Încă o umilință la Ovidiu: Fără întariri, vom avea viață grea

Dinamo a mers în această seară la Ovidiu, pentru duelul cu Farul Constanța, așa cum le-am mai spus, Viitorul în deghizare.

Pe un stadion neîncăpător pentru meciul din această seară și în care fanilor dinamoviști li s-a interzis pe față accesul pe stadion, Dinamo încerca să realizeze o surpriză, să obțină un rezultat pozitiv împotriva unei echipe cu mult mai mulți jucători experimentați în garnitura de start. Si cu un plus de valoare.

Deși inițial ar fi trebuit ca toată peluza oaspeților să fie rezervată pentru suporterii dinamoviști, în final doar o treime din ea a fost oferită suporterilor dinamoviști, un gest cu adevărat rușinos din partea constănțenilor.

Dacă în trecut la Ovidiu erau prezenți doar rudele și prietenii jucătorilor, de dată asta a fost o atmosferă cu mult mai ostilă, se pare că suporterii Farului au acceptat cu totul această echipa, transformată din Viitorul în Farul peste noapte. Cei din peluza constănțeană au pregătit și un moment pirotehnic în startul partidei. Fiind mulți fani dinamoviști rămași în afara stadionului, până la urmă jandarmeria a permis accesul și restul fanilor care erau în jurul stadionului, astfel și numărul fanilor dinamoviști prezenți pe stadion, nu doar pe lângă stadion, a crescut. Repet, organizare sub orice critică din partea gazdelor, doar din frică că vor fi dominați de fanii nostri.

Dario Bonetti a ales să nu schimbe în formula de start, doar în registrul tactic, cel puțin așa era trecut în formula oficială de joc, însă până la urmă tot Giafer a fost trecut în flancul drept al apărării, iar Crețu a fost trecut la mijloc lângă Filip și Răuță. Bani și Sorescu cele două benzi în față lângă Moldoveanu, iar Amzar a ocupat din nou locul din flancul stâng al apărării.

Dinamo a început destul de curajos meciul, însă prima ocazie importantă de joc le-a aparținut gazdelor, la o fază fixă, în care apărarea noastră a dormit, însă mingea s-a scurs pe lângă poarta lui Esanu. În minutul 9, a fost o nouă ocazie uriașă, o centrare din stânga, a fost reluată cu capul de Ganea, o mingea care părea că va ajunge în poarta lui Esanu, dar din nou șansa a fost de partea noastră.

Probleme mari în primele 10 minute pentru defensiva noastră, care s-a clătinat serios de tot. Inevitabilul s-a produs în minutul 12, când la o fază în care flancul stâng al nostru a fost din nou lăsat liber, De Nooijer a centrat în careu, Jefte a preluat nestingherit și a plasat un balon ușor pe lângă Esanu.

Carne de tun defensiva noastră în primul sfert de oră. Putea să se facă 2-0 în minutul 16, cand același Jefte a scăpat lejer din marcajul dinamovist și a trimis în bară. O presiune înfiorătoare la care a fost supusă defensiva noastră, dar din păcate aceleași probleme uriașe în partea dreapta, unde nu avem pur și simplu varianta optimă.

A fost o prima repriză în care ne-am apropiat de careul advers de 3-4 ori maxim, efectiv nu am contat în rest, a fost o dominare totală a constănțenilor, care ar fi putut avea un avantaj de cel puțin două goluri, ținând cont de numărul de ocazii. Dario a încercat să schimbe din nou pozițiile jucătorilor in timpul partidei, fără succes însă. Dario era clar că trebuie să schimbe ceva, pentru a putea veni cu un plus măcar din punct de vedere ofensiv, dacă defensiv nu există variante. Andreas Mihaiu a intrat la pauza în locul lui Ahmed Bani, destul de șters în prima parte, dar cine nu a fost?

Ceea ce am spus în urmă cu câteva zile în emisiune, din păcate s-a adeverit, faptul că Esanu iese foarte mult din careu, crează un real pericol în multe momente pentru noi și putem ajunge să primim gol de la jumătatea terenului, ceea ce s-a și întâmplat. Un gol de cascadorii râsului, la o faza în care și Esanu a alunecat. Dinamo a cedat de tot , a venit și golul trei din partea lui George Ganea, un jucător care marchează cu regularitate în poarta lui Dinamo.

Dominare totală a Farului, Dinamo a fost net inferioară în această seară și cred că a fost semnalul decisiv că trebuie forțată ridicarea interdicției la transferuri, în caz contrar Dinamo își anunță candidatura la lupta pentru supraviețuire, atât și nimic mai mult. Sunt mult prea multe minusuri în echipă, fiecare compartiment are cel puțin câte două, ori în aceste condiții nu poți avea pretenții de absolut nimic.

Răbdare există, dar trebuie impuse și anumite limite din punctul meu de vedere, este clar că nu toți au valoare de Liga I și nu vor putea progresa în condițiile actuale, când orice adversar mai decent ne va domină categoric, nu poți construi nimic cu un mijloc precum cel pe care l-am avut astăzi în teren. Stiu ca si arbitrajul a jucat un rol important, dar totodata limitele noastre in exprimare sunt dureros de evidente. Aici orice mi-ați spune, nu Dario este de vină, ai nevoie de calitate, ai nevoie de materie primă pentru a putea scoate ceva, ori în momentul de față avem unii jucători blazați, unii de perspectivă și unii de la care așteptăm de ceva ani să facă un pas în față.

Ca de fiecare dată, fanii dinamoviști au fost la înălțime, chiar și la scorul de 3-0, după un meci în care Dinamo a fost carne de tun, sutele de câini din peluza au cântat, bucuroși că sunt departe alături de Dinamo. Acolo e spiritul lui Dinamo!