AcasăCS DinamoInterviu cu Ousmane Barro: "Stiu ca fanii celor de la Dinamo sunt...

Interviu cu Ousmane Barro: „Stiu ca fanii celor de la Dinamo sunt cei mai buni din tara”

Echipa de baschet are parte de un sezon excelent, primul din actualul parteneriat cu Stiinta Bucuresti. 

Acest lucru ar fi fost incorect sa il spun in toamna, atunci cand Dinamo nu era in formula completa si inregistram infrangere peste infrangere. Discutand cu cei din club, imi spuneau ca au nevoie de un numar 5. Nu stiam pe cine aveau de gand sa aduca. 

Transferul lui Ousmane Barro a fost surprinzator, dar si o dovada a faptului ca intentiile la echipa sunt serioase. Barro (34 de ani) este la a patra experienta in Romania, dupa ce in prealabil a mai evoluat la  BC Mures, UBT Cluj si BCMU Pitesti. Cu BC Mures a fost de doua ori vicecampion, la UBT a fost campion al Romaniei, dublu castigator al Cupei Romaniei si o data al Supercupei.  In 2017, site-ul totalbaschet l-a desemnat drept MVP-ul finalei castigate de UBT in fata celor de la CSM Steaua Eximbank.

Barro a avut un sezon extrem de reusit la Dinamo si transferul lui a fost mutarea care a dus echipa la nivelul urmator. Cu cifre foarte bune, 8,7 recuperari pe meci (locul 7 in Romania), 14.2 puncte, el a fost selectionat si in All Star Game-ul desfasurat la Cluj Napoca. Colegul nostru Andrei Ionut-Bocancea a fost prezent la Cluj si a realizat un interviul cu jucatorul dinamovist: 

Te salut, Ouzzy si iti multumesc ca ai acceptat invitatia la interviu. Ce ai simtit cand ai revenit inapoi la Cluj, dar de data aceasta din postura de jucator al lui Dinamo?

Ousmane Barro: „M-am simtit ciudat cand am intrat in vestiar, dar de data aceasta purtand un alt tricou, pentru ca foarte mult timp am petrecut aici la Cluj si am purtat alb si negru, iar acum port alb si rosu, dar cand intri in sala si incepi sa joci uiti si te concentrezi doar la joc si dai totul pentru echipa la care joci, dar m-am simtit bine cand m-am intors aici.”

Ce te-a determinat sa te intorci in Romania si sa alegi clubul nostru Dinamo Stiinta Bucuresti?

Ousmane Barro: „Sunt foarte obisnuit cu Romania si sunt aici inca din 2012, asa ca am ajuns sa ma simt aici ca in a doua mea casa, ajungi sa te obisnuiesti cu campionatul, cu jucatorii, cu fanii, cu arbitrii si acesta a fost unul dintre motivele pentru care am ales sa revin inapoi in Romania. Cei de la Dinamo, m-au sunat cateva ori, am vorbit cu ei si am ajuns repede la o intelegere si am zis ce sa nu vin.”

Cum te simti la acest club si cat de repede ai reusit sa te integrezi la Dinamo?

Ousmane Barro: „Este o echipa tanara Dinamo acum, pe cativa dintre ei ii stiam, dar pe altii nu, dar pas cu pas ne-am obisnuit fiecare cu altul, la antrenamente am respectat tot ce mi-a zis antrenorul ca isi doreste de la mine si eu cred ca a fost principalul motiv prin care m-am integrat repede in echipa.”

Dinamo Stiinta Baschet
Cum vezi performantele tale in acest sezon alaturi de Dinamo?

Ousmane Barro: „Eu cred ca am fost decent in toate meciurile, in asa fel incat cred eu ca am ajutat echipa in toate meciurile si am facut mereu ce a trebuit pentru echipa s I ce mi s-a cerut sa fac pentru ea, eu nu am venit aici (la Dinamo) sa fiu un erou, am venit aici sa ajut echipa in cel mai bun mod posibil si eu cred ca pana acum e bine, foarte bine.”

Cum a fost senzatia de a va califica in play off, pintr un cos de la mijlocul terenului si chiar pe terenul rivalei de moarte?

Ousmane Barro: „A fost o senzatie foarte tare, am luptat tot sezonul si aveam aceasta sansa in ultimul meci de a ne califica in play off si eram dispusi sa luptam pana in ultima secunda asta si vorbeam in timpul meciului si uite ca a noastra calificarea a aratat spritul baschetului si totodata o lectie in viata ca trebuie sa lupti pana la capat. Cand erau cateva secunde, pentru mine era totul terminat, eram foarte suparat, dar cel care a reusit aruncarea de 3 puncte (Willie Kemp) e capabil de aceste aruncari.”

