AcasăStiri DinamoIncidente în derby-ul de la juniori! Critici pentru un jucător de la...

Incidente în derby-ul de la juniori! Critici pentru un jucător de la prima echipă

Astazi a avut loc derby-ul la juniorii U19, intre Dinamo si Steaua.

Partida s-a disputat in Ghencea, primul meci oficial al juniorilor din 2022, aflati in lupta pentru calificarea in faza finala a Ligii Elitelor, echipa antrenata de Gica Mihali fiind in play-off.

Derby-ul U19 dintre Steaua și Dinamo, câștigat de gazde cu scorul de 1-0, nu a fost lipsit de incidente. La finalul meciului, jucătorii celor două echipe s-au luat la bătaie.

Întreg scandalul a început după ce un fotbalist de la Dinamo a fost tras de tricou la mijlocul terenului, în timp ce se afla în posesia balonului și scăpa pe contraatac. După acel fault, spiritele s-au încins și scandalul s-a transformat într-unul general. Fotbaliștii au sărit la bătaie, iar un fan a izbutit chiar să intre pe teren.

După minute bune de tensiune, tinerii fotbaliști s-au calmat, iar roș-albaștrii au sărbătorit alături de suporteri victoria din derby, scor 1-0. Unicul gol al meciului a fost înscris de Iustin Răducan, băiatul fostului fotbalist Narcis Răducan.

,,N-a fost nicio bătaie. Se mai întâmplă lucruri de genul la Steaua – Dinamo. Au fost niște îmbrânceli. Nu știu ce a scris domnul arbitru în raport, dar, dacă e băiat deștept, stă în banca lui. Da, a sărit și un suporter, dar CSA Steaua n-are treabă.” a spus Mihali, antrenorul de la U19, pentru Playsport.

,,CSA Steaua a jucat cu determinare și bărbătește. Băieții de la Steaua meritau victoria. Ne-au dat o lecție de determinare, de joc bărbătesc. Ei au demonstrat ce înseamnă să fii o echipă de fotbal. Au jucat cu mândrie când au ieșit pe teren, cu capul sus, nu ca șmecherii mei care se cred mari fotbaliști și nici n-au atins mingea.

Sunt jucători (n.r. – la CSA Steaua) pe care noi i-am refuzat acum un an și jumătate, iar astăzi ne-au dat o lecție de fotbal. În rest, CSA Steaua n-are nicio vină (n.r. – vizavi de evenimentul de la sfârșitul partidei).” a mai spus Mihali pentru Playsport.

,,Marele Amzar a încercat el să dribleze toată echipa. Dă pase, băi, băiatule. El e fundaș stânga și se crede coordonator de joc. Și nu doar el, și alții. S-a trezit portarul nostru să iasă din poartă și să se ducă la jumătate (n.r. – la finalul partidei). Tu scoate ce-ai de scos, că ai luat gol la colțul scurt, dintr-un out, singura lor ocazie.” a mai spus Mihali.

În urma acestui rezultat, Dinamo poate cădea de pe locul 2, ocupat momentan după 4 etape în play-off, echipa noastră avea 2 puncte în fața celor de la Fcsb, care o va întâlni mâine pe ultima clasată din play-off, Concordia Chiajna. Primele 2 clasate vor merge în faza semifinală.

Pentru Dinamo urmează o deplasare la Botoșani săptămâna viitoare, iar meciul care va decide probabil dacă vom merge în faza semifinală a Ligii Elitelor va fi pe 17 aprilie, când vom juca la Berceni, cu Fcsb. Până atunci însă trebuie să ne câștigăm meciurile pe care le avem de disputat.

CITESTE SI: 

Cele mai frumoase momente trăite de Andrei Cristea la Dinamo

Veste bună oferită de Răuță în cadrul conferinței de presă! Scuzele invocate de jucător

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

78,000FaniÎmi place
12,000AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare