI!

P.S: Cei care au profitat de infrangere pentru a jubila, pentru a ironiza si pentru a arunca cu noroi in DDB si in Dinamo, sa stiti ca sunteti niste oameni foarte, foarte mici, care sunteti doar niste suporteri de rezultat, anti-PCH sau anti-DDB, cat de curand si anti-Dinamo. Daca prin asta va identificati voi in momentul de fata, cu ura fata de un program care a adunat peste 7500 de membri, de fani dornici sa ajute echipa, ar trebui sa va puneti serioase semne de intrebare cu privire la faptul ca sunteti sau nu dinamovisti.

loading...

Lasă un răspuns