Inca un jucator cu experienta aproape de Dinamo

Stiri Dinamo

Scris de:

Dinamo are nevoie de experienta in toate compartimentele si in aceasta perioada sunt adusi in general jucatori trecuti de prima tinerete fotbalistica.

In asteptarea unui raspuns din partea lui Paul Anton, conducerea clubului incearca sa mai aduca inca un jucator la mijlocul terenului. Cosmin Contra vrea sa aduca tot un jucator alaturi de care a mai lucrat in trecut, este vorba despre mijlocasul spaniol Pablo De Lucas. In varsta de 33 de ani, de Lucas a venit prima data in Romania in 2013, cand Cosmin Contra era antrenor la Petrolul Ploiesti. A avut prestatii extrem de apreciate la Petrolul, unde a evoluat in 71 de partide, marcand 5 goluri si oferind 7 pase decisive.

In Liga I a mai evoluat intr-un sezon pentru Viitorul, in stagiunea 2015/2016, iar in sezonul trecut, in partea a doua a campionatului, a evoluat pentru Voluntari, sub comanda lui Mihai Teja. A fost titular in aproape toate partidele si acum a ramas liber de contract. El i-a fost propus lui Contra si din informatiile RD1948, acesta urmeaza sa efectueze in zilele urmatoare vizita medicala si daca totul este in regula, el se va alatura lotului condus de Cosmin Contra.

Vin doi spanioli la Dinamo in aceasta seara! 

Clubul a anuntat in mod oficial faptul ca a ajuns la o intelegere cu Tenerife pentru jucatorul spaniol de 30 de ani, Ismael Lopez:

“FC Dinamo Bucuresti si Club Deportivo Tenerife au ajuns la acord pentru transferul fotbalistului spaniol Ismael Lopez Blanco la clubul din Stefan cel Mare. Ismael Lopez Blanco urmeaza sa soseasca la Bucuresti pentru a efectua testele medicale si pentru a semna contractul cu clubul nostru, a anuntat directorul sportiv Rufo Collado pentru fcdinamo.ro” se arata in comunicatul clubului.

Fundasul stanga de 30 de ani, Isma Lopez crescut la juniorii lui Bilbao, are un C.V. foarte interesant. Are peste 60 de meciuri in prima liga a Spaniei si peste 90 in liga secunda. A trecut pe la formatii precum Sporting Gijon, Tenerife, Atletic Bilbao sau Lugo. Cu Atletic Bilbao a evoluat chiar in grupele EL, in sezonul 2012/2013. In 2013 a facut trecerea la Sporting Gijon.

Pentru Sporting Gijon a evoluat cel mai mult, 5 sezoane, intre 2013 si 2018. In sezonul 2014/2015 a marcat de 5 ori in campionat pentru Sporting. A avut o experienta si in afara Spaniei, la Omonia Nicosia, in sezonul  2018/2019, dar dupa jumatate de sezon a revenit in Spania la Tenerife.

Cine este fundasul dreapta? Din informatiile RD1948, fundasul dreapta care aproape sigur va semna cu Dinamo, este Jordi Calavera, jucator de 25 de ani. El este asteptat sa vina cu Isma Lopez in aceasta noapte, pentru a semna contractul. Jucatorul nu are un CV la fel de impresionant precum Isma Lopez, a evoluat pentru formatii precum Gimnastic Taragona, Lugo, Eibar si Girona. Daca ne gandim la faptul ca Dinamo nu are niciun fundas dreapta de meserie in lot, este un mare plus fata de ce avem in momentul de fata.

Acesta are un singur meci in prima liga din Spania, pentru Eibar. Cel mai mult a evoluat in liga secunda, pentru Gijon si Lugo, in sezoanele 2016/2017 si 2017/2018. In ultimele doua sezoane a evoluat mult mai putin. In ultima stagiune a imbracat tricoul Gironei, fiind imprumutat de la Eibar, a evoluat in 13 partide in toate competitiile si acum este liber de contract. In 2018 era cotat la 1,2 milioane de euro pe site-ul de specialitate transfermarkt.

90 de meciuri are Calavera in Segunda Division, 4 goluri si 6 pase decisive a reusit

loading...

Lasă un răspuns