INTERVIU EXCLUSIV: Vasile Miriuta explica de ce l-a vrut pe Nistor. Detalii legate de sistemul de joc

Editorial

Scris de:

Astazi am fost prezent la antrenamentul echipei de la Saftica, unde am realizat si un interviu cu antrenorul echipei noastre, Vasile Miriuta. 

Am discutat lucruri legate de pregatirea jucatorilor in aceasta perioada, cum s-au miscat in cantonamentul din Cipru, cum vede intoarcerea lui Dan Nistor si ce la ce ne putem astepta din partea echipei in partea a doua a sezonului. 

Cum a decurs perioada de pregatire in cantonament, cum s-au miscat baietii?

Foarte bine, cei noi s-au integrat foarte bine, per total sunt foarte multumit.

Pe ce v-ati axat in aceste doua saptamani de pregatire in Cipru?

Prima saptamana aici mai mult pe alergare, acolo pe exercitii tactice, cu mingea, antrenament, sa integram cat mai repede pe cei noi. Am avut si acele meciuri de pregatire in care baietii s-au descurcat foarte bine.

Pregatirea fizica, simtiti ca sunt la un nivel optim?

Eu zic ca suntem bine, s-a vazut si in ultimele doua luni, vom vedea si duminica la primul meci. Dar parerea mea ca si astazi s-au miscat foarte bine si baietii, se vede ca sunt bine pregatiti.

Probleme fizice au fost? In afara de Pesic?

Cel mai important ca nu au fost accidentari, stim foarte bine ca in cantonamente se mai accidenteaza, suntem pe un drum bun si am avut si noroc, dar daca te pregatesti bine, nu ai cum sa te accidentezi. Decat daca Doamne fereste vine cineva si iti rupe piciorul.

La ultimul interviu realizat in toamna, discutam de absenta unui numar 10 la Dinamo. Acum odata cu venirea lui Nistor, ati gasit solutia?

Eu zic ca in mare parte da, cel mai mult ii place sa joace in spatele varfului, eu sper sa ca odata cu venirea lui sa avem si alt suflu pe faza de atac.

L-ati vrut si pentru atitudine? De aceea l-ati dorit asa de mult?

Nu am lucrat niciodata cu el, am vorbit insa cu tehnicieni, cu unul cu altul si stiu foarte bine ca e un jcuator de mare caracter. Asta se vede si de cand a venit la echipa, pozitiv, aveam mare nevoie de Nistor.

Legat de revenirea lui Mihai Popescu, v-ati decis, il vedeti titular la urmatorul meci?

Nu m-am decis inca pentru duminica. Nedelcearu e punct fix si vom vedea, mai avem 5 zile pana la meci si vom lua o decizie pe sambata seara.

Asupra sistemului de joc, pe ce modul mergeti?

Am incercat mai multe, 4-2-3-1, 4-3-3, vom vedea, voi face un sistem de joc in functie de profilul de jucatori pe care il avem.

A plecat Nascimento, credeti ca avem probleme, ne-ar mai trebui un jucator acolo?

Putem sa il tragem si pe Nistor acolo, il avem si pe Alin Dudea, el a jucat foarte bine ca mijlocas, s-a miscat foarte bine in perioada de pregatire. Avem solutii, nu imi fac probleme.

Nemec pare schimbat, a marcat 4 goluri, e schimbat fata de prima parte?

E cu capul aici, stim cu totii ca au fost acele discutii, stie ca ramane la noi. Eu sunt sigur ca va juca foarte bine si ne va ajuta foarte mult.

Din punct de vedere al evolutiei, la ce ne putem astepta diferit?

In primul rand omogenitatea echipei este alta, stim cu totii, nu am facut pregatirea atunci cand am venit, o sa se vada imbunatatiri. Si la unitatea de grup, ceea ce se vede de doua luni incoace, suntem foarte uniti, lupta unul pentru celalalt. Atunci nu erau aceste lucruri, erau putin dezbinati, dar pe parcurs s-a format un grup foarte unit, cu spirit si asta s-a vazut si in ultimele 6 jocuri.

Urmeaza jocul cu Craiova, foarte important, cum vedeti acest meci?

Un meci foarte greu, e primul meci, cel mai important. Stim cu totii ca oltenii au echipa buna pentru nivelul campionatului din Liga I. Jucam acasa, trebuie sa castigam acest meci.

Ceilalti tineri pe care nu i-ati luat in cantonament, sunt discutii sa fie imprumutati?

Sunt niste discutii, din cate am discutat si cu Gabi Raduta, sunt niste discutii. E bine sa joace meci de meci la Divizia B, ca sa creasca.

Legat de venirea lui Laszlo Sepsi: “Ar fi o venire foarte importanta, dar e o situatie dificila, ca mai are contract acolo, Torje am inteles ca va veni imprumut. Parerea mea, e greu la Sepsi sa mai vina acum. Daca nu s-a realizat pana acum, inseamna ca nu mai vine. Nu cred ca mai aducem pe nimeni, ii avem pe Nica si Olteanu.

“E foarte important ca fanii sa fie alaturi de noi, echipa joaca altfel, e bine cand sunt acolo, ii auzi in momentele grele. Am avut momente cand nu a iesit bine jocul, au fost alaturi de noi si nu ne-au apostrofat. ” a fost mesajul lui Miriuta referitor la prezenta fanilor la acest meci atat de important, care va cantari destul de mult in lupta pentru play-off. 

 

loading...

Lasă un răspuns