Incompetenta arbitrilor romani depaseste granitele tarii

Stiri Liga I

„Arbitrajul din Romania a murit”, un slogan lansat de Adrian Mutu la o conferinta de presa, pare din ce in ce mai adevarat. Incompetenta arbitrilor romani este deja cunoscuta in tara, insa treptat si strainii se lamuresc cu privire la „calitatile” fluierasilor romani.

Ovidiu Hategan a condus amicalul de lux dintre Anglia si Spania. In dulcele stil clasic al arbitrilor, a facut praf o disputa extrem de interesanta. Ce a titrat cotidianul AS din Madrid, prin vocea redactorului-sef, Tomas Roncero:

„Vă garantez că înainte de meci nu m-am uitat de unde este arbitrul. M-am văzut obligat să-l caut după cinci minute, când a trecut cu vederea faultul dur al lui Vardy asupra lui Azpilicueta. O lovitură urâtă, absurdă şi de mare risc. Din fericire nu a fost nimic grav, dar a fost iritant să-l vezi pe românul Ovidiu Alin Haţegan că a ridicat mîinile şi nu i-a făcut nimic atacantului de la Leicester. După puţin timp, iertatul Vardy a profitat de o greşeală al lui Inigo, pentru a forţa un penalti inevitabil. Lallana a făcut 1-0. Românul putea să-l dea afară şi pe Carvajal. Vardy a făcut 2-0 după pauză şi totul părea pierdut”, a scris în cronica partidei Tomas Roncero

În timpul jocului, Roncero a postat pe Twitter un comentariu acid la adresa lui Haţegan: „Vardy a avut o intrare criminală la Azpilicueta. Era roşu direct şi nu a dat nici galben. Hal de arbitru.”

La rândul lor, englezii recunosc că au scăpat uşor de două cartonaşe roşii, în urma îngăduinţei arătate de Haţegan.