Interviu cu Tudor Costescu, antrenorul echipei Dinamo, inainte de marele derby cu Steaua!

CS DinamoEditorialStiri Dinamo

Scris de:

Echipa de baschet are parte de un sezon excelent si baietii se pregatesc de marele derby cu Steaua.

In aceasta seara de la ora 19:00, Dinamo intalneste pe Steaua, in deplasare, in marele derby al baschetului romanesc. Cele doua echipe sunt in lupta directa pentru locul 4 in Grupa Rosie, astfel ca cele doua combatante au sanse mari sa se intalneasca si in play-off. Dinamo vine dupa o victorie foarte importanta, in deplasare la Timisoara, al doilea succes din grupa, dupa victoria de acasa cu Sibiu.

Am realizat un interviu cu antrenorul echipei Dinamo, totodata si selectionerul echipei nationale de baschet, Tudor Costescu. Am discutat despre evolutia echipei, progresul inregistrat de baieti, prezenta fanilor la meciurile de acasa, dar bineinteles si de derby-ul din aceasta seara.

Dinamo vine dupa inca o victorie la Timisoara, a doua in grupa Rosie, un meci cu rasturnari de scor, au fost ceva emotii? 

Tudor Costescu: “Eu am lipsit o perioada de la antrenament din cauza actiunilor desfasurate la echipa nationala si am fost cu echipa in ultimele 4 zile. Am fost ingrijorat de modul in care vom reusi sa abordam acest meci si in aceste conditii, a fost importanta victoria. Au fost si momente de cadere, am condus la 16 puncte, am lasat adversarii sa se apropie si chiar sa ne conduca pentru o scurta perioada de timp. Am revenit la perioada de joc buna si sa gestionam bine finalul de meci.”

Spre deosebire de sezonul trecut, cand nu am avut un start bun, anul acesta Dinamo si-a asigurat deja calificarea in play-off, ne luptam de la egal la egal cu fortele campionatului. Cum vedeti aceasta tranzitie a echipei? 

Tudor Costescu: “Eu cred ca este o evolutie naturala, in sensul in care tot staff-ul, includ si partea manageriala, au inteles rigorile ligii nationale, au inteles asteptarile noastre si am reusit sa ne adaptam mai bine. Avand inca un an de experienta, am reusit sa construim un lot de jucatori cu o chimie buna in echipa. Avem si o stabilitate din punct de vedere administrativ, nu neaparat financiar ma refer, cat administrativ si organizatoric. Asta se simte evident in parcursul echipei. Asa cum am mai spus, nu ne multumesc doar atingerea obiectivului de performanta, avem asteptari mai mari de la acest campionat. Asa cum se deruleaza lucrurile, aceste asteptari in parte sunt confirmate”.

Cat de greu v-a fost sa schimbati atat de mult in echipa, dintre jucatorii straini a ramas doar Barro, in rest a trebuit sa vina alti jucatori, insa de la bun inceput lucrurile s-au legat mai bine

Tudor Costescu: “Anul acesta am fost pana acum vreo 3 saptamani, am fost feriti de ghinionul accidentarilor, lipsa de omogenitate generata de accidentari ne-a costat foarte mult anul trecut. Anul acesta am avut un efectiv intreg, am beneficiat si de experienta capatata de jucatorii romani, tineri, care ne-a ajutat mult, asta ar fi o explicatie. O parte dintre jucatorii straini adusi ii cunosteam destul de bine, ma bucur ca am reusit sa ii aducem. Sunt jucatori cu experienta in Liga Nationala si si-au adus aportul rapid”.

Marcu Badiu a suferit o accidentare destul de urata, cand va putea reveni pe teren? 

