Încă o dovadă

Stiri Dinamo

Scris de:

Dinamo se pregătește de meciul cu Chindia Târgoviște de pe teren propriu, un meci în care echipa noastră caută să obțină cel puțin un punct.

Situația în cadrul echipei pare să fie îmbunătățită, mai ales după excluderile celor doi ”rebeli”, dar asta nu înseamnă că problemele au dispărut definitiv. Așa cum s-a întâmplat și înainte de partida cu ”U” Craiova, cu câteva ore înainte de startul meciului, pe același site, a apărut formula de start pe care Rednic vrea să o trimită în teren cu Chindia Târgoviște.

Nu sunt mari surprize, este un prim 11 pe care și eu l-am anticipat în mare măsură, doar o singură diferență, care este destul de mare. Aș vrea să cred că nu acesta este primul 11 pe care Rednic îl trimite în teren, măcar din simplul motiv că nu s-a mai aflat și de această dată, dar șansele să fie așa, sunt foarte mici, pentru că s-a întâmplat acest lucru și în urmă cu două săptămâni.

Este încă o dovadă a faptului că la Dinamo este nevoie de o curățenie generală la nivel de lot, poate chiar și de staff, pentru că nu este prima dată când se întâmplă și aceste informații nu pot să apară decât din cadrul vestiarului, ceea ce denotă lipsa de respect și dorința doar de a face rău clubului pentru care evoluezi sau lucrezi.

Rednic trebuie să descopere ”cârtițele” din vestiar, altfel va fi mereu cu gândul că urmează să fie lucrat sau trădat din interior.  Să sperăm că nu va conta în niciun fel faptul că a apărut formula de start și vom reuși într-un final să ne impunem!

,,Să se antreneze și să joace, nu să schimbe antrenorul”

,,Eu vreau să văd mâine la meci atitudine, atmosfera e chiar foarte bună, nu vreau să fac legătură cu ce s-a întâmplat, parcă sunt mai relaxați puțin, cu zâmbetul pe buze, toți, nu doar o parte.

Eu totodeauna am dat cam multe explicații, este o decizie a mea pe care mi-o asum, normală, se întâmplă în viața unei echipe. Unii jucători nu dau randament, ei în săptămâna nu s-au antrenat deloc la grupul B, acuză probleme musculare. Matei are o fisură la coasta.

A fost și probleme de indisciplină, nu vrau să le discut aici, am spus, am luat decizia pe care am luat-o și sper să fie una bună. Cred că au înțeles, sunt jucători de mai bine de un an aici, nu au fost rezultate, ultimul an în care am fost aici, obiectivul lui Dinamo era salvarea de la retrogradare.

Mai sunt și jucători care pleacă, nu pleacă doar antrenrul, pleacă și ei. Am fost foarte clar și deschis, am venit într-o situație grea, nu mai câștigaseră de 7 meciuri. Până la sfârșitul anului am dat șanse tuturor, am spus că o să iau o decizie. Voi aduce jucători. Cei care au venit în perioada mea, nu sunt siguri de locul în lot. Pot să rezilez cu ei, când lucrurile nu merg, mai trebuie aduși și jucători.

Eu nu plec, am venit într-o situație grea, mi-am asumat, puteam să stau liniștit, aveam programată o operație la sold, am venit să ajut, nu cedez așa repede, mai ales când unii jucători nu vor să accepte decziile antrenorului. Eu înainte de meciul cu Craiova am avut o discuție cu liderii.

Lider e cel care face diferența în teren. Dacă nu faci diferența în teren, nu ești lider. Am avut o discuție cu ei, că liderii nu îl mai acceptă pe Rednic, dacă e vreo problema între noi, au spus clar nu. După Craiova, a venit Clinceni și nu au mai spus nu. Eu vreau ca Dinamo să își îndeplinească obiectivul, apoi a fost problema. Ei sunt profesioniști să se antreneze și să joace, nu să facă alte strategii, să schimbe antrenorul.

Cine nu vrea să joace cu mine, nu vine la antrenament!” a spus Rednic în cadrul conferinței de presă.

loading...

Lasă un răspuns