Esti pregatit pentru meciurile din play off cu cei de la CSU Sibiu?

Ousmane Barro: „Da, suntem pregatiti, ne asteapta un adversar foarte dificil cu jucatorii foarte buni si au aratat si aici in Cluj in semifinal si finala pe care au si castigat-o, dar noi stim ce ne asteapta in meciurile cu cei de la Sibiu.”

Dinamo Stiinta Baschet
Ai fost selectionat in all star game ul din acest an, ce satisfactie iti da acest lucru?

Ousmane Barro: „Este o onoare pentru mine sa stiu ca am fost selectat doar dupa 3 luni de cand m-am intors in Romania si oamenii care m-au votat in All Star vreau sa le multumesc si ca din nou spun asta ca e o mare onoare pentru mine ca am fost ales.”

Acum te as ruga sa ne spui cum te-ai apucat de baschet?

Ousmane Barro: „Sunt din Senegal, acolo toata lumea e innebunita de fotbal, fotbal si iar fotbal, eram inalt si toata lumea imi spunea sa ma duc sa joc baschet si am inceput sa joc din placere, joc dupa joc si toate au inceput sa se aseze usor, usor.”

Cum poti descrie experienta din campionatul American universitar (NCAA)?

Ousmane Barro: „A fost unul dintre cele mai bune momente din viata mea si totodata unul dintre cele mai grele momente din viata mea, pentru ca daca ajungi sa joci in NCAA, trebuie sa respecti multe reguli, acolo totul este greu, scoala, antrenamentele, meciurile din campionat, dar asta m-a invatat sa fiu disciplinat in tot ceea ce fac acum.”

Dinamo Stiinta Baschet
Ai jucat in cariera de profesionist in Polonia, Iran, Japonia si Franta inainte sa vii pentru prima data in tara noastra sa joci pentru cei de la Mures, in care tara ai avut cea mai tare experienta?

Ousmane Barro: „Iran si Japonia au fost cele mai tari experiente. Despre Iran toata lumea e speriata din ce vede la tv, dar a fost o buna experienta, o tara interesanta, dar apoi Japonia a fost ceva nemaipomenit pentru ca ei ca si societate sunt foarte disciplinati si te face sa te simti apreciat prin politetea lor si e chiar un loc bun de trait.”

Ce ai prefera NBA sau Euroliga?

Ousmane Barro: „Imi place sa le urmaresc pe ambele, dar acum imi place mai mult Euroliga, pentru ca poti vedea mai multa unitate la echipele din Euroliga si e un baschet disciplinat, bazat pe jocul de echipa, toata lumea joaca pentru echipa, iar cel mai bun jucator din echipa are dupa finalul meciului doar 9 sau 10 puncte in total. Euroliga este mai mult pentru echipa, nu doar intr-un singur jucator sa astepti.”

Care sunt echipele tale preferate din NBA sau Euroliga?

Ousmane Barro: „Din Euroliga, imi place Zalgiris Kaunas pentru ca de fiecare data cand am jucat in Roma nia am avut colegi din Lituania ca si acum (Kumpys acum) si m-au facut sa imi placa aceasta echipa, iar din NBA, nu stiu ce echipa preferata as avea.”

Ne-ai putea spune te rog idolul tau din baschet?

Ousmane Barro: „Sunt doi de fapt, Michael Jordan si Kobe Bryant, Jordan a fost ceva absolut fenomenal, iar Kobe pentru mentalitatea sa fantastica. „

Ce planuri ai alaturi de echipa noastra Dinamo, vei continua si in sezonul viitor la clubul nostru?
Ousmane Barro: „Inca nu stiu ce va fi in viitorul sezon, prima data vreau sa vedem ce se va intampla in acest sezon, voi vedea dupa ce sezonul se va termina, imi place aici, dar vom vedea, cine stie ce va fi.”

Un mesaj pentru fanii celor de la Dinamo?

Ousmane Barro: „Nu am avut sansa sa vad multi fani de al lui Dinamo la meciurile noastre, dar i-as ruga sa vina si la baschet pe suporterii celor de la Dinamo sa ne sustina macar cum o fac la fotbal sau la handbal si sa fie langa noi, mai ales pentru tinerii ce joaca acum la echipa pentru ca face mult sa stii ca ai suporterii in spate si ca echipa de acum merita incurajata pentru ca lupta pana in ultimul moment in fiecare meci. Tot aud asta si stiu ca fanii celor de la Dinamo sunt cei mai buni din tara si as vrea tare mult sa ii vad si la meciurile noastre.”

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

78,000FaniÎmi place
12,000AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare