AcasăEditorialInfrangere drastica pentru Dinamo in cel mai important meci din Polonia

Infrangere drastica pentru Dinamo in cel mai important meci din Polonia

Dinamo a disputat astazi cel mai important meci din stagiul de pregatire din Polonia. 

Echipa antrenata de Florin Bratu a intalnit pe Jagellonia Bialystock, vicecampioana Poloniei. Un adversar puternic, iar Florin Bratu a trimis in teren un prim 11 pe care este posibil sa il vedem si in prima runda cu FC Voluntari. Totusi trebuie precizat faptul ca Jaime Penedo este in vacanta momentan dupa CM, iar May Mahlangu inca este accidentat.

Din pacate se poate observa limpede ca avem mari probleme pe anumite posturi, in dreapta il avem doar pe Corbu, iar in centru trebuie sa improvizam daca lipseste vreunul dintre mijlocasii cu valente defensive. Ricardo Grigore, Alin Dudea sau Constantin Dima 

Florin Bratu a trimis in teren urmatorul 11: Mutiu – Corbu, Popescu, Katsikas, Popovici – Hanca, Grigore, Nistor – Sorescu, Popa, Salomao. Au mai jucat  Esanu, D. Ciobotariu, Neicutescu, Ehmann, Tarcoveanu, Pesici, Axente, R. Moldoveanu, Dudea, Vl. Olteanu

Jagiellonia: Kelemen – Burliga, Runje, Mitrović, Guilherme – Wójcicki, Grzyb, Romanczuk, Wlazło, Novikovas – Sheridan

Meciul nu a putut fi urmarit live video, dar polonezii au oferit informatii in timp real pe contul de twitter si din pacate, situatia nu se prezinta foarte bine pentru echipa noastra. Polonezii si-au creat foarte multe ocazii in prima repriza, au deschis scorul repede in minutul 3, Sheridan inscrie dupa ce portarul Mutiu respinge un sut al altui adversar.

Polonezii au continuat sa atace si si-au creat alte ocazii importante pana la pauza, singura actiune de atac a dinamovistilor remarcata fiind cea din minutul 25 cand Sorescu a sutat peste poarta. 

Dinamo a primit doua goluri rapide in repriza a doua, Ivan Runje a marcat in minutul 49 si patru minute mai tarziu Arvydas Novikovas a inscris dupa o greseala mare in defensiva lui Florin Bratu. Daca oamenii cautau un semnal de alarma, cam acesta ar fi si cred ca trebuie sa intelegem ca Dinamo are nevoie de intariri pentru startul sezonului, altfel nu ne putem astepta la nimic bun in campionatul urmator.

Polonezii au inceput sa schimbe jucatori din minutul 60, iar in minutul 66 Dinamo inscrie in urma unei lovituri libere prin Denis Ciobotariu. Polonezii nu s-au lasat mai prejos si in minutul 72 inscriu si ei din lovitura libera prin Roman Bezjak. Scor final 4-1 pentru polonezi.

Nu am vazut acest meci si nu pot spune foarte multe despre evolutia echipei, dar cred ca este evident faptul ca nu suntem pregatiti pentru a ocupa un loc in primele 4 in Liga I in aceste conditii, in care avem foarte putine solutii pe banca si posturi care nu sunt acoperite valoric si numeric. Inteleg ca bugetul este unul redus, dar nu pot avea asteptari nemaipomenite in conditiile date. Trag un semnal de alarma, mai ales ca acesta a fost amicalul in care s-a trimis in teren un prim 11 pe care e foarte posibil sa il vedem si in meciul cu Voluntari, daca Mahlangu nu isi revine, iar Penedo nu va fi apt la ora partidei. 

Dinamo mai are un singur meci de pregatire, maine de la ora 12:00 cand Florin Bratu va trimite in teren jucatorii ce au fost rezerva astazi in meciul cu Jagellonia. Apoi urmeaza revenirea in tara si dupa cateva zile de vacanta, jucatorii vor intra in saptamana de pregatire inainte de startul sezonului

*Sergiu Hanca este urmarit de catre scouterii polonezi de la Jagellonia, care ar putea face o oferta pentru mijlocas dupa acest meci. 

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

80,000FaniÎmi place
13,500AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare