Înfrângere într-un nou meci în care arbitrajul a jucat un rol major

Dinamo și Craiova s-au întâlnit în etapa a patra din play-out, un duel de totul sau nimic pentru formația noastră.

Aveam o curiozitate, câți suporteri vor fi prezenți pe stadion, la un meci totuși extrem de important pentru Dinamo. Surprinzător sau nu, dar a fost ceva mobilizare, o tribună a doua plină cum nu am mai văzut de multă vreme, de la partida cu Voluntari din prima etapă. Dar și un PCH mai plin, cu atmosferă de meci mare.

Dusan Uhrin a surprins în primul 11 prin titularizarea lui Patriche în centrul apărării, dar și Moura în stânga. Filip a fost folosit tot în stânga.

Startul partidei a fost unul fabulos, acțiune în stânga, Rodriguez a pătruns excelent în careu, Morar i-a păsat lui Rodriguez în prealabil, iar Irobiso a îndeplinit o simplă formalitate. 1-0 din minutul 1, start PERFECT de meci! Entuziasmant și așa cum discutam și cu colegii mei, de multă vreme nu am mai avut 1-0 din startul partidei.

Esanu și Moura ne-au dat ceva emoții în minutul 7, la o nesincronizare, dar mingea a ieșit în corner, lipsa de comunicare între cei doi.

În minutul 12, Dinamo ar fi putut primi o lovitură de pedeapsa, la o fază discutabilă, în care Irobiso a fost lovit de fundașul Craiovei, nu a părut umăr la umăr, mi s-a părut forță disproporționată. Ar fi fost și eliminare la Kovacic, dar Barbu nu a dictat nimic.

În minutul 25, Craiova putea egala la o fază în care apărarea noastră a fost surprinsă, dar Compagno a dat în bară. Momente mai slabe de joc, în care Dinamo nu a mai contat în plan ofensiv. Au fost însă atacuri pe care am reușit să le gestionăm, după minutul 30 am revenit la conducerea jocului și am avut câteva oportunități bune, faze de contraatac. În ultimul minut al primei reprize, o faza de contraatac purtată de Bani în dreapta a fost aproape de a aduce o dublă pentru Irobiso, dar vârful nigerian a trimis pe lângă poartă.

1-0 la pauză pentru Dinamo, un joc bun al băieților noștri, se vede creșterea în joc , așteptam partea a doua, dar simțeam că avem nevoie de încă un gol, pentru a putea fi liniștiți. Greu cu Compagno pentru fundașii noștri centrali.

La pauză, Dusan Uhrin l-a înlocuit pe Vlad Morar cu Mirko Ivanovski, o schimbare interesantă, probabil nemulțumit de aportul lui. Ivanovski îl știm că este mult mai implicat în joc. Din păcate, în minutul 50 am fost egalați, dar în faza prealabilă a fost offside. Din nou dezavantajați de arbitraj. Însă nu aveam încotro, trebuia să luptăm.

Din păcate, momente foarte proaste de joc pentru Dinamo, am pierdut lupta de la mijlocul terenului, zero idei ofensive și era momentul ca Uhrin să intervină de pe bancă, pentru a veni cu un plus la centru, acolo unde Craiova a avut inițiativa.

Grădinaru și Bani au fost înlocuiți până la urmă de Matei și Ehmann, puțin ciudat faptul că a fost înlocuit Grădinaru, în condițiile în care putea fi schimbat Patriche, pentru a intra Ehmann ca U21. Irobiso a marcat înainte, dar a fost fază clară de offside. Dinamo începea să dea ceva semne de viață, dar trebuia să forțăm in ultimele 20 de minute victoria.

Dinamo forța, dar lent jocul ofensiv, părea că nu mai avem vlagă, de la stadion au încercat și suporterii să îi impulsioneze, să ridice ritmul. Ivanovski a cerut  penalty în minutul 82, dar a primit galben pentru simulare. Ivanov a intrat pentru ultimele 7 minute. Haos în jocul nostru de la mijloc, Uhrin a mai schimbat, Răuță a intrat în locul lui Pierret.

Din păcate, 2-1 s-a făcut, dar pentru olteni în minutele de prelungiri, Compagno a marcat, dar totuși impresia ar fi că arbitrajul a jucat un rol major în acest meci.