AcasăEditorialInterviu Iustin Popescu: Le multumesc fanilor pentru increderea acordata!

Interviu Iustin Popescu: Le multumesc fanilor pentru increderea acordata!

Am stat de vorba din nou cu Iustin Popescu, unul dintre portarii echipei noastre, un portar de viitor in care toti avem incredere si suntem siguri ca ne va rasplati increderea. A fost de acord sa ne raspunda despre noutatile de la echipa, despre atmosfera din cantonament dar si despre primul meci amical.

RD1948: Salut Iustin, ma bucur ca ai acceptat sa vorbesti din nou cu noi, ai revenit dupa imprumut, unde nu ai evoluat atat de mult pe cat speram cu totii. Esti in cantonament cu echipa, speri sa ramai la Dinamo?
Iustin Popescu: Ma bucur ca am revenit la Dinamo, intradevar, la Petrolul nu am evoluat atat de mult pe cat speram, a fost greu dar acest lucru m-a ambitionat sa muncesc si mai mult, m-am antrenat la capacitate maxima mereu, am dat totul si sunt sigur ca va venii si randul meu. Legat de Dinamo, e normal sa imi doresc sa raman la echipa, sa ma lupt pentru un post de titular, cred ca orice fotbalist si-ar dori sa evolueze pentru Dinamo.
RD1948: Avem un nou antrenor cu portarii, Catain Grigore, fostul antrenor de la Petrolul. Il cunosti, ai mai lucrat cu el, poate fi un avantaj pentru tine?
Iustin Popescu: Da, lucrez din nou cu Catalin. Un antrenor foarte bun, un antrenor tanar dornic de afirmare. In perioada Petrolul am invatat foarte multe de la el si cred ca va aduce un plus echipei.
RD1948: Foarte multi fani dinamovisti te vor in lot, te vad titularul de drept in poarta noastra. La Dinamo a fost mereu concurenta, speri sa castigi locul de titular?
Iustin Popescu: Le multumesc tuturor celor care au incredere in mine, care ma sustin si ma incurajeaza in fiecare zi. La Dinamo e mereu concurenta, asta te face sa cresti, sa muncesti mai mult la antrenamente si daca voi merita, cu siguranta imi doresc sa fiu titular!
RD1948: Ai lucrat cu Mircea Rednic, acum cu Ioan Andone. Sunt mari diferente intre cei doi? ( pregatire, antrenamente, dialog cu jucatorii)
Iustin Popescu: Nu cred ca sunt in masura sa vorbesc despre diferentele dintre cei doi. Fiecare are filozofia sa de pregatire, de joc, ambii sunt antrenori foarte buni, cu experienta care aduc ceva nou jocului.
RD1948: Am vazut foarte multe comentarii cum ca ai fi gresit la 2 dintre cele 5 goluri primite de noi in meciul de ieri. Pot fi considerate greseli de portar sau greseli colective?
Iustin Popescu: E normal sa apara si rautati, comentarii negative care sa te intareasca, nu port pica nimanui, fiecare e liber sa aiba o opinie. Au fost greseli colective, este o perioada grea, de acumulare, suntem la inceput de pregatire si avem timp sa remediem toate problemele. Georgienii erau pe final de cantonament, debuteaza in Europa League, era normal sa fie mai bine pregatiti. Sunt greseli care apar in perioadele de pregatire, pentru ca exersam foarte mult, apar noi idei de joc, iar pana le punem la punct e normal sa existe si scapari.
RD1948: Ai accepta un nou imprumut in cazul in care ti se va cere acest lucru?
Iustin Popescu: Daca nu va fi nevoie de mine la Dinamo, cu siguranta voi accepta un imprumut. Imi doresc sa joc, sa am meciuri in picioare pentru a creste in valoare. Degeaba ma antrenez bine daca nu am tensiunea meciului.
RD1948: Crezi ca Dinamo se poate bate cu sanse reale la titlu?
Iustin Popescu: Cu siguranta, am foarte mare incredere, Dinamo trebuie sa se bata la titlu in fiecare an. CU jucatorii care sunt acum si cu ceva transferuri bune cred ca avem sanse reale la campionat.
RD1948: Cum este atmosfera la lot? V-ati acomodat cu noul antrenor?
Iustin Popescu: Atmosfera este una foarte buna, mereu la Dinamo am fost ca o familie, am fost uniti iar asta ne-a ajutat foarte mult. Probleme de acomodare nu cred ca au fost, il cunoastem pe nea Ando, este un antrenor bun, comunica foarte bine cu noi si ne ajuta foarte mult.
RD1948: Unde crezi ca mai de lucrat pentru a creste pe viitor?
Iustin Popescu: Cred ca in viata de fotbalist mereu ai ceva de invatat, mai ales in cazul portarilor. Avem foarte multe exemple de portari care si-au atins apogeul carierei dupa 26-27 de ani. Din punctul meu de vedere postul de portar este cel mai dificil, acolo cea mai mica greseala se vede, poate fi decisiva, ca jucator de camp mereu e cineva in spatele tau care poate indrepta greseala. Sunt tanar, sunt sigur ca mai am multe de invatat, insa pentru asta ma antrenez, pentru asta sunt serios si imi respect munca si viata. Conteaza foarte mult sa ai o viata extrasportiva buna, sa te respecti pe tine sa iti respecti coechipierii, antrenorii si meseria pe care o practici.
RD1948: Un mesaj pentru fanii dinamovisti?
Iustin Popescu: Le multumesc foarte mult pentru incurajari, am urmarit sondajele voastre si am ramas impresionat de increderea pe care mi-o acorda fanii. Va promit si le promit ca nu ii voi dezamagii! Va multumesc pentru tot!
RD1948: Iustin iti multumim frumos ca ai acceptat sa vorbesti din nou cu noi, iti uram succes si speram sa te vedem in poarta echipei noastre!
Iustin Popescu: Si eu va multumesc si va urez succes, faceti o treaba excelenta si va urmaesc mereu cu mare interes!

Constantin Nica: „Aș fi dezamăgit de mine dacă aș alege steaua”

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

80,000FaniÎmi place
13,500AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare