AcasăEditorialIncredere pentru unul din tinerii din lot

Incredere pentru unul din tinerii din lot

Cosmin Contra trebuie sa se bazeze si pe tinerii din lot, in special din pricina regulii U21.

Multi asteapta ca si de aceasta data, Cosmin Contra sa gaseasca un viitor Valentin Costache. Mijlocasul vandut de Dinamo in 2017 la CFR Cluj, a fost promovat de Cosmin la prima echipa, desi cu un sezon in urma el era imprumutat la Afumati, in liga secunda. A fost luat de Contra in cantonament, la sugestia lui Danciulescu, stim ce s-a intamplat ulterior.

Catalin Magureanu (20 de ani) ar putea avea aceeasi traiectorie. Imprumutat si el in sezonul trecut la Afumati, dar in al treilea esalon, Magureanu a debutat sub comanda lui Cosmin in partida cu Chindia, in care a evoluat aproximativ 15 minute. Se pare ca antrenorul dinamovist este placut impresionat de calitatile atacantului si acestuia i-a fost prelungit contractul pe inca 4 sezoane. Inainte de imprumutul la Afumati, el a fost cedat in liga secunda, la Dunarea Calarasi, alaturi de mai multi jucatori dinamovisti, dar clubul nostru i-a chemat pe toti jucatorii inapoi, din cauza unor probleme cu clubul calarasean.

Catalin Magureanu a fost golgheterul lui Dinamo in ultimul an de juniorat, astfel ca el are calitati bune de marcator, este crescut in spiritul lui Dinamo, trebuie sa profite de sansa care i se iveste pentru a ramane in angrenajul primei echipei si sa il impresioneze pe Cosmin, atata timp cat el este trimis in teren.

Desigur, exista si posibilitatea ca in functie de urmatorii jucatori transferati de Dinamo, daca vor mai veni 2 atacanti, atunci sansele lui Magureanu de a evolua sa scada dramatic si atunci jucatorul sa fie imprumutat pentru inca un sezon, dar cu siguranta va fi urmarit atent si Dinamo are incredere in viitorul sau in culorile alb-rosii. Sunt sanse bune sa il vedem si astazi la lucru, din moment ce in atac il mai avem doar pe Nemec.

DINAMO-Botosani: Un altfel de DINAMO! Ce jucatori vor debuta astazi

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

80,000FaniÎmi place
13,500AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare