Inca un transfer important pentru echipa de baschet!

CS DinamoStiri Dinamo

Scris de:

Echipa de baschet a inceput pregatirile pentru noul sezon, ce va incepe in octombrie.

Dinamo a anuntat deja cateva noutati la nivel de lot, iar astazi a mai venit un anunt referitor la lotul pentru sezonul urmator.

Dinamo a ajuns la un acord cu Anthony Gugino de 33 de ani. Jucatorul de 2.08 nu este o necunoscuta pentru fanii baschetului din Romania, acesta a mai evoluat in Romania pentru Phoenix Galati si a fost in stagiunea 2017/2018 unul dintre cei mai importanti jucatori ai echipei antrenate atunci de Florin Nini. Castigator al Cupei Bulgariei (2016) si MVP al acesteia, noul jucator al lui Dinamo a mai evoluat de-a lungul carierei sale pentru echipe ca Basket-Club Boncourt, SAM Basket Massagno, BC Yambol si BBC Monthey.

Ce transferuri a mai reusit Dinamo pana acum:

Ousmane Barro, cel care a schimbat mult in bine fata echipei in sezonul trecut cand s-a alaturat echipei, va continua la Dinamo si din sezonul urmator. Acesta a avut cifre foarte bune, 12,1 puncte si 8,4 recuperari per meci, fiind in continuare unul dintre cei mai buni jucatori din Liga Nationala pe pozitia lui (al 7-lea recuperator din Liga National). Plusul sau de experienta nu poate fi cuantificat si va fi un factor de echilibru. Ousmane Barro este castigator al Ligii Nationale cu UBT in 2017, cand a fost desemnat si MVP-ul finalei castigate impotriva celor de la Steaua Eximbank.

Insa cel mai important transfer din punctul meu de vedere este cel al lui Mladen Jeremic. Jucatorul sarb vine la Dinamo din postura de cel mai bun marcator in sezonul trecut pentru cei de la BCMU Pitesti, cu medii de 16,7 puncte per meci, fiind un excelent aruncator de 3 puncte (42% procentaj). Fost campion european (U20), mondial (U19) si universitar cu echipele nationale ale Serbiei, Mladen este unul dintre baschetbalistii de top ai campionatului romanesc, la cei 31 de ani ai sai. Cu un sezon in urma reusise medii tot de peste 16 puncte per meci la BCM Timisoara, acolo unde a mai colaborat cu antrenorul Tudor Costescu.  In cariera sa a mai trecut pe la La Guaira, KK Borac Čačak, Metalac Valjevo. Este un jucator pe care l-am urmarit in ultimii ani in Romania si va fi un transfer extrem de important, un jucator care poate fi decisiv in momentele cheie.

Un alt transfer confirmat este cel al lui Armin Cane.Cane vine din campionatul Finlandei, unde a reusit sa impresioneze cu statisticile sale. Pentru BC Nokia, formatie din Korisiliiga, a avut o medie de 15,4 puncte, 5 recuperari si 4,3 assisturi. Noul dinamovist a mai evoluat in cariera sa la echipe ca Richard Stockton (SUA-NCAA) si Raholan Pyrkiva (Fin-Div. B). Pe masura ce vom mai afla jucatori care se vor alatura echipei noastre, va vom informa

Foto: Dinamo Stiinta Baschet

loading...

Lasă un răspuns