Tudor Costescu: “El a fost operat acum doua saptamani, este la inceputul procesului de recuperare, care dureaza 7-8 luni, deci perspectiva din punct de vedere al acestui campionat nu exista. Noi am facut socoteala, impreuna cu staff-ul si doctorul, sa poate fi prezent la inceperea sezonului viitor. S-a adaugat si accidentarea lui Mihnea Andrei, o alta optiune importanta la perimetru, un jucator cu un salt deosebit in evolutie. Aceasta recidiva a venit intr-un moment greu pentru noi. Pentru moment suntem limitati ca optiuni de rotatie in teren, dar sper sa nu ne diminueze sansele”.

Poate fi si o oportunitate pentru ceilalti jucatori romani

Tudor Costescu: “Jucatorii romani, tinand cont de structura echipei noastre,au avut minute multe si pana acum, insa le creste gradul de responsabilitate in teren. La Timisoara s-au achitat in cea mai mare masura bine de sarcinile pe care le-au avut, dar sunt departe de potentialul maxim pe care il pot atinge”.

Urmeaza meciul cu Steaua, un duel foarte interesant. Noi am avut castig de cauza in cupa, ei in campionat. Cum vedeti duelul din aceasta seara? 

Tudor Costescu: “O sa fie un meci foarte intens, ei au nevoie de victorie, joaca acasa, au ambitie deosebite, au si aparentul ascendent moral dupa ultimele doua victorii din campionat. Este adevarat, diferente mici de puncte, noi am ajuns in momentul in care putem sa corijam greselile facute in meciurile anterioare, sa nu mai fim surprinsi si sa le dam ocazia sa castige, chiar si la diferenta mica.

E important modul in care vom gestiona finalurile de meci, speram sa ii batem in campionat prima data!”

Dupa cativa ani in care acest derby si-a pierdut din stralucire, incepe sa revina in prim plan. Cum incercati sa ii motivati pe jucatori, sa le explicati importanta acestui meci?

Tudor Costescu: “Nu este greu, noi aici, alaturi de ceilalti sportivi, de la celelalte sectii, ne intalnim destul de des. Ei au inteles foarte bine ce inseamna clubul Dinamo, cu atat mai mult cu cat din punct de vedere al performantei, locomotiva, echipa de handbal masculin, are rezultate extraordinare, aduce si public numeros la sala. Sportivii au inteles ce inseamna atasamentul pentru Dinamo si cred ca din punct de vedere al mobilizarii, nu va fi o problema, in sensul puterii de a putea reprezenta echipa Dinamo. Cele doua meciuri jucate in campionat pana acum vor fi o motivatie suplimentara”.

Usor, usor si fanii dinamovisti incep sa vina in numar mai mare la sala, au fost prezenti si cei din galerie la derby. Cat de important este pentru jucatori, sa simta tot mai mult sprijinul fanilor? 

Tudor Costescu: “Foarte important, in afara de consumatorii de baschet obisnuiti ai salilor din Bucuresti, ne bucura ca apar suporteri noi. In afara de ei, exista si persoane care s-au apropiat de echipa in ultimii doi ani, datorita evolutiilor si al modului in care ne-am comportat in campionat. Sprijinul publicului inseamna enorm. In Bucuresti, in afara de echipa de handbal a noastra, salile nu sunt pline la jocurile de echipa.

Nu se intampla la fel in provincie, salile sunt pline, aproape toate meciurile sunt sold-out cand jucam, cel putin in week-end. Imi aduc aminte in meciul de Final Four jucat cu Oradea la Cluj, am beneficiat de sprijinul galeriei echipei locale, a insemnat mult pentru baieti si ne-a facut sa ne ridicam nivelul, avand un meci foarte strans cu echipa campioana. Publicul inseamna mult si as dori ca si noi sa insemnam tot mai mult pentru public”

In final, un mesaj pentru suflarea dinamovista?

Tudor Costescu: “Ii asiguram ca in conditiile date, parcursul nostru nu se va opri aici,din punct de vedere al performantei. Dorinta noastra de a reprezenta clubul, este la cele mai inalte cote si prezenta fanilor inseamna foarte mult pentru noi!”

Meciul Steaua Bucuresti-Dinamo Stiinta Bucuresti va fi transmis de Digisport 4!

loading...

Lasă un răspuns