Intoarcerea ex-capitanului

EditorialStiri Dinamo

Scris de:

Duelul din aceasta seara este capul de afis al rundei cu numarul 7, fara doar si poate, ar fi fost probabil un meci cu zeci de mii de suporteri in tribune, daca s-ar fi permis accesul pe stadion.

Cele doua echipe au inceput sezonul total diferit, oltenii beneficiind si de un program mai lejer, dar si de un lot omogen, au acumulat maxim de puncte dupa primele 6 runde si s-au instalat confortabil pe prima pozitie in clasament. Dinamo pe de alta parte, are un start greoi de campionat, oarecum de inteles, tinand cont de numarul mare de schimbari produse in echipa si de felul in care arata echipa in primele doua runde.

Duelul este unul interesant si din prisma revenirii lui Dan Nistor ca adversar al lui Dinamo. Este pentru prima data de la plecarea controversata din iarna, cand a ales sa mearga la Craiova, dorinta lui, dar si a lui Balanescu de a scapa de un jucator cu un salariu mare, dar care incepuse sa devina o problema in vestiar. Cu toate acestea, Nistor era de departe cel mai bun jucator al echipei si a plecat la o candidata la titlu in acel moment. Au fost aproape oltenii, dar nu au castigat titlul, lucru pe care doresc sa il reuseasc acum.

Nistor nu a plecat in cele mai bune conditii de la Dinamo, stim deja de litigiul cu echipa noastra, unul stins din cate am inteles, Dinamo i-a achitat datoriile si astfel acel proces a devenit istorie. Ar fi fost si mai interesant de vazut felul in care Nistor ar fi fost primit de fanii dinamovisti, care il adulau inainte de plecare, iar ulterior a devenit persona non-grata pentru o parte din fani. Ramane un semn de intrebare cu privire la modul in care a fost eliminat in partida cu Sepsi, ultima aparitie a lui in tricoul lui Dinamo.

Contra vs Nistor: Aici este clar ca intre cei doi nu sunt cele mai bune relatii, nu cred ca este ascuns faptul ca exista o antipatie intre cei doi. Contra a dorit si a reusit sa scape de Nistor in 2017, o decizie gresita in acel moment, tinand cont ca inlocuitorul lui Nistor, Nascimento, nu s-a ridicat in niciun moment la nivelul lui Nistor. In momentul in care Contra a devenit selectioner, foarte greu l-a convocat pe Nistor, care si in momentul in care ajungea la prima reprezentativa, era folosit putin spre deloc. De altfel, la una din ultimele actiuni la care a fost prezent, jucatorul de 32 de ani a rabufnit la adresa selectiei si a modului in care a fost folosit.

Contra trebuie sa gaseasca o solutie sa il blocheze pe Nistor, care nu are cel mai bun start de sezon, nu pare sa fie jucatorul de acum un sezon, are un singur assist in 7 meciuri pentru olteni, dar cu siguranta va fi motivat suplimentar in duelul din aceasta seara. Asa cum si jucatorii nostri, nu doar Cosmin, trebuie sa fie pregatiti sa invinga echipa olteana, pentru a transmite un semnal ca Dinamo este o echipa cu pretentii in acest sezon, nu doar la nivel declarativ, dar si din punct de vedere fotbalistic.

5 goluri in 21 de meciuri a reusit Nistor la Craiova

18 goluri si 41 de pase decisive si-a trecut in cont Nistor in perioada petrecuta la Dinamo

loading...

Lasă un răspuns