Îndemn la calm din partea lui Dinu: ,,Cine seamănă panică, naște dezastre”

Stiri Dinamo

Scris de:

Cornel Dinu a analizat în stilul caracteristic prestația lui Dinamo de la Sfântu Gheorghe, acolo unde echipa noastră a cedat la scor rușinos.

Într-un interviu acordat lui Silviu Ghering de la Fanatik (întregul material poate fi citit aici) , Dinu a analizat prestația jucătorilor, dar la final a transmis și un mesaj plin de înțelepciune:

,,Concret apărarea lui Dinamo a fost ciur. Și în centru, și pe benzi. Sorescu nu-i de-acolo, ca dovadă devierile pe lângă Iliev a șuturilor lui Ștefănescu, la primele două goluri. Popa, schimbat de altfel la finalul primei reprize, e doar tatuaje, Pinto nu are forța unui portughez cu „Vinho Verde” la masă, cât despre Radu și mustața sa, cursa fără obstacole lui Briceag la ultimul gol, care l-a lăsat mult sub căruța echipei, mi l-a adus în fața ochilor pe viitorul Führer, caporal ascuns prin tranșeele Primului Război Mondial…

De la mijloc în față, unii doar par „câini”, dar fără canini de Mops, odihnească-l Domnul, cu care să sfâșie adversarul, nici pase, nici goluri. Iar atacul, doar „hau, hau” propagandistic…Ce să poată face bietul Rednic din acest melanj tunat și adunat din nepricepere și interese meschine?! Cred că prinde spre ațipire cearceaful de pernă noapte de noapte… albe… nopți albe…

Suferința lui Dinamo e veche… Pericolul mare este să nu devină… dacă n-a devenit deja… cronică. Înlocuirea jucătorilor, dacă se face așa cum trebuie, profesionist, cere timp, cere răbdare, cere încredere în antrenor. Și campionatul nu așteaptă.

Etapele trec, punctele trec și ele pe lângă Dinamo, clasamentul se rupe, deja sunt 4 puncte între Dinamo și locul de baraj, nu mai spun de cele 7 puncte dintre locurile 9 și 10.

Încet, încet e pericol de panică la Dinamo… Pericol ca încrederea și entuziasmul venirii lui Rednic să se transforme în dezamăgire și panică. Rednic poate face față panicii, altfel nu se arunca în „Groapă” cu capul înainte, nu se băga la jug… Dar oare pot face la fel și conducătorii lui Dinamo? Și suporterii care iau din mâncarea propriilor familii ca să aibă ce mânca „zăvozii”? De jucători nu mai vorbesc, ei nu pot face față niciunui meci la acest nivel…

Așa că mare atenție, la toate nivelurile, să nu se intre în panică. Cine seamănă panică, naște dezastre. De aceea, în astfel de momente, trebuiesc fapte de joc și nu vorbe despre joc. Nu declarații panicarde după jocuri, Gabi Torje, ci fapte concrete de creștere a jocului pe teren! Și răbdare… Nu se pot corecta greșeli de ani în câteva săptămâni” a spus legenda lui Dinamo, Cornel Dinu.

Concluziile lui Rednic! Mesajul transmis suporterilor

,,Cu toate că am reușit să revenim de la 2-0, am făcut 2-1, puteam face egal până la pauză, a avut ocazie MIrko ocazie mare. Am început repriza a doua bine, păcat că nu avem constanța în joc, facem multe greșeli. Sepsi doar de conjunctură sunt aici, luați individual, au jucători foarte buni, diferența a făcut-o banca de rezerve. Când au făcut schimbări, au adus un plus de prospețime, de calitate, la noi nu este cazul.

Am avut 6 jucători U21 pe bancă, ei jucau anul trecut în divizia C. La 2-1 am avut situații, am adus mingea bine pe benzi. Am luat gol din faze fixe, am pregătit bine la antrenamente, la meci a fost lipsa de responosabilitate, de poziționare. Pe jocul tău bun ai luat golul 3, al patrulea au reușit pe contraatac.

S-a făcut prea repede 2-0, pe lucruri pe care le-am discutat, nu e permis să lași așa liber, să nu blochezi adversarul, spuneți de apărare, nu am soluții ca fundaș dreapta, Deian nu e foarte pozitiv în perioada asta, trebuie să avem o discuție serioasă, bărbătească cum spune el, să vedem ce are de gând. În zonă centrală, Pinto îl forțez meci de meci, fizic a căzut, Espinosa e la fel. Îi rog pe suporteri să aibă răbdare, nu am preluat o echipă, Matei a făcut o partida bună, dar ceilalți mai au nevoie de timp”, a spus Rednic la conferința de presă.

De ce l-a schimbat pe Răzvan Popa: ,,La Popa, se uita că e accidentat, la golul 2 nu și-a acoperit zona, a stat prea retras, se văita, oricum mă gândeam să fac schimbarea”

Săptămâna trecută au semnat trei jucători noi și Rednic a spus că se așteaptă să aducă un plus de gabarit, dar nu vor intra în meciul cu CFR din primul minut: ,,Mai mult că sigur vor aduce calitate, gabarit, la faze fixe avem probleme, intră la marcaj jucători precum Sorescu și Radu, meciurile se câștigă din faze fixe, Sepsi sunt recunoscuți că le bat bine, noi nu am executat bine fazele fixe.

Duelul cu CFR, e foarte greu, dar eu sper că vom avea continuitate, facem un meci bun, unul slab, jucăm acasă, jucăm șansa noastră, sper că unul sau doi din noii veniți să poată să fie pe bancă, 15-20 de minute să între, să aducă un plus de calitate, un plus de experiență, aici ducem lipsă. CFR este o echipa omogenă, câștigă an de an campionatul, nu ne putem compara cu CFR” a mai declarat Mircea ednic.

Rednic a transmis din nou un mesaj de răbdare pentru fani: ,,Mesajul pentru fani, știam care este situația, este de muncă, adversarii ne tratează cu mai mult respect, nu e că înainte, nu au avut meci ușor astăzi cei de la Sepsi, am făcut noi greșeli, sper să nu le mai facem”, a încheiat Rednic.

loading...

Lasă un răspuns