Încă o mutare de top pregătită de Xavi Pascual și echipa de handbal

CS DinamoStiri Dinamo

Scris de:

Dinamo s-a luptat de la egal la egal aseară cu Barcelona, dar în final ne-am văzut învinși la 5 goluri diferență.

Dinamo a demonstrat și aseară faptul că poate să facă față în elita handbalului european, mai ales că în acest sezon am învins două dintre favoritele la trofeu, Veszprem și Kielce, în condițiile în care cele mai multe meciuri din acest sezon s-au disputat fără a beneficia pe întregul de sprijinul fanilor dinamoviști, au fost meciuri care s-au jucat fără spectatori.

Însă Dinamo este pe cale să mai dea o lovitură. Conform Prosport, David Barrufet, managerul sportiv al catalanilor, va ajunge în România. Prezent la partida din Sala Polivalentă, fostul mare portar a acceptat oferta lui Dinamo și urmează să facă din nou echipă cu Xavi Pascual, alături de care a câștigat Liga Campionilor, în sezonul precedent.

Campioana României își propune să forțeze prezența în Final Four chiar din sezonul viitor. În această ediție de Liga Campionilor, echipa noastră speră să prindă locul șase și să treacă mai departe, însă pentru asta trebuie neapărat să o bată pe Porto.

Prezent la meciul de joi seara, cu Barcelona, Barrufet, multiplu medaliat olimpic, mondial și european, a bătut palma cu Dinamo, convins fiind și de atmosfera extraordinară făcută de fani, chiar dacă Sala Polivalentă a putut fi umplută doar la o capacitate de 30%. Informația a fost confirmată și pentru RD1948.

În vârstă de 51 de ani, Barrufet este unul dintre cele mai mari nume din handbalul românesc: retras în 2010, David a fost foarte iubit la Barcelona, din moment ce clubul a decis să retragă tricoul purtat de acesta, cu numărul 16.

În sezoanele 2000-2001 și 2001-2002, Barrufet a fost declarat cel mai bun portar din lume, fiind considerat o adevărată legendă pentru cea mai bună echipă din Spania.

În prezent, David este unul dintre cei mai buni manageri sportivi din handbalul mondial, iar mutarea făcută de Dinamo reprezintă cu siguranță și o lovitură serioasă de imagine.

loading...

Lasă un răspuns