Incertitudinea și problemele financiare duc la refuzuri de a juca

Stiri Dinamo

Scris de:

Dinamo a disputat sâmbătă un al treilea meci de pregătire din această vară, un meci pierdut cu scorul de 3-1 împotriva echipei secunde a celor de la Fcsb.

A fost un meci dominat de echipa noastră, care a avut mult mai multe ocazii de a marca, dar în final ne-am văzut învinși de fosta echipă Unirea Constanța. Totodată, pe lângă rezultat, au surprins câteva absențe din primul 11 și se pare că sunt anumite probleme.

În ceea ce privește situația lui Marco Ehmann, deși Augustin spunea că este accidentat, se pare că nemulțumirea fundașului central este în continuare de actualitate și ar fi transmis astfel și un mesaj de nemulțumire, conform GSP. Însă informația nu este una confirmată.

Despre Antoni Ivanov s-a scris mult în această vară, mijlocașul central bulgar are contract cu Dinamo, deoarece s-a activat clauza prin care Dinamo trebuie să achite Craiovei 50 000 de euro, dar acesta nu este convins că va continua la Dinamo și preferă să nu între la partidele amicale, neavând siguranța viitorului.

Conform sursei menționate, mijlocașul central refuză să joace în amicale, până când nu se lămurește situația clubului, dar și a sa. Antoni Ivanov a evoluat în partida amicală cu Chiajna, dar ulterior nu a mai fost prezent nici măcar la vizita medicală.

În ceea ce privește situația lui Claudiu Stan, un mijlocaș central talentat, care a avut prestații foarte bune în ultimii ani la Dinamo II, acesta are unul dintre cele mai mici salarii din lot, dar cei din conducere i-ar fi propus să meargă sub formă de împrumut, lucru neacceptat de jucător. Rămâne de văzut dacă va fi cedat definitiv, cu păstrarea unui procent dintr-un viitor transfer.

,,Vorbim luni”

Deși este foarte multă incertitudine la Dinamo, am putea avea parte de noi intăriri începând cu ziua de luni.

Andrei Marc, fost fundaș al lui Dinamo în perioada 2015-2016, ar putea reveni în Ștefan cel Mare, lucru confirmat și de fundașul central. Marc a declarat pentru GSP.ro: „Da, am fost căutat de Dinamo. Vorbim luni!”.

CE SPUNEA MARC IN LUNA IUNIE:

,,Da, normal, aș lua în considerare. Dar nu e momentul acum nici pentru mine, nici pentru ei. Dar să fie un proiect bun și curat… Nu 80-100 de jucători schimbați în doi ani, 5 antrenori într-un singur sezon. La Dinamo trebuie să fie ceva curat, să mai plece lumea de pe acolo, sunt mulți care trag echipa în jos. Jucătorii au fost o sută în doi ani, nu toți 100 sunt slabi! Ceva s-a întâmplat acolo, mai ales că aceiași jucători, la alte echipe, evoluează bine mersi. Trebuie dat un refresh”, spunea Andrei Marc la inceputul lunii iunie.

,,La Dinamo am avut doi ani și ceva, la FCSB a fost o perioadă scurtă, nu pot s-o cataloghez ca nimic. M-am grăbit să semnez, am semnat și-am și jucat a doua zi, dar așa e la domnul Becali. Am dansat doar o vară – practic, trei luni -, dar e o experiență ce m-a ajutat în viață. Am văzut și partea în care n-am jucat, am stat, e dureros, însă înveți din toate”

,,Suporterii lui Dinamo trebuie să rămână alături de echipă, mai ales că acum au putere de decizie. Și la Rapid au luat echipa din Liga 4, au dus-o până în primul eșalon. Sunt momente grele, dar n-au ce face”

OVIDIU HORSIA, ÎN DISCUȚII CU DINAMO!

„Eu le-am transmis celor de la Dinamo să vorbească cu impresarul meu și cu domnul Mihai Stoica. Mai am doi ani de contract cu FCSB. Sunt deschis la orice discuție, la orice oportunitate, dar prima dată trebuie reglate aceste lucruri”, a precizat Horșia, pentru GSP.ro.

Ovidiu Horșia este sub contract cu FCSB din anul 2017, dar a fost mereu împrumutat. Academica Clinceni, Poli Iași, Gaz Metan și Unirea Constanța sunt echipele din CV-ul mijlocașului.

loading...

Lasă un răspuns